چمدان: کیم جونگ اون رهبر کره شمالی که با قطار راهی هانوی شده بود تا با دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا برای دومین بار دیدار کند، با همان قطار مخصوص رزمی و مجهز خود، در مسیر برگشت نیز از مرکز چین عبور کرده است تا به پیونگ یانگ باز گردد. او امروز از شهر تیانجین در نزدیکی پکن گذشت تا راه خانه را در پیش بگیرد.

سفر رفت وی به ویتنام نزدیک به 66 ساعت به طول انجامید و یکی از طولانی‌ترین سفرهای او با قطار بود در صورتی که او می‌توانست این مسیر را با صرف چند ساعت زمان با هواپیما طی کند.

بی بی سی نوشت: سفر کیم جونگ اون از پیونگ‌یانگ به ویتنام بیش از دو روز طول کشید. اگر رهبر کره شمالی به جای چهار هزار کیلومتر سفر با قطار با هواپیما به ویتنام رفته بود سفرش چند ساعت بیشتر طول نمی‌کشید.

به جز چند ساعت سفر از پیونگ‌یانگ تا مرز چین، تقریبا تمام سفر این قطار در خاک چین بوده است. یک قطار در جلوی قطار رهبر کره‌شمالی حرکت می‌کند تا از ایمنی خط اطمینان حاصل شود و یک قطار هم از پس حامل محافظان و ملزومات سفر است.

در کره شمالی که قطارها با برق کار می‌کنند و برق مکررا قطع می‌شود سرعت قطار آقای اون پنجاه کیلومتر در ساعت و در چین هشتاد کیلومتر در ساعت است.

در خاک چین، قطار آقای اون به هر جا که می‌رسید جاده‌ها و ایستگاه‌های قطار را می‌بستند که صدای کاربران شبکه‌های اجتماعی چین را از بسته بودن راه، ترافیک و تاخیر قطارها در آورد.

استفاده رهبر کره شمالی از قطار برای سفرهای دور و نزدیک، همیشه یک محور قابل توجه برای افکار عمومی بوده است راستی او چرا دستکم برای مسیرهای دور از هواپیما استفاده نمی‌کند و رغبتی به آن نشان نداده است؟

آقای اون به سفر به قطار معروف است که اکنون سنتی خانوادگی شده است. پدربزرگ کیم جونگ اون، کیم ایل سونگ، بنیانگذار کره شمالی، به ویتنام و اروپای شرقی با قطار سفر کرده بود. پدر آقای اون، کیم جونگ ایل هم از پرواز می‌ترسید و با قطار سفر می‌کرد. از این رو تصمیم رهبر کره شمالی برای سفر با قطار چیز عجیبی نبود.

اصولا رهبران کره شمالی عادات غیرمعمول فراوانی دارند و شاید بهتر باشد بگوییم اقداماتی نسبتا نادر انجام می‌دهند که برای بسیاری عجیب است.

همه 90 واگن قطار کیم جونگ اون که از حفاظت پیشرفته برخوردار است ضدگلوله بوده و وزن اضافی قطار سبب شده تا حداکثر سرعت آن تنها 37 مایل (حدود 59 کیلومتر) در ساعت باشد.

[caption id="attachment_212060" align="aligncenter" width="624"]رهبر کره شمالی - کیم جونگ اون - قطار رهبر کره شمالی - قطار کیم جونگ اون - چرا رهبر کره شمالی با قطار سفر می کند مسیر قطار رهبر کره شمالی برای رسیدن به ویتنام | 66 ساعت سفر ریلی به جای سفر هوایی کوتاه مدت[/caption]

دیدگاه کارشناسان

ایرنا نیز نوشته است: «یائو رو» کارشناس مسایل کره شمالی می‌گوید: یکی از دلایل سفر کیم با قطار امنیت این وسیله نقلیه است، قطار بر زمین می‌راند و امکان سقوط آن بر خلاف هواپیما خیلی کم است. با توجه به اینکه سرعت قطار حامل کیم هم خیلی پایین است کنترل آن بسیار آسان و همچنین در صورت وقوع هرگونه حادثه ریلی هم، سرنشینان آن آسیبی نخواهند دید به ویژه اینکه یک قطار هم به عنوان محفظ پیشاپیش قطار کیم حرکت می‌کند و جلوی هرگونه آسیب احتمالی را هم می‌گیرد.

او افزود: در کنار امنیت، کیم می‌خواهد سنت پیشینیان را حفظ کند و همانند پدر و پدربزرگش با قطار مسافرت کند به ویژه اینکه قطار او همیشه هم در داخل کشورهای دوست و هم پیمان کره شمالی مانند چین در حال تردد بوده است.

به گفته یائو یکی دیگر از دلایل استفاده از قطار توسط کیم، رفاه او در حین سفر است. قطار او به تمامی امکانات رفاهی مجهز است. واگن حامل رهبر کره شمالی دارای تلویزیون فلت سایز، اتاق کنفرانس، اتاق نشیمن و اتاق خواب است.

بی بی سی نیز درباره تجهیزات این قطار نوشته است: قطار سبز و زرد آقای اون ۲۱ واگن لوکس ضد گلوله دارد با اتاق‌های کنفرانس و مبل‌هایی از چرم صورتی.

رهبر کره شمالی - کیم جونگ اون - قطار رهبر کره شمالی - قطار کیم جونگ اون - چرا رهبر کره شمالی با قطار سفر می کند

محافظ سابق چه می‌گوید؟

طبق مصاحبه لی یون کول یکی از اعضای سابق یگان حفاظت کره شمالی با نشریه واشنگتن پست، کیم جونگ اون در زمان سفر به جای سرویس‌های بهداشتی عمومی از یک «توالت شخصی» استفاده می‌کند.

لی در این باره می‌گوید: «رهبر کره شمالی به جای استفاده از دستشویی‌های عمومی، یک توالت شخصی دارد که در زمان سفر همراه او است. مدفوع او حاوی اطلاعاتی درباره وضعیت سلامتی او است به همین دلیل نباید اثری از آن باقی بماند».

طبق گزارش آژانس خبری دیلی اِن کِی کره جنوبی، یک توالت به شکل سفارشی در داخل یکی از خودروهای کاروان زره پوش کیم جونگ اون هم ساخته شده است.

افزون بر اینها نباید فراموش کرد که رهبر کره شمالی دارای باندهای فرود شخصی هم هست. این موضوع در سفرهای داخلی وی هم به همین شکل است. به دستور کیم برای او پنج باند فرود شخصی ساخته شده است که فاصله زیادی با ایستگاه قطار شخصی وی ندارد و در مواقع لزوم می‌تواند از این باندها استفاده کند.

با این حال اگرچه بعضی از کارشناسان استدلال می‌کنند استفاده از قطار توسط کیم ممکن است بخشی از طرح بزرگ رهبر کره شمالی باشد تا نشان دهد او علیرغم نداشتن هواپیماهای نو و یا قطارهاری مدرن، به هیچ کشوری وابسته نیست اما برخی هم می گویند قطار سبز زیتونی او از دولت چین قرض گرفته شده است.

به هر صورت شایعات زیادی همیشه درباره سفرهای رهبران کره شمالی وجود داشته است آن طور که گفته شد برخی می‌گویند که او به دلایل امنیتی این کار را صورت می‌دهد، بسیاری هم بر این باورند که رهبران این کشور از دیرباز نگاه خوبی به هواپیما نداشته است و بنوعی از سفرهای هوایی هراسان هستند.

با این وصف بعید به نظر می‌رسد رهبر کشوری که حالا دارای زرادخانه تسلیحات اتمی است و موشک‌های بالستیک قاره پیمای مجهز به کلاهک‌های اتمی دارد و بارها آنها را مورد آزمایش قرار داده است، به دلیل هراس از هواپیما بخواهد از آن صرف نظر کند اما بیشتر از هر مقوله‌ای شاید برای رهبران کره شمالی مسایل امنیتی مد نظر باشد و برای همین آنها ترجیح داده‌اند راه‌های دور را نیز با قطار مجهز طی مسیر کنند که از هر وسیله دیگری می‌تواند امن‌تر باشد و تامین امنیت آن هم در اختیار نیروهای امنیتی خود این کشور خواهد بود.

رهبر کره شمالی - کیم جونگ اون - قطار رهبر کره شمالی - قطار کیم جونگ اون - چرا رهبر کره شمالی با قطار سفر می کند

رهبر کره شمالی - کیم جونگ اون - قطار رهبر کره شمالی - قطار کیم جونگ اون - چرا رهبر کره شمالی با قطار سفر می کند

رهبر کره شمالی - کیم جونگ اون - قطار رهبر کره شمالی - قطار کیم جونگ اون - چرا رهبر کره شمالی با قطار سفر می کند

رهبر کره شمالی - کیم جونگ اون - قطار رهبر کره شمالی - قطار کیم جونگ اون - چرا رهبر کره شمالی با قطار سفر می کند
کد خبر 212059

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =