چمدان: دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری وصنایع وابسته  از روز ۲۳ بهمن آغاز شده و تا روز ۲۶ بهمن ماه در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران برپا خواهد بود، در نشستی که در حاشیه روز دوم این نمایشگاه برپا شد، نمایندگان عضو اکو و فعالان گردشگری این کشورها رایزن فرهنگی و گردشگری سفارت ترکیه، نماینده ای از وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه و مسوول تورساب ترکیه به همراه آژانسداران پاکستان و مشاور ارشد گردشگری وزارت فرهنگ افغانستان حضور داشتند .

محمد ابراهیم لاریجانی مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری در این نشست گفت: نیاز هست که برای معرفی و حل مشکلات،  دفاتر و آژانس‌های ما در کشورهای دیگر تلاش کنند و در واقع یک شبکه شکل بگیرد. تحولات گردشگری آنقدر زیاد است که شاید حتی آن شبکه امروزی هم کارایی نداشته باشد برای همین باید در شبکه های اجتماعی و همیشه آنلاین ارتباط بگیریم وگرنه این جلسه تمام می شود و می رود تا سال بعد.

وی در ادامه بیان کرد: پشنهاد اول ما این است که سازمان همکاری های اکو یک گروه گردشگری آنلاین ایجاد کند و نمایندگان ۱۰ کشور در آن عضو شوند. [افغانستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان، آذربایجان، ایران، پاکستان و ترکیه ۱۰ کشور عضو اکو هستند]

لاریجانی بیان کرد: اکنون ایران در زمینه اقامتگاههای بوم گردی به یک تجربه خوب و توامندی برای جوامع محلی رسیده است این اقدامات در کشورهای پاکستان و اقغانستان نیز می توانداجرا شود.

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری بیان کرد: ما با برخی از کشورها تفاهم برای لغو ویزا داریم و این موضوع می‌تواند بین کشورهای عضو اکو نیز اجرایی شود. باید بتوان یک ویزای مشترک بین کشورهای عضو اکو داشته باشیم.

ممدوح اونال رییس بخش صنعت کشاورزی و توریست سازمان همکاری اکو نیز گفت: این ایده خوبی است و من هم با آن موافق هستم. قبلا نیز ویزای مشترک را در حوزه شینگن داشته ایم اما شاید بتوان ویزای توریستی مشترک را داشته باشیم.

حسنین همایی یکی از فعالان گردشگری و آژانس داران از کشور پاکستان نیز در این جلسه گفت: مشکل زیادی برای گرفتن ویزا داریم کنسولگری ویزا می دهد اما می توان روابط توریستی را بیشتر کرد. اکنون پاکستانی هایی که دو پاسپورت دارند برای سفر به کشورهای دیگر مشکل دارند. آنها باید یک پروسه طولانی را طی کنند. مشکل گرفتن ویزا برای سفر پاکستانی ها به ترکیه هم هست.

سیدرضا حسینی میثم مشاور ارشد بودجه و امور گردشگری وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفت: درباره ویزاهای مشترک نیز باید گفت که می توان تمرکزمان بر اکوویزا باشد.
کد خبر 207370

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =