مقایسه‌ای تلخ بین کندوان و کاپادوکیه ترکیه | کندوان در حسرت جهانی شدن

چمدان: بهروز عمرانی سرپرست پژوهشگاه این مطلب را در «نشست با سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در ارزروم ترکیه» به منظور بررسی راه‌های معرفی فرهنگ‌های مشترک ایران و ترکیه در دانشگاه ارزروم مطرح کرد.

او با اشاره به ارتباطات گسترده فرهنگی میان ملت ایران و ملت ترکیه گفت: ارتباط ملت‌ها مرزهای سیاسی نمی‌شناسد و ارتباطی به حکومت‌ها ندارد به نحوی که ما از هزاران سال پیش با جنوب شرق ترکیه دارای مشترکات هستیم.

عمرانی با بیان اینکه ارتباط ایران از گذشته با شرق و جنوب شرق ترکیه قوی بوده به برخی از محوطه های تاریخی این کشور اشاره کرد و گفت: مطالعات در تپه زاغه قزوین و دشت کاشان بر روی بقایای استخوانی بزها نشان داد که این حیوان 7500 سال پیش از جنوب شرق ترکیه به ایران آمده و 2500 سال پیش‌تر اهلی شده‌اند.

او در تشریح موضوع انتشار جریان فرهنگی و تمدنی به ارتباط تنگاتنگ ایران و ترکیه از  10هزار سال پیش اشاره کرد و گفت: منابع ابسیدین (ابزار بشر در دوران سنگ) که تمام نیاز روزمره و جنگ افزار ما را تأمین می‌کرده از منابع کوه‌های اطراف دریاچه وان تأمین می‌شده که اگر این منابع که امروز ثابت شده در مناطقی نظیر جیرفت، دهلران و ... وجود دارند، نبودند امروز امکان بهره‌ وری از تکنولوژی ابزارهای برنده را نداشتیم.

با توجه به اشتراکات فرهنگی ایران و ترکیه مرزهای تعیین شده تصنعی‌اند

سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به گستره ارتباط فرهنگی ایران و ترکیه گفت: مرزهای تعیین شده تمامی تصنعی هستند زیرا که ارتباطات فرهنگی خیلی عمیق تر از اینها است.

عمرانی در ادامه با مقایسه روستای کاپادوکیه (دره گورمه) ترکیه با روستای کندوان آذربایجان شرقی افزود: تعداد بازدید کنندگان روستای کاپادوکیه با وجود خالی بودن از سکنه در سال 2017 دو برابر شده در حالیکه روستای کندوان با وجود جریان داشتن زندگی در آن در شرایط مناسب نیست که این امر امکان ثبت جهانی آن را مشکل می‌سازد.

او تصریح کرد: فعالیت دامپروری و کشاورزی اهالی روستای کندوان که یکی از جنبه‌های مثبت این منطقه برای ثبت جهانی بود از میان رفته و هم اکنون محصولات صنایع دستی عرضه شده متناسب با فعالیت‌های صنایع دستی روستا نیست.

عمرانی با اشاره به روابط یکسان فرهنگی و پیوسته با جنوب شرق ترکیه و شمال شرق بین النهرین افزود: این جریان فرهنگی کمک می‌کند که بتوانیم اشتراکاتمان را بشناسیم.

او در ادامه پیشنهاد داد؛ نشست‌های دو طرفه با حضور کارشناسان و نمایشگاه مردم شناسی برای شناخت فرهنگ‌های مشترک برگزار شود.

کم کاری در حوزه دیپلماسی

سجاد سلطان زاده سرکنسول جمهوری اسلامی ایران  در ارزروم با اشاره به ظرفیت‌های فرهنگی موجود میان کشور ایران و ترکیه بر برگزاری نشست و همایش هایی در این زمینه تأکید و افزود: دراین برنامه ریزی ها دانشگاه ارزروم را مبدا قرار داده و تلاش می‌کنیم در برنامه‌های آتی از ظرفیت دانشگاه‌های بزرگ ترکیه نیز استفاده کنیم.

او با اشاره به اینکه تا کنون فعالیتی برای شناساندن فرهنگ ایرانی و بیان نقاط مشترک آن با ترکیه صورت نگرفته گفت: با وجود تنها سه ساعت فاصله ازایران تا ارزروم اهالی این استان نه غذای ایرانی می‌خوردند و نه موسیقی ایرانی گوش می‌دهند و این نشان از کم کاری ما در حوزه دیپلماسی است.

سلطان زاده در ادامه ابراز امیدواری کرد با تلاش‌های گسترده در حوزه دانشگاهی و پژوهشی بتوان نقاط مشترک فرهنگ ایران و ترکیه را طرح و زمینه همکاری های فرهنگی را فراهم کرد.
کد خبر 206372

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =