بررسی باستان شناسی تکمیلی دهستان زهرای پائین بوئین زهرا آغاز شد

چمدان: فرزاد مافی سرپرست هیأت باستان شناسی امروز «دوشنبه » با اعلام این خبر گفت: جایگاه ویژه دشت قزوین در ادبیات باستان شناسی کشور و به ویژه یافته های باستان شناختی محوطه های مهم پیش از تاریخی از قبیل زاغه، سگزآباد و تپه قبرستان و ... باعث به وجود آمدن این ذهنیت شده که گویا پژوهش های باستان شناسی این خطه از کشورمان در حد مطلوب انجام شده است.

این باستان شناس افزود : این درحالیست که بررسی تاریخچه مطالعات باستان شناختی دشت قزوین حکایت از آن دارد که به استثناء کاوش های آموزشی - پژوهشی دانشگاه تهران که در طول حدود نیم قرن گذشته تقریباً به صورت مستمر و هدفمند انجام شده، دیگر مطالعات صورت گرفته با وجود دستاوردهای ازرشمند علمی عمدتاً فاقد اهداف بلند مدت و نگاه گسترده بوده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری،وی تصریح کرد : بنابراین انجام پژوهش های هدفمند باستان شناسی با رویکرد درک و دریافت کلی وضعیت تطورات فرهنگی – تاریخی منطقه بسیار ضروری می نماید.

مافی با اشاره به اینکه در این راستا انجام بررسی های باستان شناختی به عنوان یکی از اولویت های پژوهشی استان قزوین در دستور کار قرار گرفته و پیش تر تمام شهرستان آبیک در چهار فصل کاری مورد بررسی واقع شد تصریح کرد : در تداوم این مطالعات و به عنوان گام نخست در شهرستان بوئین زهرا برنامه پژوهشی «بررسی باستان شناختی دهستان زهرای پائین بخش مرکزی شهرستان بوئین زهرا، استان قزوین» با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری آغازشد.

او مهمترین اهداف این پژوهش راکمک به تکمیل نقشه باستان شناسی استان قزوین،بازشناسی مکان ها و محوطه های باستانی منطقه به منظور تسهیل در تدوین برنامه جامع پژوهش های آتی و شناسایی، معرفی و فراهم نمودن اطلاعات لازم جهت تشکیل پرونده ثبتی اعلام کرد.

وی خاطرنشان ساخت ، ارزیابی مجدد گاهنگاری های ارائه شده در خصوص تطورات تاریخی-فرهنگی منطقه، مطالعه برهم کنش های احتمالی فرهنگی منطقه با مناطق مجاورو ارزیابی وضعیت محوطه های باستانی با هدف شناسایی آسیب ها و تهدیدات، با رویکرد ارائه راهکارهای حفاظت حداکثری نیز از اهداف این پژوهش است .
کد خبر 199095

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =