قطار قزوین - رشت هفته جاری با حضور رئیس جمهور افتتاح می‌شود | اسامی ایستگاه‌ها و محل‌های توقف قطار در مسیر رشت

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی به افتتاح خط آهن قزوین - رشت در روز چهارشنبه هفته جاری با حضور رئیس‌جمهور گفت و افزود: یکی از پروژه‌هایی که از دیرباز مورد درخواست مردم بود، اتصال استان گیلان به رشت و اتصال راه‌آهن به شمال قفقاز از طریق رشت بود.

وی اضافه کرد: همزمان با افتتاح این خط آهن استراتژیک، پروژه راه‌آهن رشت - آستارا نیز آغاز می‌شود و به این ترتیب یکی از محورهای کریدور ترانزیتی شمال - جنوب از طریق راه‌آهن مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

اسلامی با تأکید بر اینکه راه‌آهن قزوین - رشت از پروژه‌های فاخر کشور محسوب می‌شود، ادامه داد: این خط ریلی هم از نظر کیفیت و هم از نظر ابنیه، تونل و پلها بی‌نظیر است، مسیر در یک بستر زیبا با مناظر فرح‌بخش عبور می‌کند و مردم که از  این مسیر ریلی و قطار آن استفاده می‌کنند، قطعا لذت خواهند برد.

[related-post id="209136"]

قطار رجا - قطار سرعت - قطار تهران - یزد - قطار تهران - مشهد

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان نیز با اشاره به بهره‌برداری رسمی از خط ریلی رشت - قزوین با حضور رئیس‌جمهوری گفت: طولانی‌ترین پل ریلی و سخت‌ترین بخش کریدور شمال - جنوب کشور در این مسیر واقع است.

پدرام با اشاره به افتتاح رسمی این پروژه با حضور رئیس جمهوری گفت: پس از این مراسم خانواده معظم شهدا توسط این خط ریلی به مشهد مقدس اعزام می‌شوند و بعد از پنج روز اقامت، دوباره با همین قطار به گیلان باز خواهند گشت.

مدیرکل راه و شهرسازی استان گیلان اضافه کرد: ادامه خط آهن قزوین - رشت - انزلی - آستارا ، از ایستگاه رشت به‌ دو شاخه رشت - انزلی به طول 40 کیلومتر و نیز رشت - آستارا به طول 170 کیلومتر منفک می‌شود که با تکمیل آنها، بنادر گیلان به شبکه ریلی کشور متصل خواهند شد ضمن آنکه کریدور شمال - جنوب، به جمهوری آذربایجان و نیز اروپا وصل و تبادل کالا در این مسیر بین المللی انجام می‌شود.

[related-post id="192156"]

به گزارش چمدان، راه آهن قزوین - رشت به صورت یک خطه با سرعت 160 کیلومتر بر ساعت برای قطارهای مسافربری و 120 کیلومتر بر ساعت برای قطارهای باری، از ایستگاه سیاه چشمه در استان قزوین شروع شده و با عبور از روستاهای کوهین و شیرین سو در محدوده شهرهای لوشان، منجیل، رودبار، رستم آباد و امامزاده هاشم ادامه مسیر داده و به ایستگاه رشت می‌رسد. این مسیر ریلی از ایستگاه رشت دو شاخه شده که یک شاخه با عبور از شهر پیربازار به بندرانزلی متصل شده و شاخه دوم آن به شهر مرزی آستارا در منتهی الیه غرب گیلان می‌رسد.

تعداد 9 ایستگاه شامل دستجرد، کوهین، شیرین سو، لوشان، منجیل، رستم آباد، امامزاده هاشم، رشت و پیربازار در این مسیر احداث و پیش بینی شده است.

[related-post id="194254"]
کد خبر 211748

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =