درهای میدان مشق تا نیمه شب به روی مردم باز می‌شود

چمدان  پیروز حناچی شهردار تهران و محمدجواد ظریف وزیر امور حارجه کشور در دیدار خود درباره استفاده عمومی از میدان مشق و بهره‌گیری بیشتر از ساختمان‌های تاریخی این محوطه در راستای احیای هویت شهری و تاریخی گفت‌وگو کردند.

در نهایت شهرداری و وزارت خارجه به توافق‌هایی در این‌ راستا رسیدند چراکه مدیریت محوطه میدان مشق به‌عنوان فضای مشترک بین شهرداری، وزارت خارجه و دانشگاه هنر نیازمند همکاری این ۳ ارگان و همچنین رعایت مقررات کاری و امنیتی است تا شرایط استفاده بیشتر شهروندان از آن فراهم شود.

حناچی شهردار تهران در مورد این جلسه گفت: قرار شده تا شهرداری نیروی لازم برای حفاظت و حراست از مجموعه میدان مشق را از ساعت ۱۸ تا ۲۴ تامین کند و عملا در میدان مشق بعد از ساعات اداری هم به روی مردم باز باشد.

او با بیان اینکه از اول دی ماه، ورود خودروهایی که پارکینگی برای آنها در ساختمان مجموعه میدان مشق تعبیه نشده، ممنوع شده است، گفت: سازمان‌های مستقر در مجموعه فهرست پلاک‌های خودرو را اعلام کرده‌اند و به این ترتیب فقط خودروهایی که پلاک‌شان ثبت شده از گیت میدان مشق عبور می‌کنند و به داخل پارکینگ ساختمان می‌روند. از سوی دیگر با هماهنگی انجام شده از اول دی ماه خودروی پارک شده‌ای در میدان مشق نمی‌بینیم.

حناچی اضافه کرد:  تعدادی از خودروها هم برای وزارت امور خارجه است که آنها هم موظف شدند محل پارک‌شان را به پارکینگ وزارت خارجه انتقال دهند.

شهردار تهران گفت: با توجه به توافق در مورد اضافه‌شدن محوطه میدان مشق به عرصه عمومی شهر، بسته‌ گردشگری از موزه‌های ایران باستان، ملک، دوران اسلامی، پست، عبرت و مجموعه دانشگاه و مرکز اسناد و موزه وزارت خارجه به‌عنوان عرصه‌های همگانی تهیه خواهد شد. وزارت نفت هم ابراز تمایل کرده تا اولین ساختمان نفتی ایران - که مربوط به ساختمان بریتیش پترولیوم بوده- را به مجموعه مذکور اضافه کند. دیگر هماهنگی روز گذشته این بود که گیت‌هایی به صورت مشترک تعبیه شوند و تا آنجا که امکان‌دارد حصارهای کم کاربرد حذف شوند.

شهردار پایتخت همچنین از تقویت نور عمومی میدان مشق خبر داد و گفت: براساس توافقات قبلی نورپردازی ساختمان‌های تاریخی میدان با هماهنگی شهرداری تهران، وزارت امور خارجه و اداره برق انجام می شود.

حناچی افزود: برنامه‌های فاخر و رویدادهای ملی و شهری را برای اجرا در این محدوده طراحی کرده و متناسب با شرایط محیطی و امنیتی و با درک درستی از حساسیت‌های دیپلماتیک با وزارت امور خارجه برگزار خواهیم کرد. وزارت خارجه هم برنامه‌های دیپلماتیک بعضا با رویکرد وزارتخانه ترتیب داده که در همان میدان قابلیت برگزاری دارند. »

او با اشاره به کارکرد بهتر و ظرفیت‌های فرهنگی موجود در میدان مشق گفت: قرار شد کارگروه مشترکی تشکیل شود که نماینده شهرداری در این کارگروه، معاون شهرسازی و معماری خواهد بود و نماینده وزارت امور خارجه هم مدیرکل پشتیبانی وزارتخانه است. مقرر شد آنها بررسی کنند و ببینند که آیا زمینه بهره‌برداری فرهنگی، تاریخی و هنری از ساختمان‌ها و بناهای این مکان وجود دارد و امکان انجام این مهم را فراهم کنند و این‌که آیا می‌شود بخشی از آن را به فضای نمایشگاهی یا موزه تبدیل کرد. قرار شد از بُعد فنی این موضوع بررسی شود چراکه هر دوطرف با کلیت کار موافق بودند. منتها نیاز به یک کار فنی و مطالعاتی دارد که آن کارگروه مامور انجام آن شد.
کد خبر 200560

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =