چمدان: بنیاد مستضعفان صبح امروز با حکم قضایی اقدام به فک قفل موزه قصر آیینه یزد کرده است. پس از فک قفل، کارمندان و نگهبانان میراث فرهنگی از این موزه بیرون شدند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که این بنا کاربری موزه‌ای دارد و صدها شیء و اثر تاریخی و باستانی در آن به نمایش گذاشته شده که مالکیت آنها با سازمان میراث فرهنگی است.

بنیاد مستضعفان با استناد به مصادره‌ای بودن این بنا، اقدام به دریافت حکم قضایی و تصرف آن کرده است و حتی به سازمان میراث فرهنگی فرصت نداده که آثار تاریخی خود را از این بنا تخیله کند.

به گزارش چمدان، عمارت قصر آیینه (موزه آیینه و روشنایی) بنایی مربوط به دوره پهلوی در شهر یزد است که در سال ۱۳۲۰ جهت استفاده به عنوان مهمانسرای خصوصی توسط صراف‌زاده ساخته شد و پس از انقلاب مصادره و به بنیاد مستضعفان تحویل و در سال ۱۳۷۷ تبدیل به موزه شد.

سبک معماری این عمارت ترکیبی از معماری سنتی و اروپایی و شامل اتاق‌هایی رو به استخر یا نشیمن بهاری، اتاق خواب، قسمت شاه نشین، حوضخانه و سرویس است.

تزئینات اتاق‌ها شامل گچبری و نقاشی روی دیوار و آیینه کاری است که حوضخانه بنا بیشترین تزئینات را دارد. درها و پنجره‌ها چوبی و مشبک با شیشه‌های رنگی است و پنجره‌ها به وسیلهٔ لولای جدا شونده به صورت ساده و رنگی در می‌آید.

موزه قصر آیینه و روشنایی شامل اشیاء روشنایی پی‌سوز (نصبی، آویز، پایه دار، دستی)، شمع سوز (نصبی، آویز، پایه دار، دستی)، نفت سوزها، گاز سوزها، برق سوزها، مجموعه آیینه‌ها است.

۱۲۴ شیء در این موزه به نمایش گذاشته شده بود. قدیمی‌ترین شیء موجود در موزه پی سوزهای متعلق به دوران ساسانی است.

خبرهای تکمیلی چمدان منتشر می‌شود.

[related-post id="202241"]

[related-post id="202231"]

[related-post id="202118"]
کد خبر 202120

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =