چمدان: پرهام جانفشان مدیرعامل صندوق احیاء درابتدای این نشست گفت:

  •  صندوق احیاء در طول فعالیت­های خود سرمایه­ گذاری بخش خصوصی و مشارکت­های مردمی را وارد چرخه مرمت ابنیه تاریخ کرده است و در طول دوره جدید اقدامات این موسسه، تلاش شده است تا صندوق یاد شده به عنوان مرجع عالی برای ایجاد فرهنگ احیاء در کشور اثرگذار باشد.

  • تأسیس «آکادمی صندوق احیاء» با هدف ارتقاء دانش و آموزش­های تخصصی در حوزه مرمت و گسترش تحقیق و پژوهش در این حوزه انجام شده است.

  • با حمایت­های رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری زمینه ارائه تسهیلات از چند مسیر مجزا به سرمایه­ گذاران بناهای تاریخی فراهم شده است و سرمایه گذاران و بهره برداران بناهای تاریخی از این به بعد با معرفی مستقیم صندوق احیاء می توانند از این تسهیلات بهره مند بشوند.

  • نشریه تخصصی احیاء بناهای تاریخی برای اولین بار در دوره جدیدفعالیت­های صندوق احیاء منشتر شد.

  • با توجه به مصوبه مجلس شورای اسلامی مراحل مقدماتی تبدیل صندوق احیاء به صندوق حمایت از هنرمندان صنایع دستی، فرش دستباف و احیاء بناهای تاریخی انجام شده است و اقدامات لازم برای تصویب اساسنامه آن نیز در حال انجام است.
 

غلامعلی دهقان، عضو هیات مدیره صندوق احیا با بیان اینکه ملتی که تاریخ می خوانند فرزندانشان مثل بزرگان فکر می­کنند، گفت:

  • احیاء و بهره­‌برداری از بناهای تاریخی دارای نمره مثبت در زمینه اقتصاد فرهنگی است و زمینه اشتغال در جوامع شهری و محلی را فراهم ساخته است.

  • در شرایط تحریم‌­ها و محدودیت ‌هایی که در حوزه فروش نفت موجود است، موضوع گردشگری بسیار مهم است، مقوله­‌ایی که با میراث فرهنگی و صنایع دستی ارتباط مستقیم دارد.


سعید اسلامی بیدگلی دیگر عضو هیئت مدیره صندوق احیاء، در ادامه این نشست گفت:

  • با تغییر شرایط اقتصادی کشور نقشه اقتصادی و درآمدی کشور نیز تغییراتی را داشته است، تغییراتی که با وجود همه مسایل پیش­رو نقش گردشگری را پررنگ­تر از گذشته کرده است.

  • وجه تمایز جدی خدمات گردشگری در کشور ما با بسیاری از کشورهای توسعه یافته بناهای تاریخیمان است و ما باید از این مزیت به خوبی استفاده کنیم.


در ادامه این جلسه سرمایه گذاران و بهره برداران بناهای تاریخی حاضر در این نشست به بیان دغدغه­ های خود در زمینه کاری خود با محورهایی نظیر لزوم ایجاد زنجیره بناهای تاریخی برای چرخش گردشگران میان بناهای موجود در کشور ، تهیه نقشه جامع گردشگری با برجسته شدن نقش بناهای تاریخی، لزوم بهره مندی از دیپلماسی فرهنگی با محوریت سفارت خانه­ های خارج از کشور به منظور شناساندن بناهای تاریخی ایران به گردشگران خارجی، لزوم اطلاع رسانی دقیق در مورد تسهیلات اعطایی صندوق احیاء به بهره برداران، ایجاد بسترهای لازم برای بهره مندی از مالیات در حوزه بهره برداری از بناهای تاریخی و حضور پررنگ در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته پرداختند.

سرمایه گذاران و بهره برداران خانه عامری­های کاشان، کاروانسرای دهنمک سمنان، کاروانسرای مرنجاب اصفهان، حمام عبدالخالق استان کردستان، کاروانسرای کوهاب نطنز استان اصفهان، آقاجان نسب چالوس اصفهان، آقازاده ابرکوه یزد، حمام محله حاجی همدان، کاروانسرای دودهک دلیجان استان مرکزی، عمارت شاهپوری و خردمندی شیراز استان فارس، مجموعه تاریخی سعد السلطنه قزوین، باغ نمیر تفت یزد، سرای باقری­ها گرگان استان گلستان و خانه صادقی اردبیل،باغ پهلوان­پور یزد، یزدانپناه قم و کاروانسرای افضل شوشتر از جمله حاضران در این نشست بودند.
کد خبر 201611

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =