چمدان: نوامبر 2018 بود که یک وبلاگ‌نویس چینی با انتشار ویدئویی 11 دقیقه‌ای از نظافت غیربهداشتی 14 هتل مجلل زنجیره‌ای پنج‌ستاره بین‌المللی در چین، این هتل‌ها را در معرض رسوایی بزرگی قرار داد.

این ویدئوی ۱۱ دقیقه‌ای که از داخل اتاق‌های ۱۴ هتل به‌ صورت مخفیانه گرفته شده و در شبکه‌ اجتماعی ویبو چین منتشر شده بود نشان می‌داد که خانه‌دارها از حوله‌ها و اسفنج‌های کثیف برای خشک‌کردن لیوان‌ها و سینک‌ها استفاده می‌کنند.

بنابراین حتی اقامت در هتل پنج‌ستاره هم نمی‌تواند مسافران را از تمیزی کامل اتاق مطمئن کند. کمااینکه مدتی قبل گروهی از پژوهشگران دانشگاه هیوستون آمریکا از 19 سطح مختلف در اتاق‌های هتل‌های با ستاره‌های مختلف نمونه‌برداری باکتریایی کردند و دریافتند که کلیدهای برق محل اصلی آلودگی اتاق‌های هتل هستند و به‌ طور متوسط 112.7 واحد کلونی باکتری در هر سانتیمتر مکعب روی کلیدهای برق اتاق هتل‌ها زندگی می‌کنند.

پس‌ از کلید برق، دستگاه کنترل‌ کننده از راه دور تلویزیون و پتوها و روتختی‌ها بیشترین آلودگی باکتریایی را دارند.

تاکنون گزارش‌های بسیاری از مرگ مسافران هتل‌ها در اثر عفونت‌های باکتریایی منتشر شده است. به‌ همین‌ منظور یک کارشناس رباتیک به نام تام یانگ با حمایت مالی کمپین کیک‌استارتر ربات کوچکی ساخته است که با کمک نور ماورابنفش طیف سی باکتری‌ها، میکروب‌های بیماریزا و موجودات ریز مضری را که با گردو‌غبار جابه‌جا می‌شوند نابود می‌کند.

این ربات کوچک که CleanseBot (ربات نظافت) نام دارد قادر است تا 99.99 درصد از باکتری‌های ای‌کولی سطوح را از بین ببرد.

کلینز‌بات که کمتر از نیم‌کیلوگرم وزن دارد علاوه‌بر شارژر قابل حمل با تلفن‌همراه، تبلت، لپ‌تاپ و پاوربانک هم شارژ می‌شود. شارژ کامل باتری 3800 میلی‌آمپری این دستگاه کوچک سه‌ساعت دوام می‌آورد و در این‌مدت می‌تواند تمام سطوح اتاق را تمیز کند.

این ربات دارای 18 حسگر است. به‌ویژه یکی از حسگرهایش به این دستگاه اجازه می‌دهد که از بالای سطوح مرتفع مثل تختخواب و میز سقوط نکند.

کلینزبات که از طریق هوش‌مصنوعی و حسگرهایش قادر است تمام داده‌های مربوط به ذرات ریز مضر را تجزیه‌تحلیل کند روی بیش‌از 40 نوع مختلف از مواد و پارچه‌های مربوط به ملحفه‌ها و پتوهایی که در هتل‌ها استفاده می‌شوند آزمایش شده است.

این دستگاه هوشمند که به‌نظر می‌رسد در  طول سفرها ابزاری بسیار کاربردی و مفید باشد از آوریل 2019 با قیمت حدود 99 دلار وارد بازار خواهد شد.

[related-post id="34375"]

[related-post id="190998"]
کد خبر 210535

برچسب‌ها