چمدان: بافت تاریخی شوشتر ۱۴۳ هکتار است و همچنان ثبت ملی نشده است.

پروفسور گیرشمن باستان شناس نامدار فرانسوی، غار پبده در شمال شرقی شهر شوشتر را نخستین سکونتگاه انسانی در ایران می‌داند و قدمت سکونت در شوشتر را به ۱۰ هزار سال تخمین می‌زند.

بافتی که هر روز بیشتر از قبل تخریب می‌شود و آخرین خبر مربوط به از بین رفتن ۶ باب مغازه در همین روزهای اخیر با موافقت میراث فرهنگی است!

یک فعال میراث فرهنگی خوزستان با اعلام این خبر گفت: قسمتی از بافت قدیم شوشتر در کنار فلکه آبشارهای شوشتر نزدیک اوراز، سه شنبه شب ۶ دی ماه،  توسط مالک تخریب شده اما نکته تأسف‌بار آن است که از آنجا که این ۶ باب مغازه داخل عرصه مصوب بافت مجموعه آبشارهای ثبت جهانی شوشتر قرار دارد بدون هماهنگی مدیر و معاون میراث فرهنگی و مسوول میراث شهرستان امکان انجام چنین کاری وجود نداشته است.وی با بیان این که در تحقیقاتش مشخص شده شورای فنی پایگاه سازه‌های آبی شوشتر چنین اجازه‌ای را صادر کرده است، گفت: ما هر روز در خوزستان شاهد تخریب آثار به بهانه‌های مختلف هستیم. به عنوان مثال در این مورد بارش باران و خطر فرو ریختن مغازه‌ها بهانه صدور چنین مجوزی شده است و شورای فنی مجوز عین به عین سازی و تطابق نما با بافت و ارتفاع همگون را صادر کرده است. این در حالی است که بافت تاریخی شوشتر هر روز بیشتر از دیروز تخریب می‌شود و مسوولان هیچ برنامه‌ای در این خصوص ندارند.به گزارش چمدان، از کنار سازه‌های آبی که بگذری، رد هرکدام از کوچه‌ها و ساباط‌ها را که بگیری به بافت تاریخی شوشتر می‌رسی.

دیوارهای قدیمی آجری، نمی و رطوبتی که با تکیه به دیوارها تنت آن را حس می‌کند، تیر چراغ برق‌های چوبی، کوچه پس کوچه‌های تنگ که در برخی جاها به یمن ساخت و ساز جدید پهن‌تر شده است.

ساختمان‌های کوتاه و بلندی که با شیشه‌های رفلکس در بافت تاریخی رخنه کرده‌اند کم نیستند. حالا خانه‌های قدیمی با حیاط مرکزی جای خود را به آنها داده‌اند. همان حیاط‌هایی که باغچه‌های کوچک سبزی داشتند، همان خانه‌هایی که با ایجاد روزنه‌های آجری در دیوار‌ها، لبه‌های بالکن‌ها، جان پناه و تیغه‌های آجری در معابر، یا ساخت ساباط‌ها و پیچ کوچه‌ها، عبور باد را رقم می‌زنند و در گرما هم نسیم خنک را به تو هدیه می‌دادند.

پس از سال‌ها نگارش وضعیت بافت تاریخی شوشتر توسط رسانه‌ها و اعتراض‌های پی در پی کارشناسان و فعالان میراث فرهنگی اوایل سال 95 اعلام شد که در توافق رئیس پایگاه سازه‌های آبی تاریخی شوشتر با شهرداری این شهرستان قرار است که شهرداری واحدی را با نظارت میراث فرهنگی برای ساماندهی بافت تاریخی شوشتر ایجاد کند.

همچنین مدیر وقت پایگاه جهانی سازه‌های آبی شوشتر مدعی شد که اقدامات مربوط به احیاء و ساماندهی بافت تاریخی شوشتر در هیات راهبردی پایگاه جهانی شوشتر و همچنین شورای فنی استان خوزستان بررسی و تمامی اقدامات شهرداری در این خصوص با نظارت میراث فرهنگی انجام خواهد شد.

کد خبر 199685

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =