چمدان: شهرام رامین سرپرست هیأت باستان شناسی امروز چهارشنبه 26 دی ماه با اعلام این خبر گفت: در کاوش‌های اضطراری این محوطه، چند گور همراه با هدایای تدفینی کشف شده که با توجه به آثار یافت شده در کنار آنها، این گورها مربوط به عصر آهن است و در حدود سه هزار سال قدمت دارند.

این باستان‌شناس گفت: محدوده‌ای که گورها در آن یافت شدند در امتداد بزرگراه رشت ـ تهران در حاشیه شرقی دشت رستم آباد قرار دارد و به علت اجرای یک پروژه عمرانی در خطر تخریب بود که با توجه به این خطر، تیمی از باستان شناسان کاوش اضطراری این محوطه را آغاز کردند.

تصاویر کشف گور و اسکلت جنگاور سه هزار ساله در گیلان

به گفته وی، کامل‌ترین گور کشف شده در کاوش‌های انجام گرفته شامل اسکلت انسانی به همراه ابزار جنگی و ظروف حاوی مواد خوراکی است.

رامین گفت: طبق بررسی سارا سلطانی متخصص انسان شناسی، این اسکلت مربوط به مردی حدوداً چهل ساله با قدی بین 160 تا 167 سانتی متر است.

به گفته سرپرست هیأت کاوس، با توجه به اهمیت این یافته، هیأت در نظر دارد که گور و یافته‌های آن را در محل کشف به شیوه اسکن لیزری ثبت و ضبط کند.

او گفت: علاوه بر این طبق هماهنگی‌های انجام شده با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، به زودی این محوطه به شیوه گرمالیان توسط متخصصین این پژوهشگاه تاریخ گذاری می‌شود.

تصاویر کشف گور و اسکلت جنگاور سه هزار ساله در گیلان

رامین افزود: علاوه بر گورهای عصر آهن، تعدادی ابزار و دست تراش سنگی در عمق‌های پایین‌تر کشف شده که بر اساس بررسی‌های اولیه متخصصین موزه ملی ایران احتمالاً مربوط به دوره فراپارینه سنگی هستند.

به گفته سرپرست هیأت باستان شناسی، قرار گرفتن این آثار در کنار هم از اهمیت زیادی برخوردار است و این مکان‌های هزاران ساله با توجه به موقعیت آنها در کنار بزرگ راه، کاملاً قابلیت تبدیل شدن به یک سایت موزه را دارند.
کد خبر 202135

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =