کشف سر پیکان فلزی پیش از تاریخ در کوه پایه‌های پنج انگشتی ابرکوه

چمدان: منطقه پنج انگشتی ابرکوه در فاصله 80 کیلومتری از مرکز شهرستان ابرکوه در کنار جاده‌های تاریخی ادویه و شاخه‌ای از جاده ابریشم قرار دارد.

ساشاریاحی مقدم معاون میراث فرهنگی استان یزد با اعلام این مطلب گفت: طی بازدیدی که توسط کمیته بررسی و شناسایی آثار تاریخی معاونت میراث فرهنگی اداره کل استان یزد از منطقه پنج انگشتی انجام شد اشیای تاریخی از ادوار پیش از تاریخ و تاریخی از اطراف این منطقه کشف شد که از این بین، کشف یک سر پیکان تاریخی بسیار قابل توجه بود.

معاون میراث فرهنگی یزد گفت: از جمله آثار تاریخی که در اطراف این کوه وجود دارد می توان از جاده تاریخی ادویه، شاخه ای از جاده ابریشم، بخشی از مسیر راه شاهی تاریخی، کوه کلات و دخمه های تاریخی معروف به دخمه شاهوار، قلعه هارونی و بسیاری از آثار تاریخی ارزشمند دیگر نام برد.

به گفته ریاحی، کوه پنج انگشتی از نظر طبیعی دارای سنگواره ها و فسیلهای بسیار زیبایی است که نمایانگر گذشته طبیعی این منطقه است. این درحالی است که این منطقه از منظر طبیعی بسیار زیبا و خیره کننده است و در میان دو منطقه نمکزار و کوهستانی قرار دارد. بخش شمالی آن شمالی که در گذشته نچندان دور یک باطلاق و نمکزار طبیعی بوده و بخش جنوبی آن کوههای زنجیر مانند زاگرس است.

[related-post id="198815"]

او همچنین درخصوص اهمیت این منطقه تاکید کرد: کوه های زنجیر مانند زاگرس که در سمت جنوب غربی منطقه پنج انگشتی می گذرد مانند دیواری طبیعی نیمه شمالی ایران را از نیمه جنوبی آن جدا می کند. این دیوار طبیعی در تاریخ ایران اهمیت بسیار داشته به گونه ای که تنها از معبر ها و شکافهای دره های این کوهها امکان ارتباط شمال و جنوب مقدور بوده است. یکی از این گذرگاه‌ها که در نزدیک منطقه پنج انگشتی قرار دارد که بارها و بارها در شاهنامه فردوسی از آن نام برده شده تنگه پوزه سیاه است.
کد خبر 199963

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =