موافقت شورای عالی شهرسازی با ساخت پلاسکوی 20 طبقه | تکلیف حریم بناهای تاریخی چه می‌شود؟

چمدان: محمد سعید ایزدی در حاشیه جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری در جمع خبرنگاران افزود: در بیستمین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با ساخت ساختمان جدید پلاسکو بدون زمین‌های مجاور آن در وسعت ‌یک هزار مترمربع قبلی موافقت شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: ساخت پارکینگ در ساختمان جدید برای 800 تا 1000 خودرو ضروری است و یادمان شهدای آتش‌نشان نیز در یک طبقه آن ساخته خواهد شد.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ادامه داد: اگر تامین پارکینگ «حقوق مکتسبه» مالکان در کمتر از پنج طبقه تامین شود، تعداد طبقات پارکینگ ممکن است کمتر از پنج طبقه در نظر گرفته شود.

ایزدی با بیان اینکه شورای عالی شهرسازی و معماری تنها یک مصوبه برای ساختمان پلاسکو داشت، گفت: در آن مصوبه ساخت یادمان شهدای آتش‌نشان و طراحی ساختمان از طریق برگزاری مسابقه معماری مورد تاکید قرار گرفت.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: با توجه به اینکه در طرح جدید ساختمان پلاسکو، مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری مورد نظر قرار گرفته بنابراین شورا نیز با ساخت آن توسط بنیاد مستضعفان در کمترین زمان موافقت کرد.

[related-post id="11601"]

به گزارش چمدان، علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی چندی پیش تاکید کرده بود برای بازسازی پلاسکو باید نظر و مجوز سازمان میراث فرهنگی اخذ شود. سازمان ما در این محدوده، محدودیت‌هایی را دارد و ما در بحث ارتفاع بحث‌هایی داریم که باید با شهرداری و سازمان بنیاد مستضعفین مطرح کنیم.

مونسان یادآور شده بود: باید نظر و مجوز سازمان میراث فرهنگی در این زمینه اخذ شود که اگر از ما استعلام شود نظر خود را اعلام خواهیم کرد.

سازمان میراث فرهنگی بارها اعلام کرده که پلاسکو در حریم مدرسه «ژاندارک» است و امکان ساخت پلاسکو با رعایت ضوابط میراثی امکانپذیر است.

پیش از این نیز برخی از کارشناسان و مسولان همانند محمد مهدی تندگویان رئیس سابق کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران گفته‌بودند که پلاسکو در حریم درجه دو مدرسه و کلیسای ژاندارک و خانه مشیرالدوله  و همچنین در محدوده حصار ناصری است.
کد خبر 201707

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =