چمدان: فرزند ارشد علی عبده، مالک باشگاه پرسپولیس در دوره پهلوی امروز مصاحبه‌ای با روزنامه پیروزی انجام داده که از لحظه انتشار عکس جلد این روزنامه با حاشیه‌های فراوانی همراه بوده است.پیش از رسیدن روزنامه روی دکه‌های مطبوعاتی، انتشار تصویر صفحه نخست این روزنامه نخستین حواشی را رقم زد. کاربران فضای مجازی به این گمان که فرزند علی عبده در خارج از کشور حضور دارد پرچم کوچکی که در عکس یک روزنامه وجود داشت را پرچم قدیمی ایران و منقش به شیر و خورشید تصور کردند. اتفاقی که به سرعت جنجال برانگیز شد تا روزنامه پیروزی در اطلاعیه‌ای به خطای دید در این عکس اشاره کند.روزنامه پیروزی در توضیح حواشی ایجاد شده با انتشار این عکس نوشت: «ماجرا شب گذشته آغاز شد. در پس زمینه تصویر مصاحبه سالار عبده در شماره امروز روزنامه پرچمی از ایران دیده می‌شود که برای برخی دوستان در شبکه‌های اجتماعی شبهه ایجاد کرده که آیا با پرچم شیر و خورشید مواجه شده‌اند و یک روزنامه رسمی کشور اشتباه و خطای جبران ناپذیری مرتکب شده است؟ برای اینکه نگرانی این دوستان را برطرف کرده باشیم روی تصویر زوم کردیم تا تصویر را بهتر ببینند. اول این که شما را به اشتباه انداخته گل‌های گلدان مقابل پرچم بوده و موجب اشتباه شده است. دوم این گفتگو در کافه امجدیه در میدان هفت تیر تهران انجام شده است نه آریزونا آمریکا. پس طبیعی است که پرچم با آرم الله در کافه گذاشته باشند نه شیر و خورشید. برای اطمینان می‌توانید به هفت تیر بروید و داخل کافه را دوباره بازرسی کنید.»

تاریخچه پرچم سه رنگ ایران

پرچم سه رنگ ایران برای اولین بار در زمان صدارت امیرکبیر در دورهٔ ناصرالدین شاه قاجار در سال ۱۸۴۹ میلادی، با سه‌رنگ سبز و سفید و قرمز و با نشان شیر و خورشید بر فراز سفارت ایران در لندن برافراشته شد.

یحیی ذکاء تصویر دو پرچم از مهمترین پرچم‌های رایج در روزگار قاجار مربوط به سال ۱۳۰۶ هجری قمری را آورده‌ است. اولین پرچم مربع شکل است که نوار بالایی آن سبز و پایینی قرمز است، زمینه پرچم سفید رنگ است و در مرکز آن یک شیر و خورشید قرار دارد. از این پرچم برای ساختمان‌های دولتی و یادمان‌های سلطنتی، قلعه‌ها و بنادر و هرآنچه به دولت و سلطنت مربوط بود استفاده می‌کردند. پرچم دیگر نیز سه رنگ است با این تفاوت که پهنای نوارها مساوی است. شیر و خورشید چنان در میان این پرچم جای گرفته که هر سه رنگ را دربر می‌گیرد. این پرچم را می‌توان نخستین پرچم سه رنگ ایران دانست، ولی سال‌ها طول می‌کشد تا این پرچم‌ها کاملاً جا بیفتد.

این ترسیم پرچم تا زمان انقلاب مشروطیت ادامه پیدا می‌کند. هر چند در ابتدای مشروطیت عده‌ای قصد داشتند که پرچمی سرخ رنگ با نشان شیر و خورشید را جایگزین پرچم سه‌رنگ کنند؛ ولی سرانجام اصل پنجم متمم قانون اساسی مشروطه مصوب مهر ۱۲۸۶ پرچم سه‌رنگ سبز و سفید و سرخ به صورتی که اکنون می‌شناسیم همراه با شیر و خورشید را پرچم رسمی ایران اعلام کرد.

نشان کنونی در پرچم ایران، نشان جمهوری اسلامی نام دارد که شرح و تفسیر رسمی آن در اصل ۱۸ قانون اساسی آمده‌ است؛ این نشان بیان‌گر واژهٔ «الله» و شعار اسلامی «لا اله الا الله» است که روی رنگ سفید پرچم قرار گرفته‌ است. همچنین ۲۲ «الله اکبر» به رنگ سفید و به نشانهٔ پیروزی انقلاب در روز ۲۲ بهمن در حاشیهٔ پایین رنگ سبز و حاشیهٔ بالای رنگ سرخ نوشته شده‌ است.

[related-post id="191736"]

کافه امجدیه کجاست؟

کافه‌ای که امروز حاشیه برانگیز شده، پشت ورزشگاه تاریخی امجدیه در محله هفت تیر تهران قرار دارد. کافه‌ای که مالکان سرشناس تئاتری دارد و پاتوق چهره‌هاست. کافه امجدیه پشت ورزشگاه امجدیه و در یک بنای دوره پهلوی قرار دارد. در طراحی این کافه تلاش شده هویت بنا مد نظر قرار گیرد. همچنین دیوارهای این کافه پر از تابلوهایی است که در آن تاریخ ورزشگاه امجدیه بازنمایی شده است.

تصاویری از این کافه را که پاتوق هنرمندان و سینمایی‌ها نیز هست را در زیر ببینید:

کافه امجدیه

کافه امجدیه

کافه امجدیه

کافه امجدیه

کافه امجدیه

کافه امجدیه

کافه امجدیه

کافه امجدیه

کافه امجدیه

کافه امجدیه

کافه امجدیه

باشگاه پرسپولیس را پس می‌گیرند؟

باشگاه ورزشی پرسپولیس متعلق به «شرکت سی. آر. سی» در دی ماه سال ۱۳۴۲ به دست علی عبدُه در اوین و جاده قدیم شمیرانات بنیانگذاری شد. باشگاه در بولینگ و چند ورزش دیگر فعال بود (بولینگ عبده) و یک تیم فوتبال در دسته دوم تهران داشت. در تاریخ ۱۸ تیر ۱۳۴۶ باشگاه شاهین که در دهه ۱۳۴۰ بازیکنان زیادی در تیم ملی ایران داشت و در میان مردم محبوب بود، به دستور سازمان ورزش و تفریحات ایران رسماً منحل شد.

با رایزنی‌های عبده با پرویز دهداری (مربی شاهین) و مسعود برومند (سرپرست شاهین)، بیشتر بازیکنان باشگاه شاهین به پرسپولیس پیوستند و باعث شهرت و محبوبیت آن شدند.

مصاحبه جنجال برانگیز روزنامه پیروزی امروز به این موضوع پرداخته که وارثان علی عبده به شکل حقوقی به دنبال پس گرفتن باشگاه پرسپولیس هستند. اتفاقی که خود حواشی زیادی به دنبال خواهد شد.

علی عبده که بود؟

علی محمد عبده در خانواده‌ای مذهبی در بروجرد به دنیا آمد و فرزند شیخ محمد عبده بروجردی، نخستین دادستان دوران رضا شاه پهلوی بود. او به غیر از تابعیت ایرانی شهروند ایالات متحده آمریکا بود و دارای گذرنامه آمریکایی با نام آلن مورگان بود.

او ۳ برادر به نام‌های جلال، مهدی و حسین داشت. جلال، برادر بزرگ او، نماینده ایران در سازمان ملل متحد بود. یکی از فرزندان او به نام رضا عبده کارگردان نمایش و نمایش‌نامه‌نویس بود. پسر دیگر او سالار عبده نویسنده و استاد نویسندگی خلاق در سیتی کالج نیویورک است.

عبده در سال ۱۳۵۸ در حالی که در جکوزی بود بر اثر سکته درگذشت. وی بیشتر به خاطر بنیانگذاری باشگاه ورزشی پرسپولیس مشهور است. مدتی نیز رئیس فدراسیون بوکس ایران بوده‌ است. {منبع: ویکی پدیا}

[caption id="attachment_210266" align="aligncenter" width="511"]علی عبده علی محمد عبده به غیر از تابعیت ایرانی شهروند ایالات متحده آمریکا بود و دارای گذرنامه آمریکایی با نام آلن مورگان بود[/caption]
کد خبر 210084

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =