چمدان: سفر کردن با حیوانات خانگی یا حمل آنها در سفر در داخل ایران موضوعی است که کمتر به آن پرداخته شده‌ است، با یک نگاه کلی به نظر می‌آید اگر می‌خواهید با حیوان خانگیتان در ایران سفر کنید بهتر است با اتومبیل شخصی به سفر بروید اما اگر می‌خواهید با قطار، هواپیما یا اتوبوس به سفر بروید این گزارش را بخوانید.

سفر با حیوان خانگی در قطار ؛ به هیچ وجه!

شاید در نگاه اول سفر با قطار راحت‌ترین شکل سفر با حیوان خانگی به نظر بیاید چرا که گمان می‌رود می‌توان در سفر با قطار یک کوپه اختصاصی گرفت و با داشتن گواهی‌های بهداشتی و تجهیزات مناسب و حتی دادن تعهد، حیوان خانگی مخصوصا پرندگان کوچک را حمل کرد.

اما در ایران همراه داشتن هرگونه حیوان در قطار ممنوع است و هیچ تبصره و بندی و ... ندارد. از هرکس که سوال کنید جواب یک عبارت است: به هیچ وجه!

[caption id="attachment_205918" align="aligncenter" width="640"]سفر با حیوانات خانگی حمل حیوانات خانگی حتی پرندگان با قطار در ایران ممنوع است[/caption]

سفر با حیوانات خانگی در اتوبوس مسافربری ؛ دست به دامن آقای راننده!

برخی شرکت‌های اتوبوسرانی ورود هرگونه حیوان به داخل اتوبوس را ممنوع کرده‌اند اما برخی شرکت‌ها عنوان می‌کنند اگر راننده‌ای به این کار رضایت داشته باشد و از شما حمایت کند مشکلی نیست. البته اگر مسافران دیگر از این مساله ناراضی باشند و به پلیس راه اطلاع دهند، پلیس می‌تواند حیوان شما را ضبط کند.

[caption id="attachment_205919" align="aligncenter" width="560"]سفر با حیوانات خانگی تنها برخی از شرکت‌های اتوبوسرانی در ایران اجازه حمل حیوانات خانگی را در صورت رضایت راننده می‌دهند[/caption]

سفر با حیوانات خانگی در هواپیما ؛ هماهنگ کنید

برای سفر با هواپیما، امکان بردن حیوان خانگی به کابین مسافر وجود ندارد، شرکت‌های هواپیمایی علت این مساله را مسائل ایمنی و بازرسی خارج از اختیارات شرکت هواپیمایی عنوان می‌کنند و معتقدند که کنترل حیوانات در مواقع اضطراری در پرواز امکانپذیر نیست. اما در پروازی که با آن سفر می‌کنید می‌توانید حیوان خانگی خودتان به بخش بار بدهید که البته شرایط خاصی دارد.

اول این که با توجه به مبدا و مقصد پرواز قبل از تهیه بلیت با بخش بار شرکت هواپیمایی تماس بگیرید تا مطمئن شوید که نوع هواپیمایی که در آن مسیر خاص پرواز می‌کند برای حیوان شما جایگاه مناسب دارد یا خیر.

مثلا هواپیمایی ایران ایر گاهی در مسیر تهران - مشهد از شما پرنده قبول نمی‌کند چرا که بخش تهویه حمل حیوانات آنها در هواپیماهای این مسیر مناسب پرندگان نیست اما ممکن است ایرلاین دیگری با توجه به نوع هواپیمایی که دارد حیوان شما را قبول کند.

از سوی دیگر سن حیوان شما، میزان پرخاشگری او و ... برای شرکت‌های هواپیمایی مهم است بنابراین بهتر است به صورت دقیق از این شرایط اطمینان پیدا کنید. مثلا برخی شرکت‌های هواپیمایی مانند ماهان حیوانات بسیار پیر را نمی‌پذیرند.

قبل از خرید بلیت این مساله را با آژانس مسافرتی که از آن بلیت تهیه می‌کنید در میان بگذارید چرا که در صورت بروز مشکل یا نیاز به هماهنگی همه آژانس‌ها با شما همکاری لازم را انجام نمی‌دهند و باید از آژانس مسافرتی هم مطمئن شوید.

بعد از خرید بلیت دوباره با شرکت هواپیمایی تماس بگیرید و داشتن حیوان خانگی را به آنها اعلام و شرایط مخصوص برای حمل حیوان خانگی را به صورت دقیق سوال کنید چرا که برای حیوانات نیاز به گواهی سلامت، شناسنامه یا حتی در برخی موارد گواهی قرنطینه و برگه واکسیناسیون و... نیاز است.

شرایط قفس یا جایگاه قرارگیری حیوان مورد قبول شرکت هواپیمایی را هم سوال کنید. مثلا برای حمل پرندگان در ایران ایر حتما باید از جعبه چوبی سوراخ‌دار یا توری‌دار یا جعبه استیل کاسکویی استفاده کنید. هواپیمایی ماهان نیز اجازه نمی‌دهد که در طول سفر قلاده به گردن حیوان شما باشد.

[caption id="attachment_205920" align="aligncenter" width="1024"]سفر با حیوانات خانگی با توجه به مبدا و مقصد پرواز قبل از تهیه بلیت با بخش بار شرکت هواپیمایی تماس بگیرید تا مطمئن شوید که نوع هواپیمایی که در آن مسیر خاص پرواز می‌کند برای حیوان شما جایگاه مناسب دارد یا خیر[/caption]

مراحل تحویل حیوان خانگی برای حمل با هواپیما

24 ساعت پیش از پرواز باید با شرکت هواپیمایی تماس بگیرید و از مساعد بودن شرایط مطمئن شوید و همراه داشتن حیوان خانگی را به آنها اطلاع دهید.

دو ساعت قبل از پرواز حتما در فرودگاه حاضر باشید چرا که باید حیوان خانگی خود را تحویل بدهید و هزینه این حمل و نقل را پرداخت کنید. به این مرحله AVIH  گفته می‌شود.

هزینه حمل حیوان خانگی شما بر اساس وزن حیوان به همراه قفس آن محاسبه می‌شود و مثلا برای یک پرنده کوچک از حدود 50-40 هزارتومان و در برخی ایرلاین‌ها حدود 150 هزار تومان محاسبه می‌شود. حتی اگر بار شما کمتر از حد مجاز باشد، وزن حیوان خانگی جزئی از بار به حساب نمی‌آید و باید هزینه جداگانه برای آن پرداخت کنید.

[caption id="attachment_205956" align="aligncenter" width="736"] شرکت‌های هواپیمایی شرایط مختلفی برای حمل حیوانات دارند مثلا برای حمل پرندگان در ایران ایر حتما باید از جعبه چوبی سوراخ‌دار یا توری‌دار یا جعبه استیل کاسکویی استفاده کنید. [/caption]

معمولا توصیه می‌شود که زیر نظر دامپزشک، پیش از پرواز به حیوان خانگی قرص خواب‌آور  یا آرامبخش داده‌ شود. در طول پرواز حیوان شما در بخشی کنار دیگر حیوانات قرا می‌گیرد البته بین قفس حیوانات فاصله گذاشته می‌شود.

پس از رسیدن به مقصد نیز می‌توانید حیوان خود را از بخش بار تحویل بگیرید.

به گزارش چمدان، این شرایط برای کسانی است که حیوان خانگی‌شان را از طریق پایانه مسافری (همراه) حمل می‌کنند ؛ یعنی در واقع خودشان نیز همراه با حیوانشان سفر می‌کنند.

شیوه دیگری برای انتقال وجود دارد که حیوان خانگی از طریق پایانه‌های باربری بدون صاحب منتقل می‌شود که در موارد اندکی با این شیوه تفاوت دارد.
کد خبر 205844

برچسب‌ها