چمدان: سومین جشنواره صنایع دستی فجر امروز 12 بهمن ماه افتتاح شد. مراسم افتتاحیه این جشنواره با حضور پویا محمودیان، معاون صنایع دستی، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمعی از هنرمندان و صنعتگران در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

نمایشگاه این جشنواره از ۱۲ تا ۲۳ بهمن ماه برگزار می­ شود و ساعات بازدید از ۱۴ تا ۲۰ خواهد بود.

پویا محمودیان، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی گفت: همزمان با اولین روز از دهه فجر و آغاز چهل سالگی انقلاب اسلامی خبر خوش بیمه هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی را به این جامعه زحمتکش اعلام می کنیم.از سال 90 که بیمه هنرمندان به دلایل مختلف با مشکلات زیادی روبرو و بعد متوقف شد، یکی از اصلی ترین نیازهای این قشر که در هر مراسم و دیداری با مسئولان مطرح می شد، بیمه بود.

او ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی و معاونت صنایع دستی با توجه به اهمیت این موضوع و دغدغه ای که هنرمندان دارند، از سال 97 مدل پیگیری بیمه را تغییر داد و با دستور کار جدید تلاش کردیم تا این موضوع را به نتیجه برسانیم، در مرحله اول تفاهم نامه ای با صندوق توسعه روستایی و عشایری برای بیمه هنرمندان و صنعتگران روستایی منعقد شد، با امضای این تفاهم نامه تاکنون بسیاری از هنرمندان روستایی با مراجعه به مراکز بیمه توانستند از این امکان استفاده کنند.

معاون صنایع دستی با اشاره به پیگیری بیمه هنرمندان و صنعتگران شهری و برگزاری جلسات متعدد برای شناخت مسولان حوزه بودجه در مورد صنایع دستی، افزود: معاونت امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه از کارگاههای صنایع دستی لالجین بازدید داشتند و بر اهمیت و زوایای مختلف این حوزه واقف شدند، پس از پیگیری ها دو گزارش از سوی معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی و معاونت امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه تهیه و به معاونت برنامه ریزی این سازمان ارسال شد و طی جلسات و پیگیری های متعددی که در این معاونت انجام شد، تخصیص لازم برای این حوزه گرفته شد.

محمودیان اضافه کرد: پس از اینکه تخصیص لازم گرفته شد، تامین منابع مالی این مهم به خزانه داری کل کشور ابلاغ و اعتبار مورد نظر برای پرداخت به سازمان تامین اجتماعی در نظر گرفته شد.

او افزود: این جلسات در حالی بود که ما جلسات متعددی را همزمان با سازمان تامین اجتماعی داشتیم، پس از اینکه توانستیم تخصیص را بگیریم، بلافاصله در نامه ای از 31 استان خواستیم تا اولویت های بیمه ای خود را تهیه کنند، اولویت های  بیمه ای استانها تهیه شد و لیست ها به ستادی که به همین منظور در معاونت صنایع دستی تشکیل شده بود آمد، دراین ستاد پالایش و بازبینی لیست ها انجام شد و در نهایت لیست نهایی به وزارت کار ارسال شد تا در اختیار سازمان تامین اجتماعی قرار گیرد.

محمودیان اضافه کرد: با توجه به تصویب قانون حمایت از صنعتگران و هنرمندان صنایع دستی در سال 96، که یک قانون طلایی برای این حوزه است، مصادیق صنایع دستی و بیمه واجدان شرایط ذکر شده است، در ادامه این مسیر و با توجه به نص صریح قانون امیدواریم دستگاه ها و ارگانهای مرتبط منابع مالی لازم را برای بیمه هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی در اختیار قرار دهند.

 
کد خبر 205502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =