تاثیرات پرداخت حق کشف به یابندگان آثار تاریخی | فضا برای حفاران غیرمجاز ناامن می‌شود

چمدان: کارشناس سابق یگان حفاظت میراث فرهنگی در واکنش به طرح پرداخت حق کشف به یابندگان آثار تاریخی به خبرنگار چمدان گفت: پرداخت حق کشف قطعا در حوزه قاچاق تاثیر خواهد داشت. مهمترین تاثیر آن ایجاد انگیزه برای نیروهای یگان خواهد بود که حساسیت آنها بیشتر شود.

او با اشاره به پرداخت حق کشف به عموم مردم نیز گفت: این نیز نتیجه خوبی خواهد داشت. در یگان حفاظت همواره شاهد بودیم که افرادی مراجعه می‌کردند و اطلاعاتی داشتند اما در برابر اطلاعات خواسته‌هایی هم داشتند که چه چیزی به آنها خواهد رسید. هر چند همیشه دوستداران میراث در همکاری با یگان هستند اما گاهی چنین موردهایی وجود داشت که پرداخت حق کشف می‌تواند انگیزه‌ای باشد که اطلاعات را در اختیار قرار دهند.

کارشناس یگان حفاظت میراث فرهنگی درباره تاثیر این اتفاق روی حفاران غیرمجاز نیز به چمدان گفت: حفار غیرمجاز دنبال حق کشف نیست. حفار غیرمجاز اثری که پیدا می‌کند را به قیمت بسیار بالاتر از حق کشف، می‌فروشد. اما پرداخت حق کشف باعث می‌شود که فضا برای حفاران غیرمجاز ناامن شود و افراد، شرکا، مطلعین یا حتی رهگذرها نسبت به حفاری‌های غیرمجاز حساس باشند.

به گزارش چمدان، علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر داده که پرداخت حق کشف به یابندگان آثار تاریخی از سال آینده آغاز می‌شود.
کد خبر 203360

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =