سرنوشت وزارتخانه شدن میراث فرهنگی پس از دو بار بازگشت از شورای نگهبان | دوباره رد شود به مجمع تشخیص می‌رود

چمدان: در حالی هفته پیش شورای نگهبان برای بار دوم مصوبه مجلس شورای اسلامی در خصوص تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را مغایر با اصل 75 قلمداد کرد که نمایندگان معتقدند این طرح مصوب شده هیچ گونه بار مالی برای دولت ندارد.

در اصل 75 قانون اساسی تاکید شده است: «طرح‏‌های قانونی و پیشنهادها و اصلاحاتی که نمایندگان در خصوص لوایح قانونی عنوان می‌کنند و به تقلیل درآمد عمومی یا افزایش هزینه عمومی می‌انجامد، در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن طریق جبران کاهش درآمد یا تأمین هزینه جدید نیز معلوم شده باشد.»

نمایندگان برای حل مشکل مغایرت با اصل 75 و سایر ایرادات سه تبصره به این شرح زیر به طرح مصوب افزوده بودند: «تبصره ۱- کلیه امکانات، اموال و نیروی انسانی سازمان مزبور در اختیار وزارتخانه جدید قرار می‌گیرد. تبصره ۲- شرح وظایف این وزارتخانه مطابق قوانین مورد عمل سازمان مذکور خواهد بود و دولت موظف است تغییرات در شرح وظایف وزارتخانه جدید را حداکثر ظرف مدت یک سال برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه کند. تبصره ۳- هرگونه افزایش نیروی انسانی، امکانات و بار مالی برای وزارتخانه موضوع این ماده در طول دوران اجرای برنامه ششم توسعه ممنوع است.»

نمایندگان با هدف تأمین عدم مغایرت با اصل 75  «تبصره 3» را در  ماده واحد تشکیل این وزارتخانه گنجاندند اما ظاهراً این تبصره نتوانسته نظر شورای نگهبان را تامین کند.

فاطمه ذوالقدر نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار چمدان گفت: طرح ارسالی ابتدایی به شورای نگهبان سبب مشکلات بعدی شد چرا که در متن ابتدایی تأکید شده بود وزارتخانه شدن بار مالی ندارد و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خود بار مالی‌اش را تأمین می‌کند.

وی ادامه داد: همین نوشتار سبب شده که برای شورای نگهبان این شبهه ایجاد شود که اگر بار مالی وجود نداشت اعلام هم نمی‌شد که «خود سازمان میراث فرهنگی باید آن را تأمین کند». هرچند ما در مصوبه تأکید کرده‌ایم که هیچ گونه بار مالی یا افزایش کارمند در صورت وزارتخانه شدن وجود ندارد اما همچنان این تصویر در ذهن شورای نگهبان باقی مانده است.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به این پرسش که در نهایت آیا مجلس مصر به پیگیری مصوبه وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی است، گفت: مجلس باید کمیسیون مشترک را تشکیل بدهد تا تصمیم بگیریم و نمایندگانی جهت رایزنی با نمایندگان شورای نگهبان جهت تنویر موضوع مصوبه و بار مالی گرد هم بیایند. در نهایت هم اگر باز هم تشخیص شورای نگهبان مغایرت با اصل 75 باشد موضوع در شورای تشخیص مصلحت نظام بررسی خواهد شد.

او در خصوص موضع مسوولان میراث فرهنگی نسبت به وزارتخانه شدن سازمان اظهار کرد: برای مسوولان سازمان از ابتدا چندان فرقی نداشت و موضع روشنی نداشتند و رفتاری بینا بین در پیش گرفتند.

به گزارش چمدان، مسوولان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برخلاف بدنه این سازمان تقریباً مخالف وزارتخانه شدن این سازمان بوده‌اند. هر چند به نظر می‌رسد در دوران ریاست علی اصغر مونسان او و تیمش چندان نسبت به وزارتخانه شدن سازمان بی‌تمایل نبوده‌اند اما با توجه به نوع وزارتخانه شدن که نه به لحاظ ساختاری و نه به لحاظ مالی و منابع انسانی نمی‌توان تغییری در نحوه اداره کردن این سازمان به ویژه گردشگری که مورد توجه دولت و مجلس است ایجاد کرد، دولتی‌ها نسبت به وزارتخانه شدن رغبتی ندارند.

از سویی این بیم وجود دارد که با توجه به تبصره‌های موجود در مصوبه، تنها نظارت مجلس بر سازمان افزایش یابد و در این بین خواسته‌های مجلسیان هم مانند خواسته دولتی‌ها بر سر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سنگینی کند اما عملاً تغییری در وضعیت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوجود نیاید.

ذوالقدر در این باره توضیح داد: بیشتر نمایندگان به دنبال احقاق حق ملت و رفع مشکلات آنها هستند. در خصوص پیگیری مجلس برای وزارتخانه شدن سازمان هم هدف، استفاده از پتانسیل گردشگری برای اشتغال و ارزآوری برای کشور است.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: بر فرض من به عنوان نماینده مردم تهران باید این حق را داشته باشم که پیگیر وضعیت خانه نیما یوشیج یا سایر خانه‌های تاریخی باشم. حال یک مدیری مانند اقای بزرگ‌نیا رییس میراث استان تهران پاسخگو است و حتی با کارشناسان جلسه دارد اما آیا تمام استان‌ها و بخش‌ها پاسخگو هستند؟ من بارها پیگیر موضوعات مختلف از مدیران میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حوزه‌های مختلف بودم، حتی تلفن من را هم پاسخ نمی‌گویند. پیامک می‌زنم و خودم را معرفی می‌کنم باز هم فرقی نمی‌کند و کسی پاسخگو نیست. این در حالی است که مردم مطالباتی دارند. فرضا وقتی این مطالبات در حوزه آموزش را با وزیر آموزش و پرورش مطرح می‌کنیم وزیر پاسخگو است و پیگیر مشکلات مردم می‌شود اما چون سازمان میراث فرهنگی وزارتخانه نیست، کسی هم خود را در سازمان و استان‌ها ملزم به پاسخگویی و پیگیری نمی‌بیند.

وی متذکر شد: در حوزه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم مردم، رسانه‌ها، فعالان مدنی، کارشناسان  و متخصصان، باستان‌شناسان، جوانان و... مطالباتی دارند. نسبت به وضعیت میراث فرهنگی ابراز نگرانی می‌کنند یا خواهان رونق گردشگری و گسترش هنرهای سنتی و اشتغالزایی در این حوزه‌ها هستند. اگر این سازمان وزارتخانه شود وزیر باید نسبت به کم و کاستی‌ها پاسخگو باشد، مدیران و معاونان باید پاسخگو باشند و این به نفع هر سه حوزه است.

[related-post id="192687"]

[related-post id="42059"]
کد خبر 199131

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =