چمدان: برج میلاد، برج مخابراتی چندمنظوره‌ای است که با ارتفاع ۴۳۵ متر بلندترین برج ایران، ششمین برج بلند مخابراتی جهان و نوزدهمین سازهٔ بلند نامتکی جهان است.

این برج با ۱۳ هزار متر زیربنا از نظر وسعت کاربری سازهٔ رأس برج در میان تمامی برج‌های مخابراتی دنیا مقام نخست را دارد.

برج میلاد به دلیل بلندی بسیار و شکل ظاهری متفاوتش، تقریباً از همه جای تهران نمایان است و از این رو، یکی از نمادهای پایتخت ایران به‌ شمار می‌آید.

برج میلاد با توجه به ویژگی‌های منحصربفردش مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد. به همین منظور فضاهای گردشگری، تجاری و فرهنگی، رستوران گردان، رستوران ویژه، سکوی دید باز و بسته، رواق‌های هنری، گنبد آسمان، موزه مشاهیر ایران، موزه هدایای شهرداری، فود کرت، واحدهای تجاری، پارک دلفین‌ها، پینت بال، سینمای گیم ۷ بعدی، دو سالن سینما، لیزریوم، رستوران سنتی، کافه آبشار و … در آن ایجاد شده است.

خبری مبنی بر شنیده شدن صداهای مهیب از برج میلاد منتشر شده بود اما مقام مسئولی نسبت به آن واکنش نشان نداده بود. بالاخره علی علیپور معاون فنی و نگهداشت برج میلاد امروز دوم بهمن ماه در این باره گفت: چندی پیش می‌گفتند از آسمان صدای عجیبی شنیده شد و فردی هم یک فیلم گرفت ولی نهایتا مشخص نشد منشاء آن چه بوده است. صدایی که در برج شنیده شده هم تنها یکبار رخ داده و یکی از کارگران قسمت آشپرخانه آن را اعلام کرد، شاید صدای افتادن یک قابلمه بوده است!

وی درباره ترک خوردن برخی از دیوارهای پارکینگ این سازه نیز گفت: حرکت و زاویه ترک ایجاد شده مهم است؛ ظاهر برخی ترک‌ها ممکن است خطرناک اما بسیار بی‌اهمیت باشد. ترک‌های پارکینگ نیز مقاوم‌سازی شده و هیچ ارتباطی با سازه برج ندارد.

وی به آسانسورهایی که در برج میلاد مورد استفاده قرار گرفته است نیز اشاره کرد و به تسنیم گفت: آسانسورهای برج، انحصاری هستند و نمونه آن در دنیا وجود ندارد. از آنجایی که آسانسورها در در یک خط قائم حرکت می‌کنند اگر در حد یک سانتیمتر هم جابجایی و انحراف در برج ایجاد شده باشد اصلا حرکت نمی‌کنند. حتی زمان وزش باد آسانسورهای جنوب غربی که همیشه در معرض باد هستند آلارم می‌دهند و از حرکت باز می‌ایستند بنابراین اگر برج دچار مشکل شود نمی‌توان از آسانسور استفاده کرد.

معاون فنی و نگهداشت برج میلاد خاطرنشان کرد: نرم‌افزاری که از آن برای نگهداری ساختمان‌های ایرباس فرانسه و مرسدس آلمان استفاده می‌شود برای برج میلاد نیز تهیه شده و اگر وسلیه‌ای دچار اشکال شود از طریق pm به صورت روزانه اعلام می شود.
کد خبر 203371

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =