چمدان: لوحی که از سده دوم میلادی به‌ خوبی محافظت شده است و در حال حاضر در کتابخانه بریتانیا نگهداری می‌شود مشق مدرسه کودکی است که در مصر باستان زندگی کرده است و واژه‌هایی که روی آن نوشته شده احتمالا باید برای هر کودکی که والدینش نگران هستند که در دام دوستان بد گرفتار شود آشنا باشد.

این لوح چوبی موم‌اندود اندازه لوح‌های الکترونیکی امروزی (تبلت‌) است و مشقی که روی آن نوشته شده شامل این جملات است: «شما باید فقط نصایح مردی خردمند را بپذیرید.» و «شما نمی‌توانید به همه دوستانتان اعتماد کنید.»

کتابخانه بریتانیا این لوح تکالیف شب مدرسه را در سال 1892 خرید و از دهه 1970 آن را از نمایش عمومی کنار گذاشت. اکنون بعد از حدود 40 سال، این لوح مشق شب از گنجینه خارج شده و قرار است در نمایشگاهی با نام «نگارش: نشانه خودت را بساز» که از 26 آوریل تا 27 آگوست 2019 در کتابخانه بریتانیا برگزار می‌شود به نمایش گذاشته شود.

از آنجا که این لوح موم‌اندود مربوط به دوره رُمی‌یونانی و بعد از دوره سلطنت فراعنه مصر است به زبان یونانی نوشته شده و تصویری از زندگی روزمره کودکان مدرسه ابتدایی در مصر آن دوره را نشان می‌دهد.

هر چند اسم و جنسیت مالک این لوح نامعلوم است اما احتمال می‌رود که پسری از خانواده توانگری بوده که تحت آموزش رسمی مصر که معمولا به مردان خاندان‌های سرشناس عرضه می‌شد قرار داشته است.

[related-post id="12042"]
کد خبر 202065

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =