اولین سافاری پارک کشور در قزوین افتتاح شد | رویارویی هیجان‌انگیز با حیوانات رها در طبعیت از داخل خودرو

چمدان: سافاری يا وحش‌گشت (Safari) به سفری گردشگری می‌گویند که با هدف دیدن و تهیه فیلم و عکس از حیات وحش انجام می‌شود. فرهنگستان زبان فارسی برای سافاری واژه وحش‌گشت را نیز پیشنهاد کرده‌ است.

معمولاً از سافاری به عنوان تورهای بیابان‌گردی و دشت‌گردی نیز یاد می‌شود و بنیان‌گذاران غربی این تورها از واژه عربی سفر که در زبان‌های آفریقایی به صورت سافاری تلفظ می‌شود استفاده کرده‌اند.

شرکت‌کنندگان در تورهای سافاری یا وحش گشت توسط انواع خودروها یا چهارپایان با طی مسیری مشخص از مکان‌های دیدنی و جذاب بازدید می‌کنند. انواع وسیله نقلیه مورد استفاده در این تورها هم شامل خودروهای دو دیفرانسیل و حتی شتر است.

پارک‌های حیات وحش که امکان بازدید انسان با حیوانات را از نزدیک با به کارگیری برخی ابزارهای ایمن فراهم می‌آورد امروزه به یکی از درآمدهای پرسود حوزه گردشگری تبدیل شده است. در همین راستا برای نخستین بار سافاری پارک ایران در بوستان 1400 هکتاری باراجین قزوین مورد بهره برداری قرار گرفت تا جاذبه‌ای هیجان انگیز برای دوستداران حیات وحش و طبیعت فراهم شود.

باراجین نام منطقه‌ای در شمال شهر قزوین است که از ابتدای آزادراه قزوین - زنجان شروع شده و تا دامنه‌های البرز غربی امتداد می‌یابد. این منطقه جزء مناطق نمونه گردشگری شهر قزوین است. انتهای منطقه باراجین به راهی ختم می‌شود که استان قزوین را به استان گیلان پیوند می‌دهد. از جمله جاذبه‌های طبیعی این منطقه رودخانه ارنزک، پارک جنگلی باراجین به مساحت ۱۴۰۰ هکتار و قله مردمی است.

جزئیات سافاری پارک قزوین 

شهردار قزوین درباره سافاری پارک قزوین گفت: طراحی و ساخت نخستین سافاری پارک کشور (وحش گشت) که از مصوبات سفر دولت نیز محسوب می‌شود در حاشیه دهکده طبیعت بوستان باراجین از سوی شهرداری قزوین در دستور کار قرار گرفت.

علی صفری با اشاره به اعتبار 100 میلیارد ریالی این پروژه تاکید کرد: برای فاز نخست این مجموعه دو میلیارد ریال با طراحی هفت زیستگاه حیوانات وحشی از جمله شیر، خرس، ببر، کل و قوچ، پرندگان شکاری، مرال و گرگ به همراه چهار دریاچه مصنوعی در نظر گرفته شده که سه دره آن به بهره برداری رسیده است.

وی توسعه زیرساخت‌های گردشگری بوستان باراجین، آشنایی کودکان با حیوانات در حال انقراض، ایجاد مرکز مطالعه و تحقیق در خصوص حیوانات در حال انقراض و در نهایت توسعه صنعت توریسم را از جمله اهداف مهم ایجاد سافاری پارک قزوین برشمرد.

معاون فنی و عمرانی شهرداری قزوین نیز به ایرنا گفت: پروژه سافاری پارک قزوین در بخش جنوب غربی بوستان باراجین و ضلع شرقی دهکده طبیعت و در دامنه ای با شیب 30 تا 35 درصدی موسوم به هفت دره به مورد اجرا گذاشته شده است.

محمد علمی تاکید کرد: با توجه به اجرای این طرح در بوستان فدک، یکی از نکات قابل توجه در اجرای آن این بود که بدون کوچکترین آسیب به فضای سبز موجود و درختان آن توانستیم پروژه یاد شده را به عنوان نخستین سافاری پارک کشور به انجام برسانیم.

این مسئول عمرانی شهرداری قزوین یادآور شد: در ضلع شمالی سافاری نیز با طراحی و اجرای شیب مناسب یک پیاده راه احداث شده تا افراد سالمند و معلولان نیز بتوانند به راحتی از این مجموعه بازدید کنند.

علمی با اشاره به در نظر گرفتن خودروهای مخصوص برای بازدیدکنندگان این مجموعه افزود: با توجه به آزاد بودن گونه‌های جانوری موجود در دره‌ها، تمامی تمهیدات لازم برای حفظ جان بازدید کنندگان به عمل آمده است.

به گفته وی، با احداث یک دستگاه تونل در دره مرال، امکان بازدید گردشگران از دهکده طبیعت پس از بازدید از سافاری نیز از این طریق فراهم آمده است.

رییس شورای شهر قزوین نیز در این زمینه گفت: بوستان 1400 هکتاری باراجین با استقرار دهکده طبیعت به عنوان نخستین اکوپارک گردشگری، آموزشی و تحقیقاتی کشور و سافاری پارک آن به یک قطب مهم گردشگری طبیعی تبدیل خواهد شد.

حکمت الله داودی ادامه داد: این مجموعه مهم گردشگری با طراحی زیبا و در اختیار داشتن گونه‌های حیوانی مختلف محیط مناسبی را برای بازدیدکنندگان آن به وجود آورده تا جایی که در روزهای تعطیل سال شاهد استقبال فراوان این بخش از سوی مسافران و گردشگران هستیم.

فاز نخست سافاری پارک بوستان ملی باراجین با حضور عیسی کلانتری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مورد بهره برداری قرار گرفت.
کد خبر 207599

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =