چمدان:  مصطفی عمادزاده دکترای اقتصاد از دانشگاه کلرمونت فرانسه، رئیس دانشکده مدیریت و استاد رشته مدیریت جهانگردی دانشگاه شیخ بهایی در گفت‌وگو با خبرنگار چمدان در مورد تاثیر حذف 4 صفر پول ملی بر وضعیت گردشگری کشور گفت: بی‌شک حذف 4 صفر از پول ملی دارای نقاط مثبت و منفی است از جمله نقاط مثبت آن باید به «آثار روانی حذف صفر از پول ملی» اشاره کرد، از یک سو به نظر می‌رسد که حذف صفرها از نظر روانی «شان و غرور ملی» را به وجود می‌آورد اما از دیگر سو، حباب قیمتی که گاهی در برخی اقلام محصولات و کالاها ایجاد می‌شود و ریشه در همین فضای روانی حاکم بر بازار دارد، موجب افزایش قیمت کالاها و خدمات خواهد شد.

او ادامه داد: یکی دیگر از نکات مثبت اقتصادی حذف 4 صفر از پول ملی کاهش حجم اسکناس در گردش است، شمارش پول و حمل و نقل پول هم آسان‌تر می‌شود اما حذف 4 صفر از پول ملی سبب می‌شود تا قیمت‌ها به طرف بالا رُند شوند. برای مثال اگر قیمت یک کیلو سبزی 4600 تومان باشد، با حذف صفرها به 5000 تومان رُند شود.

عمادزاده افزود: اما مسئله فقط این نیست. واقعیت آن است که مردم پس از یک مدت عادت کرده و با پول جدید تغییر یافته، داد و ستد می‌کنند. مساله اساسی ارزش واقعی پول ملی است که همواره در حال کاهش است.  بانک مرکزی باید برای این مساله فکری کند. می‌دانیم که ارزش پول ملی هر کشور در گذشته وابسته به پشتوانه طلا و ارز بوده است اما امروزه ارزش هر پولی به تولید ملی آن کشور بستگی دارد. ین ژاپن ارزشمند است زیرا تولید ناخالص ملی (GDP) ژاپن پشتوانه آن است. ریال یا تومان ارزش خودرا از دست داده زیرا اقتصاد کشور در حال رکود است و از حجم و ارزش تولید ملی کاسته و رشد اقتصادی منفی شده است.

این استاد دانشگاه در مورد اینکه آیا تغییر واحد پول موجب سردرگمی گردشگران خارجی خواهد شد یا خیر؟ افزود: تغییر واحد پول در ایران و حذف 4 صفر از پول ملی برای گردشگران خارجی در تبدیل نرخ ارز تاثیرگذار است و در زمان اجرایی شدن این طرح ممکن است سردرگمی‌هایی را ایجاد کند اما گردشگران خارجی در کوتاه مدت خود را با این تغییر تطبیق می‌دهند و به نظر می‌رسد که چالش جدی به وجود نیایید.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته، کشورهای متعددی اقدام به تغییر واحد پول خود کرده‌اند. به عنوان مثال، آرژانتین، برزیل، رومانی، ترکیه در دهه‌های اخیر، واحد پول خود را تغییر داده‌اند و برای گردشگران خارجی مشکلی پیش نیامده‌ است.

[caption id="attachment_200418" align="aligncenter" width="640"]حذف 4 صفر از پول ملی - اقتصاد گردشگری تغییر واحد پول در ایران و حذف 4 صفر از پول ملی برای گردشگران خارجی در تبدیل نرخ ارز تاثیرگذار است و در زمان اجرایی شدن این طرح ممکن است سردرگمی‌هایی را ایجاد کند اما گردشگران خارجی در کوتاه مدت خود را با این تغییر تطبیق می‌دهند[/caption]

 

عمادزاده درباره پیش‌‌بینی وضعیت اقتصادی در حوزه گردشگری در سال آینده نیز به چمدان گفت: آنچه در حوزه گردشگری داخلی در سال آینده نگران کننده خواهد بود، این است که مردم به دلیل رکود اقتصادی و کاهش درآمدها نتوانند بخشی از بودجه خانوار را به سفر اختصاص دهند و مسافرت کنند. هنگام کاهش درآمدها، افراد ابتدا به تامین کالاهای ضروری زندگی خود می‌پردازند و سپس به تفریح و گشت و گذار می‌اندیشند.

او ادامه داد: بیم آن می‌رود که با فقیرتر شدن مردم از تقاضای سفر آنان کاسته شده و صنعت گردشگری با رکود مواجه شود، در این صورت سرمایه‌ها از این بخش به بخش‌های دیگر منتقل و از تعداد شاغلان بخش گردشگری کاسته خواهد شد و درآمد فعالان این بخش کاهش پیدا می‌کند، در این صورت ریسک ماندن در این بخش و جذب سرمایه‌های بیشتر بخش خصوصی در گردشگری با مشکل روبرو خواهد شد.
کد خبر 200415

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =