واکنش سازمان میراث فرهنگی به خرید تندیس‌ جشنواره فجر از امارات | رتبه چهارم دنیا در آبگینه‌ایم اما سیمرغ بلورینمان را امارات می‌سازد

چمدان: دبیر جشنواره  فیلم فجر گفته که ساخت تندیس سیمرغ بلورین جشنواره به خارج از کشور سفارش داده‌ شده‌ است، حسین خواجه بیدختی سرپرست دفتر توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار چمدان در مورد سفارش ساخت تندیس‌های جشنواره فجر به امارات گفت: قطعا با وجود هنرمندان صنایع دستی ایرانی، وضعیت کنونی کشور و تاکید بر تولید ملی انجام چنین کاری اشتباه است.

وی ادامه داد: ممکن است که تکنولوژی خاصی که عنوان شده در ایران وجود نداشته باشد اما کشورمان در هنر آبگینه و پس از کشورهای جمهوری چک، ایتالیا و فرانسه در رده چهارم دنیا قرار دارد. در چنین شرایطی آیا درست است که سفارش تندیس سیمرغ بلورین را به امارات بدهند و به جای حمایت از تولید ملی، ارز زیادی از کشور خارج شود؟

خواجه بیدختی با اشاره به اینکه با توجه به شرایط کشور و همچنین جایگاه مهم صنایع دستی در ایران طراح می‌تواند اثر خود را تغییر دهد، اظهار کرد: نشان‌ها و تندیس‌های صنایع دستی ما در دنیا زبانزد است، برای نمونه نشان مالکیت معنوی ایران در سازمان مالکیت معنوی در ژنو که یک سنگاب قلم‌زنی اثر استاد باباخانی است، سرآمد تمام نشان‌هاست.

او تاکید کرد: در مورد تندیس‌های دیگر هم باید گفت که برای مثال فولاد در دست هنرمندان ایرانی مانند موم است و نشان‌های فولادی اساتید صنایع دستی ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

هر تندیس سیمرغ که به امارات سفارش داده‌ شده 3 میلیون تومان قیمت دارد.
کد خبر 202836

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =