چطور کودکمان را تنها به سفر هوایی بفرستیم | کدام ایرلاین‌ها برای سفر کودک تنها بهتر است؟ | مقایسه 4 شرکت هواپیمایی ایرانی

چمدان: سفر کودک در پرواز بدون والدین، قیم یا سرپرست قانونی یا همراه، یکی از خدمات ویژه‌ای است که برخی خطوط هوایی آن را ارائه می‌کنند.

برای این کار ضمن وارد کردن اطلاعات کامل کودک در سرویس رزرو و خرید بلیت باید گزینه خدمات ویژه (special services request) یا (SSR) را اعلام کنید. سرویس ویژه این خدمات با کد (Unaccompanied Minor) ،(UM)  شناخته می‌شود. اعلام این کد در زمان رزرو جا برای کودک بدون همراه الزامی است.

قیمت بلیت هواپیما برای کودک بدون همراه به اندازه بلیت همان مسیر برای یک بزرگسال است. ممکن است شرکت هواپیمایی مبلغی را برای  هزینه انجام خدمات مراقبتی کودک نیز درخواست کند.

این نوع از خدمات نیاز به مواردی دارد که در همه خطوط هواپیمایی تقریبا یکسان است:

همراه داشتن مدارک شناسایی کودک و ولی، سرپرست، کفیل و یا قیم قانونی کودک و گذرنامه، روادید، بیمه {در صورت نیاز} جهت پروازهای بین المللی

کودک باید توسط والدین یا قیم رسمی، سرپرست، کفیل، قیم قانونی (ارائه نامه رسمی، قیومیت، کفالت، سرپرستی، به همراه شناسنامه یا کارت ملی به کانتر پذیرش در فرودگاه) تحویل و مورد بدرقه قرار گیرد.

اگر کودک توسط قیم انتصابی تحویل می‌شود، مجوز صادره از دفتر خانه رسمی لازم است.

در صورتی که کودک توسط یکی از اقوام خویش تحویل داده می‌شود ارائه رضایت نامه رسمی ولی یا سرپرست کودک الزامیست.

پذیرش کودک بدون همراه در کانتر پذیرش فرودگاه توسط همراه حاضر با ارائه مدارک شناسایی معتبر در صورتی که تحویل گیرنده در مقصد پدر یا مادر کودک باشد، امکانپذیر است.

پذیرش کودک در مسیر برگشت پرواز در کانتر پذیرش فرودگاه توسط همراه حاضر، در صورتی که فرد همراهی کننده کودک در زمان انجام مسیر رفت پرواز، همان فرد تحویل گیرنده در مقصد (مبدا فعلی) بوده و به عنوان مستقبل در فرم مخصوص UM تایید و کودک را پس از امضای فرم مخصوص تحویل گرفته است، امکان پذیر است.

فرم مخصوص درخواست انجام امور مسافرت کودک بدون همراه و کارت مخصوص UM توسط نفر مسئول در ایستگاه تکمیل می‌شود ضمن اینکه این کارت مخصوص در تمامی مراحل سفر به گردن او آویخته می‌شود.

ایرلاین‌ها در ارائه این خدمات تفاوت‌هایی نیز دارند. در ادامه به مقایسه برخی از این تفاوت‌ها در میان 4 شرکت هواپیمایی ماهان، ایران‌ایر، آسمان و قشم ایر می‌پردازیم. 

 

زمان حضور پیش از پرواز


مسئول کودک پس در زمان پرواز سن کودک پذیرفتن کودک معلول بدون همراه

پرواز اینترلاین (ادامه سفر با سایر خطوط)ماهان


پرواز خارجی 3 ساعت قبل پرواز

پرواز داخلی 1 ساعت و 30 دقیقه قبل پرواز
مهماندار ارشد

در هنگام خروج اضطراری با سرمهماندار
5 تا 12 تمام نمی‌پذیرد

امکانپذیر استایران ایر


پرواز خارجی 2 ساعت قبل پرواز

پرواز داخلی 1 ساعت قبل پرواز
مهماندار 5 تا 12 سال تمام می‌پذیرد*

امکانپذیر است آسمان


   --------

مهماندار5 تا 11 سال تمام


پیش از صدور بلیت باید درخواست مورد تایید هواپیمایی آسمان قرار بگیرد


--------

امکانپذیر نیستقشم


   --------- مهماندار 5 تا 12 تمام  --------

------- 

*برای اطمینان بیشتر پیش از خرید بلیت، مسیر و نوع معلولیت را به صورت مشخص با شرکت هواپیمایی هماهنگ کنید.

 
کد خبر 211796

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =