چمدان: باستان‌شناسان سوریه‌ای به‌ سرپرستی مونتجاب یوسف در حال مرمت نیم‌تنه‌ای سنگی هستند که از پالمیرا به موزه ملی دمشق آورده شده است.

این مجسمه نیم‌تنه یکی از صدها شیء است که در تخریب محوطه باستانی پالیمرا به‌دست نیروهای داعش آسیب دیده‌اند و این گروه باستان‌شناختی مرمت آنها را آغاز کرده است.

مجسمه‌ نیم‌تنه‌ای که در حال مرمت است و هزار و 800 سال قدمت دارد جواهر و لباس زنانه دارد و نامش «زیبایی پالمیرا» است. این مجسمه در طول اولین یورش نیروهای داعش در سال 2015 به پالمیرا تخریب شد.

پس‌ از آنکه نیروهای دولتی سوریه با حمایت نظامیان روسیه در مارس 2016 این شهر را پس گرفتند این نیم‌تنه و سایر اشیای آسیب‌دیده باستانی پالمیرا به دمشق آورده و در جعبه‌هایی نگهداری شدند.

از سال گذشته که مرمت این آثار آغاز شد این اشیاء به‌تدریج از جعبه‌ها خارج و برای مرمت آماده می‌شوند.

یوسف که به‌مدت دو ماه است روی مرمت این مجسمه نیم‌تنه کار می‌کند در این خصوص می‌گوید: «دست‌ها و صورت نیم‌تنه به‌طور کامل از بین رفته‌ است همچنین بخش‌هایی از لباس هم آسیب دیده است.»

یوسف یکی از 12 باستان‌شناسی است که وظیفه مرمت این آثار را به عهده گرفته است.

بارتوز مارکوسکی باستان‌شناس لهستانی سال گذشته مجسمه 2 هزار ساله محوطه باستانی پالمیرا را که به‌شدت به‌دست نیروهای داعش آسیب دیده بود مرمت کرد.

موزه ملی سوریه در دمشق از آبان امسال سرانجام پس‌ از 6 سال تعطیلی به‌دلیل جنگ داخلی بازگشایی شد.[related-post id="188464"]

[related-post id="2160"]

[related-post id="5832"]
کد خبر 201140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =