شعارها و طومار 6 متری شوشی‌های علیه میراث فرهنگی | امام جمعه شوش: مسبب هر اتفاقی از امروز میراث فرهنگی است

چمدان: «زیر گذر شوش حق مسلم ماست» این شعار مردم شوش در نمازجمعه 14 دی 97 بود. آیت‌الله سید محمد امام هم در خطبه‌ دوم نماز جمعه به پروژه احداث زیرگذر ورودی شهر شوش اشاره کرد و گفت: پروژه ورودی شهر شوش نباید به اینجا و این مرحله می‌رسید، باید خیلی زودتر تکمیل می‌شد. زمین جزء زمین‌ها و محدوده میراث فرهنگی نیست و زمانی که زمین متعلق به میراث فرهنگی نیست دیگر اعتراض آنها معنایی ندارد.

وی تصریح کرد: اگر کسی به زمین خودم تعدی کند، اعتراض می‌کنم چرا به زمین من آمدید اما این که چرا به زمین من نزدیک شدید معنا ندارد حال واقعاً به لحاظ قانونی و حقوقی به میراث فرهنگی خطاب می‌کنم علت جلوگیری احداث زیرگذر شهر شوش چه چیزی است؟ آن هم در حالی که به هیچ وجه اینجا جزء زمین‌های میراث فرهنگی نیست. این اعتراض نخست من است.

امام جمعه شوش گفت: اعتراض دوم در مورد پل نظام مافی است. چرا میراث فرهنگی جلوی ساخت پل بیمارستان نظام مافی شوش را گرفت در حالی که این پل می‌توانست باعث نجات خیلی از افراد باشد و از خیلی خطرات جلوگیری کند. اکنون میراث فرهنگی زیر سوال است و برای این مورد هم باید جوابگو باشد، علت این همه ظلم به ملت را نمی‌دانم. توجیه سازمان میراث فرهنگی چه می‌تواند باشد.

آیت‌الله امام تصریح کرد: آیا تاکنون سازمان میراث فرهنگی بیش از ۲۰۰ تصادف در ورودی شهر شوش را مشاهده نکرده است. 200 تصادف یعنی برخورد 400 ماشین با هم در محدود پروژه ورودی شهر شوش، این آمارها توسط اداره راهنمایی و رانندگی اعلام شده است. تاکنون سه نفر در این تصادفات ورودی شهر شوش جان خود را از دست داده‌اند، باید خانواده‌های این عزیزان پیگیری کنند چون سازمان میراث فرهنگی باید پاسخگو باشد و مقصر اصلی بروز این حوادث است.

وی با بیان این که باید به پدران و مادرانی که عزیزشان را از دست داده‌اند و خانواده‌هایی که در این تصادفات بی‌سرپرست شدند، سازمان میراث فرهنگی پاسخ بدهد، گفت: مردم شوش از این وضعیت ورودی شهر نگران و معترض هستند و خواسته و مطالبه آنها هم قانونی است. باید خواسته‌ آنها که احداث زیرگذر ورودی شهر شوش است هرچه سریعتر انجام شود.

امام جمعه شوش از رسانه‌ها خواست که صدای ایشان را به سازمان میراث فرهنگی کشور برسانند، چون قانونا، شرعا و عرفا مسئولیت هر اتفاقی که افتاده و در آینده رخ بدهد، سازمان میراث فرهنگی است چون حرف غیر منطقی می‌زند.

وی با تأکید بر این که اگر میراث فرهنگی قانونی عمل کند، با آنها هستیم و اعلام همراهی می‌کنیم، افزود: همه مردم شوش میراث فرهنگی را دوست‌دارند و قانون را رعایت می‌کنند اما میراث فرهنگی نباید پایش را از گلیمش دراز‌تر کند و حرف‌های غیرقانونی بزند. مردم شوش به میراث فرهنگی احترام می‌گذارند اما در صورتی که قانون رعایت شود نه این که حرف خلاف قانون زده شود، حرف خلاف قانون حرف زور است و ملت ایران هیچ موقع زیر بار هیچ زوری نخواهد رفت.

پادکست | اظهارات امام جمعه شوش را در این زمینه بشنوید:


[audio mp3="https://www.chamedanmag.com/oldwp/2019/01/4_5872756916966393219-online-audio-converter.com_.mp3"][/audio]

به گزارش چمدان، در این هنگام مردم شعار دادند: «زیرگذر شوش حق مسلم ماست.»

آیت الله امام با اشاره به این که احداث زیر گذر شوش مطالبه عمومی مردم است، افزود: وقتی مردم یک چیزی را بخواهند و خواسته‌شان قانونی باشد کسی با زور نمی‌تواند جلوی آنها را بگیرد. این خواسته عمومی و حق مردم شوش است که این زیر گذر احداث شود و ان شاالله ما هر چه سریعتر شاهد احداث آن خواهیم بود. البته اطلاع دارم استاندار خوزستان پیگیر رفع مشکل ورودی شهر شوش است و قول داده که هرچه سریعتر این مشکل برطرف شود.

وی گفت: استاندار با معاون رئیس جمهور صحبت کردند و ایشان هم قول دادند کارشناسانی بیاورند و ببینند که اینجا چیزی نیست و در حفاری که شده چیزی به دست نیامد. چیزی نبود و نخواهد بود و باید مجوز زیر گذر را صادر کنند.

امام جمعه شوش گفت: اگر معاون رییس جمهور آمد دو خواسته داریم یکی زیرگذر ورودی شهر شوش و دیگری پل نظام مافی، این حق مسلم مردم شوش است و ما بیش از حقمان نخواستیم. نمی‌خواهیم لطفی هم در حقمان بشود فقط آنچه حق مردم است به آنها داده شود.

به گزارش چمدان، برخی از شهروندان شوش نیز با امضای طومار ۶ متری خواستار احداث زیرگذر در ورودی این شهر شدند.

در متن این طومار آمده است:

با صلوات بر محمد و آل محمد ما شهروندان شوش ضمن حمایت از مجریان پروژه حیاتی احداث زیرگذر در ورودی این شهر، نارضایتی شدید خود را از وضعیت تاسف‌بار موجود در نقطه حادثه‌خیز محل احداث پروژه اعلام می‌کنیم و با آگاهی کامل اذعان می‌کنیم که:

۱. این پروژه و مطالبه عمومی که با یک اراده جمعی میان مسئولان استانی و شهرستانی و برای حفظ جان شهروندان و روان‌سازی ترافیک به مرحله اجرا رسیده است، به دلیل کارشکنی متولیان سازمان میراث فرهنگی و عدم گمانه‌زنی و همراهی با مردم و مسئولان مربوطه، متوقف شده است.

۲. احداث زیرگذر در ورودی شهر شوش امری حیاتی جهت امنیت تردد و سلامت شهروندان و کلیه مسافران و مهمانانی است که به استان خوزستان سفر می‌کنند و همچنین باعث تسهیل در عبور و مرور ترانزیت کالا و مسافر نیز است.

۳. احداث این پروژه باعث زیبایی منظر شهری و افزایش رونق شهر شوش است، موضوعی که حلقه مفقوده شهری است که سرشار از جاذبه‌های تاریخی، مذهبی و طبیعی می‌باشد.

۴. برخلاف اظهارات طالبیان، معاون سازمان میراث فرهنگی، محل پروژه زیرگذر در ورودی شهر شوش در عرصه جهانی نیست و طرح این موضوع توسط این مقام مسئول که بی‌پایه و اساس است را نوعی موضع‌گیری در برابر اراده عمومی شهز شوش برداشت می‌کنیم.

۵. ما با حضور میدانی در محل پروژه به عنوان حارسان اصلی میراث فرهنگی، هیچگونه آثار باستانی منقول و غیرمنقول در این محل مشاهده نکردیم و اخبار پیدا شدن آثار را به شدت تکذیب و انتشار این مطالب غیرواقع که برخلاف مصالح و منافع عمومی است را به شدت محکوم می‌کنیم.

۶. اکنون ما شهروندان شوشی با امضای این طومار، احداث زیرگذر مذکور را در ورودی شهر شوش که طبق ضوابط و با درایت و دلسوزی و همراهی مسئولان استانی و شهرستانی کلید خورده است را ضرورتی اجتناب ناپذیر و برخواسته از مطالبات مردمی و کلیه میهمانان و مسافران و رانندگان عبوری از مسیر جاده ترانزیت در محدوده چهار راه شهر شوش دانسته و تأیید می‌نماییم.»

[related-post id="199159"]

[related-post id="198528"]

[related-post id="199267"]
کد خبر 199856

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =