چمدان: علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شامگاه 22 بهمن با عبدالامیر الحمدانی وزیر فرهنگ و گردشگری عراق که به منظور شرکت در مراسم افتتاح دوازدهمین نمایشگاه گردشگری به ایران سفر کرده است، دیدار کرد.

معاون رئیس جمهوری در این دیدار گفت:

 • ریشه‌های تاریخی و فرهنگی مشترک زیادی بین دو کشور وجود دارد، سالانه میلیون‌ها گردشگر ایرانی و عراقی از دو کشور بازدید می‌کنند و آمادگی لازم برای ارتقای روابط در حوزه گردشگری وجود دارد.

 • با توجه به اینکه تروریست‌ها خسارت‌های بسیاری به بناهای تاریخی عراق وارد کرده‌اند، ما آمادگی داریم تجربیات خود را در حوزه مرمت و نگهداری از آثار تاریخی در اختیار کشور عراق قرار دهیم.

 • حدود 300 رشته صنایع دستی در ایران وجود دارد و ما آمادگی داریم تجربیات خود را در این زمینه نیز در اختیار طرف عراقی قرار دهیم.

 • با توجه به تفاوت نرخ ارز و ارزان بودن سفر به ایران، فرصت خوبی برای گردشگران عراقی به وجود آمده است تا بتوانند از ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری و همچنین امکانات و تجهیزات درمانی و بخش سلامت ایران استفاده کنند.


در ادامه این دیدار عبدالامیر الحمدانی وزیر فرهنگ و گردشگری عراق با ابراز خشنودی از سفر به ایران و دیدار با معاون رئیس جمهوری گفت:

 • قدمت روابط دو کشور ایران و عراق به هزاران سال قبل بازمی گردد و ما امروز برای تاکید و استمرار بر این روابط غنی و تاریخی اینجا هستیم.

 • روابط دو کشور غنی‌تر از روابط جغرافیایی و براساس روابط انسانی، سیاسی و فرهنگی شکل گرفته است، ما اعتقاد داریم که فرهنگ، پل متمدنانه بین ملت‌هاست.

 • ملت و مسئولان عراق فراموش نمی‌کنند که جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با گمراهان و تروریست‌ها در کنار عراق ایستاد، ما امروز برای تاکید بر روابط عمیق بین دو کشور و ایجاد افق‌های جدید در این روابط اینجا هستیم.

 • 500 هزار اثر تاریخی ثبت ملی در عراق وجود دارد، همچنین ما 11 اثر ثبت جهانی شده داریم که از این تعداد 7 اثر تاریخی و 4 اثر طبیعی است، گروه‌های کاوش بسیاری در کشور ما در حال فعالیت هستند و ما تلاش می‌کنیم آثار ثبت جهانی عراق را افزایش دهیم.

 • براساس تفاهم نامه‌ای که بین دو کشور در این حوزه وجود دارد، ایران برای نگهداری و مرمت طاق کسری اعلام آمادگی کرده، امروز این اثر تاریخی نیازمند مرمت است چراکه اقداماتی که در گذشته صورت گرفته، مناسب و دقیق نبوده است، ما در این زمینه به تجربیات کارشناسان ایرانی نیاز داریم.

 • همچنین در این تفاهم نامه آمده ایران آمادگی دارد تجربیات خود را در زمینه مرمت و نگهداری از آثار تاریخی در اختیار عراق قرار دهد، همان طور که در ایران تخت جمشید، چغازنبیل و هزاران اثر تاریخی وجود دارد، در عراق هم آثار تاریخی بسیاری از از ادوار مختلف دارد و ما نیازمند تجربیات شما در حوزه مرمت و نگهداری آثار تاریخی هستیم.


مونسان پس از سخنان وزیر فرهنگ و گردشگری عراق گفت:

 • ما برای مرمت و نگهداری از موزه طاق کسری آماده همکاری و ارائه تجربیات به عراق هستیم، همچنین ایران در حوزه آماده سازی پرونده‌های ثبت جهانی و تدوین پرونده‌های مشترک تجربیات بسیاری دارد و در این حوزه نیز زمینه همکاری وجود دارد.

 • موضوع اربعین از جمله مواردی است که ایران و عراق می‌توانند برای ثبت جهانی مشترک آن اقدام کنند، در زمینه ثبت جهانی دارالسلام هم ما آماده ارائه تجربیات و همکاری با این کشور همسایه هستیم.
عبدالامیر الحمدانی وزیر فرهنگ و گردشگری عراق نیز در ادامه گفت:

 • عراق در زمینه استرداد آثار تاریخی نیز فعالیت‌های بسیاری داشته چراکه تعداد زیادی از آثار تاریخی ما به واسطه حضور تروریست‌ها با غارت رفته است، خوشبختانه ما موفق شدیم 2300 اثر تاریخی کشورمان را از اردن تحویل بگیریم و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد.

 • ایران و عراق دو کشور مهد تمدن و اصیل هستند، ما مشتاق هستیم یک سازمان مشترک بین این دو کشور و همچنین کشورهایی از جمله ایتالیا، هند، چین و مکزیک که دارای تمدن‌های غنی هستند شکل گیرد، ایران می‌تواند نقطه آغاز شکل گیری این سازمان باشد، با ایجاد چنین سازمانی ما می‌توانیم از یکدیگر حمایت کنیم و آثار به سرقت رفته از سرزمینمان را بازگردانیم، همچنین حمایت و پشتیبانی کشورهای عضو این سازمان از پرونده‌های ثبت جهانی از دیگر مزایای شکل گیری آن است.


مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز از پیشنهاد شکل گیری این سازمان استقبال کرد و گفت: گفت:

 • سالانه میلیون‌ها ایرانی به ویژه در ایام اربعین برای زیارت و گردشگری به عراق سفر می‌کنند، تردد این گردشگران از دو نقطه مرزی مهران و شلمچه انجام می‌شود و ازدحام بسیاری به وجود می‌آید، این در حالی است که پیشتر مرز خسروی هم به روی گردشگران ایرانی باز بود.

 • متاسفانه مرز خسروی از دو سال قبل به روی گردشگران ایرانی بسته شده است و علاوه بر ازدحام در دو نقطه مرزی دیگر، سرمایه گذاری افراد در این نقطه مرزی نیز معطل و بدون استفاده باقی مانده، انتظار می‌رود پیگیری و اقدامات لازم برای بازگشایی مرز خسروی انجام شود چراکه این اقدام منجر به افزایش تردد گردشگران دو کشور می‌شود.

 • در هفته‌های گذشته، شورای شهر مشهد مصوبه‌ای را اعلام کرد که به موجب آن هر گردشگر عراقی برای ورود به این شهر باید 10 یورو عوارض پرداخت می کرد، ما با پیگیری‌های لازم این مصوبه را ابطال کردیم، این در حالی است که روز گذشته خبری مبنی بر افزایش 10 دلاری نرخ صدور ویزا از سوی کشور عراق اعلام شد، انتظار ما این است که وزیر گردشگری عراق این موضوع را پیگیری کند و مانع این افزایش قیمت شود.

 • بدون شک افزایش ورود گردشگر به دو کشور به نفع ایران و عراق است و ما باید تلاش کنیم با لغو روادید این روند را سرعت ببخشیم.


عبدالامیر الحمدانی وزیر فرهنگ و گردشگری عراق پس از سخنان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورمان گفت:

 • مرز خسروی به دلایل امنیتی بسته شده بود و امروز با توجه به رفع این موانع، این نقطه مرزی باید به روی گردشگران ایرانی باز شود، من قول می‌دهم در اسرع وقت این موضوع را پیگیری و به انجام برسانم.

 • موضوع افزایش نرخ صدور ویزا هم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کد خبر 206880

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =