هیچ پرواز اروپایی هما در تحریم‌ها لغو نشد | آغاز صنعت هوایی ایران ۵ سال پس از اولین پرواز برادران رایت! | بدهی انباشته هما رقم بزرگی است

چمدان: فرزانه شرفبافی بعد از ظهر امروز پنجم اسفند ماه در مراسم پنجاه و هفتمین سالروز تاسیس هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، هما و ورود سه فروند ایرباس ۳۱۹ به ناوگان شرکت هواپیمایی ضمن تبریک ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن گفت: هما سرافرازانه همه پروازهای اروپایی خود را به مقاصد انجام می‌دهد و با وجود آنکه سرویس‌های لازم برای پروازها در برخی مقاصد اروپایی دریافت نمی‌کنیم، اما اجازه نداده‌ایم پروازهایمان دچار اختلال شود.

مدیرعامل ایران ایر با اشاره به اینکه برخی ایران ایر را با  شرکت‌های هواپیمایی دیگر مقایسه می‌کنند، گفت:‌ کدام شرکت هواپیمایی در دنیا وجود دارد که در بازه زمانی این چنین طولانی تحریم بوده و موفق هم شده است.

مدیرعامل ایران ایر گفت: هما با ادغام دو شرکت هواپیمایی در سال ۱۳۴۰ تاسیس شده است اما در سال‌های پیش از آن هم کشور ما شرکت هواپیمایی داشته است. اقدام به تولید و ساخت هواپیما کرده است و قدمت صنعت هوایی ایران ۵ سال پس از اولین پرواز برادران رایت بوده است.

وی درباره هواپیماهای برجامی گفت: در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ سه فروند ایرباس تحویل گرفتیم تا پایان ۲۰۱۷ هم ۸ فروند ATR تحویل گرفتیم، بوئینگ هم قرار بود در سال ۲۰۱۹ به ما تحویل بدهد.

شرفبافی افزود: در ۸ می ۲۰۱۸ خروج یک جانبه آمریکا از برجام رخ داد. اداره خزانه‌داری آمریکا به هر سه کمپانی اعلام کرد مجوز اوفک شما باطل شده و فقط می‌توانید برای خدمات پس از فروش درخواست مجوز دهید.

وی افزود:‌ ما هیچ پیش پرداختی به کمپانی‌ها نداده بودیم و هر چه بود هواپیماها را گرفتیم؛ ATR قرار بود ۱۲ فروند دیگر تا ۲۰۱۸ به ما بدهد که در مجوزی ۶ روزه ۵ فروند را به ما دادند. ۳ فروند مانده بود که مشکلاتی داشت اعلام کردیم دریافت آنها ریسک بالایی دارد.

مدیرعامل ایران ایر افزود:‌ امروز سه فروند هواپیمای دیگر که قرارداد آنها انجام شده است (ایرباس ۳۱۹) از فرودگاه مشهد پرواز می‌کند و وارد مهرآباد می‌شود و تحویل هما خواهد شد.

[related-post id="209914"]

وی ادامه داد:‌ در ۴ آگوست همه هواپیماهای هما در STN لیست رفت حتی هواپیماهای زمینگیر ما و متلاشی شده ما هم در این فهرست قرار گرفت و این نشان از جنگ اقتصادی بزرگ دارد.

مدیرعامل ایران ایر افزود: برای تراز نامه هما و شرایط اقتصادی شرکت و بهبود آن تلاش‌هایی شده است. بدهی انباشته هما رقم بزرگی است، ضمن آنکه بازپرداخت اقساط هواپیماها نو نزدیک است.

فرزانه شرف‌بافی امروز در حاشیه ورود سه فروند ایرباس به ناوگان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نیز گفت: پس از تغییر نگرش در وزارت راه در تأمین ناوگان هوایی و با حمایت‌های هیأت دولت و سازمان برنامه و بودجه و رئیس جمهور برنامه توسعه ناوگان در هما با مدل‌های متفاوت آغاز شد.

وی افزود: سه فروند ایرباس ۳۱۹ به تازگی خریداری شده است که امروز وارد ناوگان هما می‌شود و تولید سال ۲۰۰۲ میلادی است. تأمین مالی این هواپیماها از طریق فاینانس که تجربه آن را بیش از این داشتیم، انجام شده است.

مدیرعامل ایران‌ایر با بیان اینکه با ورود این سه فروند هواپیما ۳۸۰ صندلی به ناوگان هما افزوده می‌شود گفت: پروازهایی که پیش از این با فوکر ۱۰۰ یا ATR نمی‌توانستیم، انجام دهیم با این ایرباس‌های برد متوسط انجام می‌دهیم.

وی اضافه کرد: ما در نوروز ۹۷ میزان تأخیرات را ۱۲ درصد کاهش دادیم و امسال هم برنامه کاهش تأخیرات در دستور کار است و این در حالی است که هواپیماهای ما یک سال پیرتر شده‌اند و امکان تأمین قطعات آنها مشکل‌تر است.
کد خبر 209918

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =