چمدان: نژادپرستی (انگلیسی: Racism) یا تبعیض نژادی (انگلیسی: Racial discrimination) نوعی پیش‌داوری و تبعیض که متمرکز بر تفاوت‌های نژادی حاصل از تفاوت‌های ظاهریِ جسمی / فیزیکی و نیز تفاوت‌های فرهنگی حاصل از زبان، آداب و رسوم، دین، تاریخ و امثال آن است. ساده‌ترین مثال برای نژادپرستی، برتر دانستن انسان‌های سفیدپوست بر رنگین پوستان است با این استدلال که چون سفید بودن نشانهٔ برتری است.

بارها در خبرها از رفتارهای نژادپرستانه کشورهای مختلف در قبال گردشگران و شهروندان سایر کشورها یا حتی همان کشور شنیده‌ایم؛ رفتاری که به طور حتم دافعه ایجاد کرده و مانع توسعه بیشتر آن کشور خواهد شد.

ربکا مان در مطلبی با عنوان نژادپرستی در گردشگری که توسط امیر هاشمی مقدم ترجمه شده است آمده است: سال‌هاست این نکته آشکار شده که هنوز نژادپرستی در گردشگری امری بسیار رايج است و اینکه گروه‌های گوناگونی از اقلیت‌ها از كليشه‌سازي موجود در صنعت گردشگری احساس تاثير می‌کنند.

نژادپرستی در گردشگری می‌تواند در موارد متفاوتی، از رفتارهای کلیشه‌ای بر اساس ظاهر شخص تا تبعيض بر پایه دین و باورهای افراد باشد. نژادپرستی پیامدهای منفی‌ای بر افراد متاثر از آن می‌گذارد و در نتیجه، مانع از بازدید چنین افرادی از کشورهای خاص شده است. لذا همه بخش‌های صنعت گردشگری بايد به اين نكته توجه كنند كه با تغییر چه چيزهايي همه گردشگران هنگام سفر و بازدید از کشورها احساس راحتی خواهند كرد.

رفتار رسانه‌ها و بازخورد فعالیت‌های آنها بر تصمیم گردشگران برای بازدید از یک شهر یا کشور تاثیرگذار خواهد بود. وقتی صدا و سیمای کشورمان به عنوان رسانه ملی رفتاری نژادپرستانه را ترویج می‌کند با توجه به سرعت نشر در فضای مجازی می‌تواند تاثیری منفی بر جذب گردشگر بگذارد.[caption id="attachment_208503" align="aligncenter" width="640"]نژادپرستی تابلوی نصب‌شده در ساحل شهر دوربان افریقای جنوبی در دوره آپارتاید، که استفاده از ساحل را بر اساس قانون تنها مختص به سفیدپوستان می‌داند[/caption]

کد خبر 208490

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • Ali ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۹
    نژاد آریا بهترین و سالم ترین بدن و فرم بندی و چهره و از لحاظ هوشی رو داره.این تحقیقات شده.از روی هوا نیست