چمدان: حیدر مطاعی با بیان اینکه 12 هزار راهدار برای مقابله با برف و کولاک در شرایط آماده‌باش هستند گفت: با ورود موج جدیدی از برف، باران و کولاک در روزهای آینده که وارد بیشتر استان‌های کشور می‌شود، دمای هوای 20 استان کاهش شدید خواهد داشت و یخبندان و کولاک به وقوع خواهد پیوست.

معاون سازمان راهداری ادامه داد: موج سرما و بارش‌ها از اواخر ساعات امشب از سمت غرب و استان‌های کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه وارد کشور شده و پس از گذر از ارتفاعات به سمت مرکز و شرق کشور پیش روی می‌کند که با اطلاع از این موضوع، عملیات راهداری زمستانه در جاده‌های کشور تشدید خواهد شد.

مطاعی، از بکارگیری 9 هزار و 600 دستگاه ماشین‌آلات راهداری خبر داد تا احتمال مسدود شدن راه‌های اصلی کشور به حداقل ممکن برسد.

موج بارش و سرما همه استان‌ها را دربرمی‌گیرد

وی با تاکید بر اینکه 780 راهدارخانه در کشور در حال خدمت‌رسانی به مردم هستند، افزود: موج اصلی بارش و سرما در اواخر هفته وارد کشور شده و به ‌قدری قوی است که همه استان‌های کشور را درگیر خواهد کرد؛ به‌طور مثال در جنوب کشور و در استان سیستان و بلوچستان سبب بروز گرد و خاک خواهد شد.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای گفت: با ورود این سامانه جدید، سرعت باد قالب در بیشتر مناطق از 30 کیلومتر بر ساعت فراتر خواهد رفت که باعث کولاک خواهد شد و از این رو از مردم انتظار می‌رود همکاری لازم را با راهداران داشته باشند.

مطاعی ادامه داد: راهداران در جاده‌های کشور اکنون در حال انجام فعالیت‌های خود هستند ولی به دلیل کولاک، دوباره برف به جاده بازخواهد گشت و لازم است تا مردم زنجیر چرخ و دیگر امکانات زمستانی به همراه داشته باشند.

[related-post id="198421"]

وی افزود: با اینکه راهداران در همه راه‌ها و گردنه‌ها نمک‌ پاشی انجام می‌دهند، بااین‌حال نمی‌توانند به دلیل مسائل زیست‌محیطی از حد مجاز فراتر بروند که این امر لزوم استفاده از تجهیزات زمستانی توسط مردم را افزایش می‌دهد.

معاون سازمان راهداری از هموطنان بویژه در استان‌های تهران و البرز درخواست می‌شود تا در هفته جاری از سفرهای غیرضروری به استان‌های شمالی خودداری کنند تا در امدادرسانی و خدمت ‌رسانی به دلیل هجوم بالای مسافران به این مسیرها خللی ایجاد نشود.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای همچنین از مردم خواست تا اطلاعات مربوط به راه‌های کشور را از طریق منابع موثق این سازمان مانند سامانه تلفنی 141 و پرتال اینترنتی مرکز مدیریت راه‌های کشور به آدرس www.141.ir دنبال کنند.

جاده‌های 5 استان برفی است

به گزارش چمدان، رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور نیروی انتظامی نیز گفت: در استان‌های آذربایجان غربی، زنجان، کردستان، همدان و قزوین بارش برف گزارش شده است. هموطنان هنگام تردد در این استان‌ها حتما خودروی خود را به زنجیر چرخ مجهز کنند.

سرهنگ نادر رحمانی افزود: در استان‌های آذربایجان غربی (جاده‌های سردشت - پیرانشهر، سردشت - مهاباد، پیرانشهر - نقده و شاهین دژ - تکاب)، زنجان (جاده‌های خدابنده - بیجار و خدابنده - همدان)، کردستان (جاده‌های بانه - سقز، سقز - دیواندره، دیواندره - سنندج و مریوان - سنندج)، همدان (جاده‌های همدان - کرمانشاه گردنه اسدآباد و رزن - آوج) و قزوین (جاده آوج) بارش برف گزارش شده است.

وی ادامه داد: هموطنان در صورتی که قصد دارند امشب در مسیرهای هراز، چالوس و فیروزکوه تردد کنند حتما خودروی خود را به زنجیر چرخ مجهز کنند.

سرهنگ رحمانی گفت: در استان‌های ایلام، لرستان و کرمانشاه (اکثر جاده‌ها)، مرکزی (جاده‌های اراک - توره و توره - بروجرد)، خوزستان (جاده‌های اندیمشک - شوش، اهواز - رامهرمز و چذابه) بارش باران گزارش شده است.

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل راهور ناجا گفت: در استان اردبیل در اکثر جاده‌ها وزش باد شدید گزارش شده و سایر جاده‌های کشور از جوی آرام و ترافیکی برخوردار است.

مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا با شماره تلفن 120 و 88255555 (ده خط) به طور شبانه روزی پاسخگوی وضعیت راه های کشور و امداد رسانی احتمالی به هموطنان است.
کد خبر 201497

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =