چمدان: خانه تاریخی عزیزی مربوط به دوره پهلوی اول، ملکی شخصی است که مالکان آن اجازه ثبت در فهرست آثار ملی را ندادند ولی برای فروش با میراث فرهنگی رایزنی می‌کردند.

مدیر روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بابل به ایرنا گفت: آتش سوزی در این خانه قدیمی ساعت حوالی یک و نیم بامداد جمعه رخ داد و برای خاموش کردن آتش هم 6 گروه با 6 دستگاه خودرو و 25 آتش نشان وارد عمل شدند.

مهدی اکبری افزود: با توجه به نوع مصالح به کار رفته در این خانه تاریخی، آتش به سرعت و به طور کامل شعله‌ور شد و بیم آن می‌رفت که با وجود بافت فرسوده تاریخی پیوسته در منطقه و همچنین وجود انبارهای مختلف و واحدهای تجاری در محل، آتش در حال سرایت به اماکن همجوار بود.

وی گفت : با اقدام سریع آتش نشانان، آتش در همان ساختمان و با تلاش بیش از چهار ساعته آتش نشانان مهار شد.

[caption id="attachment_209592" align="aligncenter" width="1280"] عکس: کیوان یوسف‌پوری[/caption]

اکبری افزود: با توجه به این که 80 درصد از این خانه تاریخی دچار سوختگی شد اما خوشبختانه در این حادثه به کسی آسیبی نرسید. علت حادثه نیز توسط کارشناسان علت یابی در حال بررسی است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بابل هم گفت: این بنا متعلق به دوره پهلوی اول بوده که مالک شخصی آن اجازه نداد این اثر تاریخی ثبت ملی شود و از میراث فرهنگی خواست تا این ملک را خریداری کرده و به ثبت برساند.

وی اظهار داشت: با توجه به کمبود اعتبار اداره میراث فرهنگی قادر به خریداری این ملک نبود اما در حال رایزنی با شهرداری بودیم تا بتوانیم در قالب سرمایه گذاری این ملک را بخرد تا به ثبت ملی برسانیم که متاسفانه امروز طعمه حریق شد.

محله حصیرفروشان یکی از قدیمی‌ترین محله‌های شهر بابل با بافت قدیمی و آثار میراث فرهنگی است که در صورت وقوع حادثه به خصوص آتش‌سوزی در یکی از این اماکن بسه رعت به دیگر مکان‌ها سرایت کرده و ممکن است حوادث جبران ناپذیری را به وجود آورد.

به گزارش چمدان، امسال موارد زیادی آتش سوری در خانه‌های تاریخی به ویژه در خطه کرانه دریای خزر رخ داده است که برخی از آنها آتش سوزی‌های عمدی برای تخریب خانه‌های تاریخی بوده است.
کد خبر 209590

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =