چمدان: معمولاً فیلم‌های سینمایی بزرگ با تولید عظیم همراه با ساخت‌و‌سازهای زیادی است و عموماً عوامل یک فیلم برای دستیابی به اهداف فیلم دست به خلق سازه‌های جدید می‌زنند. در دنیا این اتفاقات مرسوم است که بعضاً سازه‌های تاریخی به جهت اهمیت در بافت ملی آن کشور پس از پایان پروژه به همان صورت نگهداری می‌شوند و بعضاً نیز به‌عنوان مکانی برای جذب گردشگر استفاده می‌شوند و عواید فرهنگی و مادی بعدی را برای آن تشکیلات خواهند داشت.

نمونه دم دستی آن را می‌توان در نگهداری گسترده از لوکیشن‌های فیلم کره‌ای «جواهری در قصر» دانست که هم‌اینک به صورت مکانی توریستی استفاده و بهره‌برداری می‌شود. فیلمی که در زمان پخش در ایران بسیار محبوب شد و یکی از مکان‌های مورد بازدید ایرانی‌هایی بود که برای سفر به کشور کره‌جنوبی می‌رفتند. «جواهری در قصر» در زمان پخش بسیار محبوب بود و در 91 کشور نیز پخش شد و همین سبب بازدید علاقه‌مندان این سریال از محل ساخت آن شد.

مسوولان کره‌ای نیز از این فرصت استفاده کردند، برای مثال قصر تاریخی چانگدو گانگ در سئول که محل ساخت این سریال بود بعدها تبدیل به یک پارک تفریحی شد که بلیط ورودی‌اش پنج هزار وون (پول کره‌جنوبی) بود و تبدیل به قطب گردشگری فرهنگی منطقه موردنظر شده است.

اما در ایران اوضاع متفاوت است. در سال‌های اخیر سریال‌های زیادی ساخته شده است که دارای لوکیشن‌های عظیم بوده است؛ اما تقریباً بعد از پایان ساخت سریال خبری از نگهداری آن و تبدیل‌شدن به محلی برای بازدیدکنندگان نبود.

اگر از سریال عظیم سربداران در دهه 60 صرف‌نظر کنیم؛ نخستین سریال تقریباً عظیم بعد از انقلاب سریال امام علی بود که ظرف مدت پنج سال ساخته شد و به‌ شدت مورد توجه مردم قرار گرفت و بازپخش‌های آن نیز هنور برای مردم جذابیت دارد.

اما یک سؤال؛ این سریال در کجا ساخته شده است و اگر کسی بخواهد از باقیمانده لوکیشن‌های آن بازدید کند باید کجا برود؟ جواب تقریباً مشخص است. هیچ باقیمانده‌ای از این سریال به نام مشخص وجود ندارد و کسی بعد از پایان آن نیازی ندید که محل ساخت فیلم را برای بهره‌برداری فرهنگی و گردشگری تقویت کند.

سریال «تنهاترین سردار» که درباره امام حسن مجتبی ساخته شده است نیز به همین درد مبتلاست. شما تقریباً نمی‌توانید الان اثری از محل ساخت سریال «یوسف پیامبر» پیدا کنید چون سوله‌هایی که برای این سریال در فرهنگسرای خاوران در جنوب تهران ساخته شد نگهداری نشد؛ کاری که شهرداری تهران می‌توانست به‌راحتی از آن درآمد کسب کند.

سریال «ولایت عشق» نیز که پیرامون زندگی امام رضا (ع) ساخته شده است از این بی‌توجهی بی‌بهره نمانده است و تقریباً جای مشخصی را نمی‌توان به‌عنوان محل ساخت این سریال برای ثبت فرهنگی و گردشگری معرفی کرد.

اذهان ایرانیان به خاطر دارد که لوکیشن‌های سریال عظیم مختارنامه که داوود میرباقری سازنده آن بود در احمدآباد مستوفی در حوالی تهران و شهر شاهرود و البته جنوب کشور بود. هر چند در خبری که سال‌ 1389 ایرنا مخابره کرد قرار بود لوکیشن‌های مختارنامه در شاهرود که سکانس‌هایی از جمله نهر علقمه، خیمه‌گاه، نماز ظهر عاشورا، جنگ دلاورانه حضرت ابوالفضل العباس (ع) این سریال در چشم‌اندازهای روستای کویری طرود و نخلستان آن تصویربرداری شده به مقصدی برای گردشگران مبدل شود؛ اما هم‌اکنون مشخص نیست این اتفاق واقعاً عملی شده یا خیر. اما در نهایت این لوکیشین‌های عظیم سریال در احمد‌آباد مستوفی بود که به دلیل اختلاف صداوسیما با مالک اصلی زمین‌های مورد نظر تخریب شد و هزینه هفت میلیاردی ساخت این سازه‌ها نیز بر هوا رفت و محلی که زمانی محل ساخت سریال بود به حالت اولیه‌اش که زمین کشاورزی بود بازگشت.

آخرین پروژه عظیم سینمایی ایران فیلم «محمد رسول الله» (ص) بود که با هزینه زیاد ساخته شد و برای آن شهرک نور با وسعتی زیاد تعیین شد که به دلیل استفاده درست بعد از پایان فیلم تبدیل به محلی برای ساخت آثار مذهبی و حتی بازدید شخصیت‌های فرهنگی جهان اسلام شده است. اما در روزهای اخیر خبر تخریب لوکیشین‌های فیلم مورد اشاره در شهرستان عسلویه بار دیگر توجه اهالی رسانه را به این سریال جلب کرد.

روستای توریستی «بنود» بعد از حضور عوامل فیلم یک جاذبه جدید پیدا کرد و بسیاری از گردشگران از محل ساخت این فیلم بازدید می‌کردند؛ اما در اقدامی عجیب تصمیم به تخریب آن گرفته شد.

ببینید | ویدئویی ببینید از تخریب لوکیشن پرهزینه فیلم محمد رسول الله

[related-post id="210938"]

 لوکیشن در ساحل لاک‌پشت‌ها ایجاد شده بود

مصطفی مؤذنی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان عسلویه در خصوص تخریب این محل که یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان بود می‌گوید: بر اساس مجوز صادره جهت تولید فیلم مذکور سازه مذکور می‌بایست پس از اتمام فعالیت تخریب و چشم‌انداز محیط به حالت طبیعی بر می‌گشت؛ اما اجرایی نشد و در سال‌های اخیر به‌دلیل شرایط اقلیمی، بخشی تخریب و غیر ایمن شده بود که بعضاً نیز اتفاقاتی می‌افتاد، با این حال فعلاً بخش زیرین لوکیشن که کاملاً غیر ایمن شده بود، تخریب شده است. تاکنون هیچ نهاد یا ارگانی درخواست پذیرش مسوولیت این مکان را جهت مدیریت از اداره کل حفاظت محیط زیست نداشته است، کما اینکه چنین درخواست‌هایی قابل بررسی است. لوکیشن دقیقاً در ساحل لاک‌پشت‌ها ایجاد شده که حضور و استقبال گردشگران در سال‌های اخیر باعث ازدیاد ترددهای اشخاص و خودروها در فصل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها بوده که به‌دلیل ازدحام و آلودگی نوری بر زاد‌آوری لاک‌پشت‌های دریایی به شدت تأثیر گذاشته است.  همچنین بر اساس طرح مدیریت پارک ملی دریایی نای‌بند و ساحل مذکور به‌عنوان منطقه حساس حفاظتی در نظر گرفته شده است.

 شرکت نورتابان: هیچ مسوولیتی درباره لوکیشن عسلویه نداشتیم

محمدضا صابری مدیرعامل شرکت نورتابان در واکنش به تخریب این لوکیشن گفت: این محل برای صحنه‌های فیلم «محمد رسول‌الله» (ص) ساخته شد و بعد از اتمام فیلمبرداری
به شهرستان عسلویه هبه شد و مسوولان شهرستان قول دادند تا از آن نگهداری کنند. در سال‌های اخیر هم شنیدم که به محلی برای حضور گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده که طبعاً باعث خوشحالی بود. فیلم تخریب این محل را در فضای مجازی دیدیم و طی نامه‌ای از مقامات شهرستان خواستار توضیح درباره این ماجرا شدیم ولی درنهایت ما هیچ مسوولیتی درباره آن محل نداشتیم.

امام جمعه عسلویه: اقدام مناسبی نبود

امام جمعه عسلویه به موضوع تخریب لوکشین فیلم «محمد رسول الله» (ص) اشاره کرد و تصریح کرد: اداره محیط زیست این لوکیشن را تخریب کرده است؛ علی الظاهر اقدام مناسبی نبوده است و باید بررسی شود ببینند استدلال آن‌ها از این کار چه بوده و موضوع به‌صورت منطقی بررسی شود.

فرمانداری: با عاملان تخریب برخورد می‌شود

علیرضا سجادی‌زاده معاون سیاسی امنیتی فرماندار عسلویه درباره انتشار خبر تخریب لوکیشن فیلم «محمد رسول‌الله» (ص) در عسلویه اظهار داشت: این کار قطعاً تخطی آشکار است و بدون هماهنگی با فرمانداری انجام شده است. لوکیشن فیلم «محمد رسول الله» که مزین به نام پیامبر بوده، از جاذبه‌های مهم گردشگری شهرستان عسلویه محسوب می‌شود و سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. ارگان یا نهادی اجازه تخریب سازه را بدون هماهنگی نداشته است. در حال بررسی این موضوع هستیم و قطعاً با مسبب یا مسببین این تخطی برخورد خواهد شد.

 مدیرکل محیط زیست بوشهر: تخریب متوقف شد

فرهاد قلی‌نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: در سال‌ ۹۰ پروژه فیلم «محمد رسول‌الله» از سازمان محیط‌زیست برای فیلم‌برداری در زون حساس پارک ملی مجوز دریافت کرد که ساخت دکور و مسیر دسترسی نیز در آن دیده شده بود با این شرط که پس از اتمام کار با توجه به ممنوعیت وجود سازه ملزم به برچیدن بناها بوده‌اند که اجرایی نشده است. سازه مذکور در مساحت تقریبی ۳۰۰ مترمربع اجرا شده که بخش بسیار کوچکی از آن تخریب شده و اخبار منتشر شده مبنی‌ بر تخریب کلی و کامل آن صحیح نیست. پس از اعتراضات تورلیدرها و گروه‌های گردشگری فعلاً در راستای بررسی موضوع و ارائه راهکار مناسب جمع‌آوری سازه‌ها متوقف شده است. در این چند سال تاکنون هیچ‌گونه درخواستی از سوی ارگان‌های متولی گردشگری در راستای حفظ و ساماندهی این سازه از سازمان حفاظت محیط زیست به‌عمل نیامده است و عدم مدیریت و عدم مشخص شدن متولی و مسوول باعث شده که سازه‌ها در سال‌های اخیر تخریب و برای تردد خطرناک و بعضاً به محلی برای تفریحات ناسالم تبدیل شود که جا دارد ارگان‌های متولی در راستای تعیین تکلیف و درخواست مجوز و ساماندهی محل اقدام کنند.

تصاویر لوکیشن فیلم محمد رسول الله پیش از تخریب را در زیر ببینید:

لوکیشن فیلم محمد رسول الله

لوکیشن فیلم محمد رسول الله

لوکیشن فیلم محمد رسول الله

لوکیشن فیلم محمد رسول الله

لوکیشن فیلم محمد رسول الله

لوکیشن فیلم محمد رسول الله

لوکیشن فیلم محمد رسول الله

[related-post id="187872"]

[related-post id="34218"]

منبع: صبح نو


تصاویر: شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر 211422

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =