مسافرخانه‌ای که رضا خان افتتاح کرد بالاخره ثبت ملی شد | نخستین بنای چند طبقه همدان نجات می‌یابد؟

چمدان: در متن نامه علی اصغر مونسان به محمد ناصر نیکبخت استاندار همدان درباره مسافرخانه آبادان آمده است: در اجرای بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیرمنقول فرهنگی تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست‌های ذی‌ربط، مراتب ثبت اثر فرهنگی تاریخی مسافر خانه آبادان واقع در استان همدان، شهرستان همدان، بخش مرکزی، شهر همدان، خیابان شهدا، پایین تر از کوچه آخوند، نبش بن بست جنانی که پس از طی تشریفات قانونی لازم به شماره 32120 مورخ 1397/8/7 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، ابلاغ می‌گردد.

اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفا با تایید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.

دستور فرمایید مراتب جهت اطلاع و اجرا به مقامات و مسئولان ذی ربط در استان ابلاغ شود و از نتیجه این سازمان را مطلع فرمایید.

به گزارش چمدان، «عمارت جنانی» یا «مسافرخانه «آبادان» بنای ۸۰ ساله‌ای متعلق به اواخر قاجار و اوایل پهلوی در خیابان شهدا فعلی و «شورین» سابق است که روزگاری به عنوان نخستین بنای چند طبقه همدان کاربری اقامتگاه داشت و رضا خان پهلوی برای افتتاحش از تهران به همدان رفت. این بنای تاریخی این روزها حال و روز خوبی ندارد تا آنجا که چند روز پیش بر اثر باران بخشی از دیواره‌اش فرو ریخت.

مالک خصوصی این بنای سه طبقه سال‌هاست که به آن بی‌توجهی می‌کند و شاید در انتظار تخریب کامل آن است تا یک مجتمع تجاری جایگزین آن شود. برای همین این بنا بیش از سه دهه است که به حال خود رها شده است.

این بنا که روزگاری تبعیدگاه آیت الله مدنی هم بوده است به دلیل بستن ناودن‌ها و هدایت آب به زیر بنا آنچنان نم کشید که دیواره‌هایش فرو ریخت.

[related-post id="195113"]

 

 
کد خبر 198713

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =