چمدان: احسان کدخدایی مدیر پروژه مسترکارت ایرانی که به تازگی تفاهم‌نامه همکاری را با معاونت سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امضا کرده درباره این کارت اعتباری که مشابه مستر کارت است گفت: گردشگران خارجی که وارد ایران می‌شوند به ویژه از کشورهایی که اختلاف ارزی زیادی با ما دارند با معضلات نقد کردن ارز مواجه می‌شوند. در تفاهم‌نامه‌ای که با معاونت سرمایه‌گذاری امضا شد قرار شده است از طریق پلت فرم‌های بانکی کشور این مشکل حل شود.

وی افزود: در این روش ارز گردشگر یا از طریق اسکناس یا مستر و ویزا کارت به کارت ارزی که در ایران کاربرد دارد تبدیل می‌شود مثلا اگر گردشگر 100 دلار بدهد یک کارت بانکی با همین میزان اعتبار دریافت می‌کند.

کدخدایی با بیان این‌که کارت‌های اعتباری طراحی شده در فرودگاه‌های ورودی کشور قابل دریافت است درباره نحوه دریافت آن گفت: ثبت درخواست می‌تواند اینترنتی باشد پرداخت آن یا با «پی پل» و «مستر کارت» انجام می‌شود و یا هنگام ورود به کشور در فرودگاه وجه مورد نظر نقدی و یا با پوز پرداخت می‌شود.

وی گفت: این بستر بیشتر برای آژانس‌های گردشگری که تور به ایران وارد می‌کنند آماده شده است. روش کار هم به این شکل است که آژانس در این پلت فرم ثبت نام می‌کند، دسترسی به پرتال فراهم می‌شود، کارت‌ها در اختیارش قرار می‌گیرد که آن‌ها را با توریست تبادل می‌کنند.

کدخدایی اظهار کرد: وجه ارزی داخل این کارت در شبکه شتاب و شاپرک بر اساس نرخ ارز روز تبدیل می‌شود و گردشگر می‌تواند به ریال خرید کند و هنگام برگشت به کشور خود برای برداشت ارز باقی مانده یا از طریق آژانس اقدام کند و یا از طریق اکانت «پی پل» موجودی این کارت را صفر کند و پول را به ارز و کارت اعتباری خود برگرداند و از کشور خارج شود.

وی درباره تفاوت این کارت اعتباری با طرح‌های مشابه گفت: در پروژه‌های دیگر پول گردشگر به ریال تبدیل می‌شود ولی در این طرح پول گردشگر با همان نرخ خودش تبدیل می‌شود. پلت فرم‌هایی که اکنون کار می‌کنند رویکردشان ارتباط مستقیم با گردشگری خارجی است ولی تلاش ما بر این است که تسیهلاتی را برای آژانس‌ها فراهم کنیم که آن‌ها به گردشگران سرویس دهند.

کدخدایی افزود: این پروژه آماده است فقط باید جلسه‌ای را با آژانس‌های اصلی کشور برگزار کنیم چون آن‌ها قرار است برای شارژ کردن کارت‌ها به حاسب‌ها دسترسی داشته باشند و باید ضمانت لازم گرفته شود تا این سرویس در اختیار آن‌ها قرار داده شود. سرویس تحت وب است و از همه جای دنیا دسترسی دارد.

[related-post id="203304"]

[related-post id="204978"]
کد خبر 207695

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =