چمدان:  در حاشیه کویر مرکزی ایران در خراسان جنوبی کویر حلوان قرار دارد. کویر حلوان که در فاصله 90 کیلومتری شمال غرب طبس و در محور طبس _تهران واقع شده‌ است یکی از جاذبه‌های طبیعی گردشگری به حساب می‌آید.


کویر حلوان تپه‌های ماسه‌ای، ریگ و نمکزارهای بزرگی دارد که کویرنوردان می‌توانند آنها را بپیمایند.

[caption id="attachment_206305" align="aligncenter" width="1024"]حلوان کویر حلوان | منبع عکس: باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد[/caption]

با دور شدن از کویر مرکزی و طی کردن این کویر به سمت روستا تعداد نخلستان‌ها هم افزایش پیدا می‌کنند و منظره دیگری را برای بییندگان به تصویر کشیده می‌شود.

در این کویر گونه‌های پرندگانی همانند هوبره، کبک، شاهین و... زندگی می‌کنند.

روباه شنی، گربه شنی، مار، عقرب و ... هم از جمله گونه‌های دیگری هستند که در کویر حلوان دیده‌ شده‌اند. باتلاق‌های نمکی و رسی این بیابان هم از جمله‌ قسمت‌های زیبای این کویر است.

[caption id="attachment_206309" align="aligncenter" width="500"] روباه شنی[/caption]

کویر حلوان در نزدیکی روستای حلوان است، روستایی که در آن خانه‌های بومی و اقامتگاه بومگردی می‌تواند پذیرای گردشگران باشند. روستای حلوان در میان قلعه‌ای تاریخی محاط شده‌ است.

[caption id="attachment_206306" align="aligncenter" width="1024"]حلوان کویر حلوان | منبع عکس: باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد[/caption]

روستوای حلوان به خاطر خرمای بسیار مرغوب و معماری آن در این منطقه شهرت دارد.

روستای حلوان تا طبس حدود 85 کیلومتر فاصله دارد. طبس هم یکی از شهرهای زیبای کویری است که از نظر جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و زمین شناسی اهمیت بسیاری دارد.

طبس ایستگاه راه اهن و فرودگاه دارد بنابراین می‌توان از این راه‌ها هم به کویر حلوان دسترسی پیدا کرد.

گردشگران در زمان مناسب با داشتن تجهیزات مناسب می‌توانند در این کویر کمپ بزنند و از آسمان شب لذت ببرند.

[caption id="attachment_206307" align="aligncenter" width="1024"]حلوان کویر حلوان | منبع عکس: باشگاه کوهنوردی کاویان مشهد[/caption]

کد خبر 206240

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =