چمدان: مدیرکل میراث فرهنگی استان خوزستان، معاون میراث فرهنگی استان خوزستان، فرماندهی یگان حفاظت استان، مدیر پایگاه جهانی شوش، رئیس اداره‌ میراث فرهنگی شوش و عوامل پایگاه حفاظت شوش ساعت 3 بامداد روز جمعه 7 دی ماه در محل احداث پل زیرگذر در چهارراه ورودی شوش جهت توقف فعالیت غیرقانونی شهرداری شوش برای ساخت زیرگذر شوش حضور پیدا کردند چرا که با مصوبه شورای تامین شهر شوش و براساس دستور فرمانداری، لودرها و تجهیزات مکانیکی شهرداری از ساعت 8.30 پنج‌شنبه ۶ دی ماه فعالیت خود برای ایجاد زیرگذر بدون اطلاع میراث فرهنگی در استان و شهرستان آغاز کرده بودند.

این در حالی است که کارشناسان از گودبرداری‌هایی حدود 2 متر و حفاری شبانه روزی در این مسیر خبر می‌دهند.

رحمت الله رئوف مدیر کل دفتر عملکرد بازرسی و پاسخگویی سازمان میراث فرهنگی در پی اقدامات شبانه برای ساخت زیر گذر شوش به چمدان گفت: ما به عنوان متولیان حفاظت از میراث فرهنگی هرگز اجازه خدشه‌دار شدن ساحت بناها و محوطه‌های تاریخی را نمی‌دهیم.

او تأکید کرد: در حال حاضر استاندار خوزستان و فرماندار شوش چون خود متولی حفاظت از آثارملی و جهانی هستند به دو دلیل به دادگاه احضار می‌شوند. یکی آن که از امانت ملی و جهانی به درستی حفاظت نکرده‌اند و دیگری آن که وظیفه قانونی‌شان است جلوی کار را بگیرند.

رئوف تأکید کرد: سازمان میراث فرهنگی شکایت خود را شنبه به دستگاه قضایی تحویل می‌دهد و مسببین باید در دادگاه پاسخگو باشند.

به گزارش چمدان، مدیر کل دفتر عملکرد بازرسی و پاسخگویی سازمان میراث فرهنگی به همراه محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کل کشور راهی خوزستان شدند تا به این موضوع ورود کنند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چندی پیش و پس از اعتراضات رسانه‌ای و جامعه باستان شناسان نسبت به عبور پل زیرگذر از روی عرصه‌های تاریخی در نامه‌ای به عباس آخوندی وزیر راه خواستار جایگزین کردن مسیر کمربندی به جای زیر گذر شده بود که محمد سعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی در واکنش به این درخواست خبر داده بود با پیشنهاد شورای عالی شهرسازی و تایید ضمنی وزیر راه و شهرسازی، طرح احداث زیرگذر شوش متوقف و کمربندی جایگزین آن می‌شود.

جامعه باستان شناسی ایران هم در نامه‌ای خطاب به عباس آخوندی وزیر وقت راه و شهرسازی اظهار کرده بود: ساخت یک «زیرگذر» در درون عرصۀ «مجموعۀ میراث جهانی شوش»، این شهر باستانی را در معرض آسیب جبران‌ناپذیری قرار داده است. «جامعۀ باستان‌شناسی ایران» از وزارت راه و شهرسازی می‌خواهد تعرض و تجاوز به حریم شهر باستانی شوش را متوقف کنید.

[caption id="attachment_198425" align="aligncenter" width="800"]  حضور مسوولان میراث استان و شهرستان شوش در محل پل زیر گذر ساعت 3 بامداد 7 دی[/caption] 

دستور استاندار خوزستان برای توقف عملیات گودبرداری درعرصه شوش

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی با اظهار تاسف از اجرای عملیات گودبرداری در عرصه شوش از دستور استاندار خوزستان برای توقف عملیات گودبرداری در عرصه شوش تا بررسی نهایی این موضوع از سوی سازمان میراث فرهنگی خبر داد.

وی افزود: ساعت هشت و نیم شب گذشته عوامل شهرداری با ادوات سنگین راهسازی در محل ورودی شوش و در عرصه محوطه شوش اقدام به حفر کانالی به طول 300 متر و عرض یک متر و عمق حدودا دو متر کردند که بلافاصله تعدادی از همکاران ما در محل حضور یافته و خواستار توقف این گودبرداری شدند.

طالبیان اظهار داشت: سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، به همراه فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان، معاون میراث فرهنگی این استان و مدیر پایگاه ثبت جهانی شوش، شب گذشته به محض اطلاع از فعالیت این عملیات با حضور در محل اجرای پروژه خواستار توقف آن شدند و تا ساعت 3 بامداد امروز جمعه در این محل حضور داشتند.

طالبیان گفت: در مراجعه همکاران ما به محل پروژه، متولیان و دست اندرکاران احداث پروژه مدعی شدند که این پروژه بر اساس مصوبه شورای تامین استان خوزستان در حال انجام است در حالی که اولا هیچ گونه مصوبه ای به ما در سازمان میراث فرهنگی در این باره ابلاغ نشده و ثانیا شورای تأمین معمولا موضوعی که خلاف قانون باشد را تصویب نمی کند.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: صبح امروز با غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان در این باره صحبت کردم که اعلام کرد شخصا دستور توقف عملیات گودبرداری را صادر می‌کند تا بررسی نهایی در باره آن توسط میراث فرهنگی صورت گیرد.

طالبیان خاطر نشان کرد: به همین منظور امروز هیاتی متشکل از تعدادی از مدیران و کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای بررسی این موضوع عازم خوزستان هستند و دادخواست قضایی نیز از سوی واحد حقوقی اداره کل میراث فرهنگی خوزستان و اداره کل حقوقی سازمان میراث فرهنگی در این خصوص در حال تهیه و ارسال به مراجع قضایی است.

[related-post id="11738"]

[related-post id="11884"]

[related-post id="13792"]

[related-post id="12004"]

[related-post id="12261"]

[related-post id="12571"]

[related-post id="24167"]

[related-post id="28281"]

[related-post id="11962"]

[related-post id="11981"]

[related-post id="14121"]

[related-post id="14812"]

[related-post id="23539"]

[related-post id="28835"]

[related-post id="35397"]

 
کد خبر 198424

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =