آثار استاد فتح الله عباد شامل ۱۱۴ تابلو نقاشی، مجسمه و حجم، پارچه بوم، بوم خالی رنگ نشده و تکه‌های تابلوهای آسیب دیده است که بعد از فوت وی، توسط خواهر مرحومه بانو شریف عباد به دانشگاه تهران اهدا شد و در حال حاضر در مخزن باغ نگارستان نگهداری می‌شود. همچنین بالغ بر ۳۰ تابلوی نقاشی از آثار استاد به ارزش یک میلیارد تومان به پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران اهدا شده است.

استاد فتح الله عباد (۱۳۶۰-۱۲۸۰) از شاگردان استاد کمال الملک بود. او که از همان ابتدای جوانی تحت تأثیر هنر پدر خود رضی ملقب به صنیع همایون از صنعتگران بنام دربار یکی از آخرین شاهان قاجار بود و در نقش زدن برقلمدان مهارت بسزایی داشت، شیفته هنر و نقش می‌شود و استعداد سرشار او را به محضر درس استاد کمال الملک هدایت کرد و پس از چندی یکی از شاگران برجسته مدرسه می‌شود به طوری که بین سال‌های ۱۳۰۰ تا ۱۳۰۵ در سن ۲۰ تا ۲۵ سالگی به سمت معلمی در مدرسه صنایع مستظرفه کمال الملک بتدریس مشغول می‌شود.

استاد عباد در سال ۱۳۰۵ برای مطالعه و کسب دانش و پرورش هنری عازم اروپا می‌شود، قریب ۱۵ سال در فرانسه اقامت می‌گزیند و به تحقیق و تحصیل می‌پردازد، در طول این مدت موفق به اخذ درجه دکتری در رشته زیبا شناسی و هنری می‌شود. وی در طول اقامت در فرانسه به مطالعه دقیق آثار نقاشان دوران مختلف اروپا همت می‌گمارد. چنانچه از آثار و تابلوهای بجا مانده از ایشان توانایی، تبحر و شناسائی روش‌ها به خوبی مشهود است. استاد در اواخر سال ۱۳۱۵ به ایران بازگشت و پس از اینکه مدارک تحصیلی او مورد تأئید شورای دانشگاه آن زمان واقع می‌شود به عنوان دانشیار باستان شناسی در دانشگاه مشغول تدریس می‌شود.

سال‌های خدمت استاد تاسال ۱۳۴۴ در دانشگاه ادامه می‌یابد؛ ولی به جهت ضایع شدن حق و حقوق وی در مورد احراز مقام استادی؛ تقاضای بازنشستگی می‌کند که با موافقت دانشگاه در آبان ماه سال ۱۳۴۴ درسن ۶۲ سالگی بازنشسته می‌شود.

واگذاری این آثار هنری به دانشگاه دو هدف را دنبال می‌کرد: هدف اول: دانشگاه را جای مناسبی برای حفظ و نگهداری از ارزش‌های هنری و ملی می‌دانست. هدف دوّم: مورد استفاده و مطالعه دانشجویان و علاقه مندان هنردوست قرار گیرد.

کد خبر 205822

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =