سخنگوی وزارت خارجه: جشن ایرانی سده همتراز نوروز و مهرگان است | این جشن میراث ایرانی‌ها در جهان است

چمدان: در پیام قاسمی آمده است: همپای تمامی ایرانیان و پارسیان جهان دهم بهمن ماه را به مناسبت جشن باستانی سده گرامی می‌داریم. سده از دیرباز یکی از جشن‌های کهن و آیینی ایرانیان همتراز نوروز و مهرگان است.

این جشن هنوز هم در گوشه و کنار ایران عزیز، بهانه‌ای برای گردهمایی و نور و سرور است. آیین جشن سده که خوشبختانه به ثبت ملی رسیده، اکنون به عنوان یک میراث شناخته شده ایرانی در جهان مطرح است.

فرا رسیدن سده، جشن همکاری و همبستگی مردم نیک اندیش ایران از همه اقوام و مذاهب را به تمامی ایرانیان عزیز به ویژه هموطنان زرتشتی در سراسر گیتی شادباش می‌گویم.

به گزارش چمدان، در دهمین روز یا آبان روز از بهمن ماه با افروختن هیزمی که مردمان، از پگاه بر بام خانه خود یا بر بلندی کوهستان گرد آورده‌اند، این جشن آغاز می‌شود.

در اشارات تاریخی این جشن همیشه به شکل دسته جمعی و با گردهمایی همه مردمان شهر و محله و روستا در یکجا و با برپایی یک آتش بزرگ برگزار می‌شده‌است.

مردمان در گردآوردن هیزم با یکدیگر مشارکت می‌کنند و بدین ترتیب جشن سده، جشن همکاری و همبستگی مردمان است.

زرتشتیان کرمان تهران، کرج، استان یزد و روستاهای اطراف میبد و اردکان، اهواز، بردسکن، شیراز، اصفهان، اروپا (سوئد) و آمریکا (کالیفرنیا) و استرالیا با گردآمدن در یک نقطه از شهر یا روستا در کنار هم آتشی بسیار بزرگ می‌افروزند و به نیایش خوانی و سرودخوانی و پایکوبی می‌پردازند.
کد خبر 205297

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =