چمدان: یورونیوز نوشت: یکماه از زمین‌گیری بوئینگ ۷۳۷ در ایران می‌گذرد و گرفتاری‌های ناشی از تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران که فروش هرنوع هواپیمای غیرنظامی به ایران حتی قطعات و خدمات مربوط به آن را ممنوع کرده، مانع از تعمیر و پرواز دوبارۀ آن شده است.

این هواپیمای ساخت آمریکا که به تازگی یعنی در ماه اکتبر به نروژ تحویل داده شد، دقایقی پس از ترک فرودگاه دبی دچار مشکل فنی در یکی از موتورها و مجبور به فرود اضطراری در ایران شد.

بنا بر اعلام سخنگوی شرکت «Norwegian Air»، هواپیما در زمان فرود حامل ۱۸۶ مسافر و ۶ نفر خدمه بود. آنها یک شب را در ایران سپری کردند و روز بعد به اسلو بازگشتند؛ اما پرواز دوباره این هواپیما امری پیچیده شد.

به گفته سخنگوی این شرکت، کاغذ بازی‌های مربوط به پروسۀ خرید قطعات لازم برای تعمیر بسیار طولانی‌تر از حد انتظار بوده است؛ بویژه آنکه این هواپیما ساخت آمریکاست و تهیۀ قطعات مورد نیاز در کشور تحریم شده ایران به آسانی ممکن نیست. به همین دلیل هنوز مشخص نیست که بوئینگ ۷۳۷ نروژ درنهایت چه زمانی می‌تواند ایران را ترک کند.

[related-post id="199893"]

هواپیمای نروژی

ناوگان هوایی ایران قربانی تحریم‌های آمریکا

مشکلی که هواپیمای نروژی گرفتار آن شده، نمونه نادری از آنچه هست که تحریم‌ها بر سر ایران و زندگی شهروندان این کشور آورده است.

محدودیت‌های صادراتی که در پی تحریم‌های آمریکا ایجاد شده، فروش هر نوع کالایی را به ایران که منشاء بیش از ۱۰ درصد از مواد آن یا تکنولوژی آن ایالات متحده آمریکا باشد، ممنوع کرده است. این محدودیت باعث شده که علاوه بر کارخانه‌های هواپیماسازی آمریکایی مانند بوئینگ، فروشندگان هواپیماهای ایرباس و حتی سوخوی روسیه نیز از داد و ستد با ایران محروم شوند.

به عبارت دیگر این شرکت نروژی نمی‌تواند برای هواپیمای زمین‌گیر خود قطعات لازم را فراهم کند زیرا بیش از ۱۰ درصد منشاء تولید این قطعات یا تکنولوژی ساخت آن‌ها آمریکایی است.

برای تهیۀ این قطعات باید مجوز لازم را از واشنگتن دریافت کرد و مشکل این است که دولت دونالد ترامپ در حال حاضر به راحتی مجوز خرید این قطعات را صادر نمی‌کند.

دولت بارک اوباما در سال‌های گذشته با لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران در پی امضای توافق هسته‌ای به شرکت‌های بوئینگ و ایرباس مجوزهای لازم برای فروش هواپیما به ایران را داد اما با تحمیل دوبارۀ تحریم‌ها در دولت دونالد ترامپ این مجوزها لغو شد.

شرکت ایرباس در زمان لغو تحریم‌ها سه هواپیما به ایران تحویل داد اما پس از آن مجبور شد از سفارش‌های ایران به ارزش ۱۹ میلیارد دلار صرف‌نظر کند. شرکت هواپیماسازی بوئینگ نیز با فروش ۸۰ جت مسافربری به ایران‌ایر موافقت کرد اما هرگز نتوانست ساخت این هواپیماها را آغاز کند.

علاوه بر این دو شرکت بزرگ، شرکت هواپیماسازی اروپایی «ATR» زیرمجموعه ایرباس ۱۳ هواپیما به ایران تحویل داد و به کمک لابی‌ها تلاش کرد تا بتواند مجوزهای لازم را برای ادامۀ فروش از ایالات متحده آمریکا دریافت کند.

ایران یا کوبا؟

یورونیوز نوشته است: اگرچه هواپیماهای بسیاری از شرکت‌های اروپایی همچنان بر فراز ایران پرواز می‌کنند و مسیر هوایی این کشور را یک حریم هوایی امن در منطقه می‌دانند اما شرکت‌های بین‌المللیِ کمی از فرودگاه‌های ایران بهره می‌برند.

شرکت‌هایی هواپیمایی بریتانیا، فرانسه و هلند که پس از توافق ۲۰۱۵ میلادی پروازهایشان را به ایران آغاز کرده بودند، سال گذشته همکاری‌هایشان را با تهران متوقف کردند.

به گفتۀ یکی از کارشناسان صنعت هوانوردی، در حال حاضر پرواز به ایران مانند رانندگی در کوبا است زیرا هر هواپیما چاره‌ای جز این ندارد که قطعاتش را به همراه داشته باشد.

[related-post id="199775"]

[related-post id="195423"]
کد خبر 201107

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =