واکنش سازمان میراث فرهنگی به انتشار اسناد جدید از ساخت و سازهای اطراف کاخ گلستان

چمدان: در متن جوابیه سازمان میراث فرهنگی درخصوص گزارشی با عنوان: «گزارش ویژه چمدان از تنها اثر ثبت جهانی تهران؛ اسناد جدید از ساخت و سازهای غیرمجاز اطراف کاخ گلستان | معاونت میراث فرهنگی کشور از همه چیز با خبر بوده است»آمده است:

الف) نویسنده مدعی شده است، معاون میراث فرهنگی از صدور مجوز ساخت و ساز توسط اداره کل استان تهران مطلع بوده است.

1- اداره کل استان تهران ابتدا در تاریخ 26/08/94 پاسخ استعلام شهرداری را طبق ضوابط پاسخ می‌دهد. این پاسخ بدون طرح در شورای فنی و با نظر کارشناسی انجام می‌گیرد.

2- سال بعد، اداره کل مجدداَ موضوع را (که قبلاَ رسما پاسخ داده است) در شورای فنی ارائه می‌کند و این بار بدون توجه به ضابطه پاسخ دیگری را به شهرداری ارسال می‌کند که طی آن ده و نیم متر ارتفاع و دو طبقه زیر زمین را مجاز می‌داند. البته این مجوز مشروط به تایید نقشه‌های اجرایی می‌شود. این مجوز در تاریخ 16/03/95 طی یک نامه به شهرداری ارسال می‌گردد.

3- اداره کل استان تهران در همین تاریخ 16/03/95 نامه‌ای به مدیر کل وقت حفظ و احیا ارسال کرده و در خصوص چگونگی تایید مصوبات شورا استعلام می‌کند. در صورتیکه اداره کل در همین روز پاسخ استعلام شهرداری را داده است و صورتجلسه‌ای هم از جلسه شورا که شش روز پیشتر در تاریخ 10/03/95 برگزار شده است برای ستاد ارسال نکرده است.

4- بیش از 2 ماه بعد از صدور مجوز در تاریخ 26/05/95 اداره کل صورت جلسه را برای ستاد ارسال می‌نماید. این در حالی است که مجوز صادر شده و با توجه به گذشت بیش از 15 روز از جلسه شورا (مغایرت با دستور العمل شورای فنی) موضوع تنها از نظر حضور اعضای شورا و امضای صورتجلسات بررسی شده و اشکال شکلی در صورتجلسات دیده نمی‌شود. همچنین هیچ اشاره‌ای به اینکه تصمیمی خلاف ضوابط اتخاذ شده نمی‌شود.

ملاحظات:

1- مسئولیت تطبیق ضوابط و مقررات با هر نامه یا مجوزهای صادره بر عهده خود اداره کل است. نماینده حقوقی در شورا هم بدون حق رای مسئول تطابق تصمیمات شورا با ضوابط و قوانین می‌باشد. بدیهی است در صورتیکه هر کدام از مجوزها با ذکر مغایرت از ستاد استعلام شود، ستاد اظهار نظر نموده یا راهکار مناسب را ارایه می‌نماید. در مواردی که به دلیل هرگونه اشتباهی در تعیین ضوابط وجود داشته باشد راه اصلاح آن به درخواست استان پیش بینی شده است.

2- اداره کل استان در صورتجلسه‌ای که دو ماه بعد از صدور مجوز به ستاد ارسال می‌کند، هیچ استعلامی مبنی بر اینکه قصد عدول از ضوابط دارد نمی‌کند.

3- اداره کل حفظ و احیا طبق وظیفه قانونی خود تشکیل منظم شوراهای فنی، اعضای حاضر در جلسات، امضاها و یادداشت‌های اعضا در موافقت و مخالفت، ایرادات شکلی را با دستورالعمل ابلاغی مقایسه و بررسی می‌کند. بدیهی است طبق قوانین و دستورالعمل‌ها فرض بر این است که مصوبات شوراها مطابق با دستورالعمل از لحاظ قانونی و ضابطه‌ای مشکلی ندارند و اساساَ شورا و مدیر کل حقی در تغییر ضوابط ندارند.

4- این مجوز در حریم جهانی کاخ گلستان واقع شده است و نویسنده مدعی شده است این حریم به استان ابلاغ نشده است. اینکه اداره کل از ثبت جهانی کاخ گلستان یا عدم وجود حریم اطلاع نداشته‌اند مضحک به نظر می‌رسد. ولی چنانچه به هر دلیلی در آن شرایط دسترسی به نقشه و ضابطه حریم جهانی نداشته‌اند، کافی بود با نامه یا حتی شفاهی از اداره کل ثبت، اداره کل پایگاه‌ها یا خود کاخ گلستان استعلام می‌کرده‌اند و اگر موضوع آنقدر اورژانسی و فوری بوده است، کافی بوده به وب سایت میراث جهانی مراجعه و از آنجا دانلود می‌کرده‌اند.

5- موارد بسیار دیگری در خصوص اقداماتی که اداره کل باید انجام می‌داد وجود دارد که ضرورتی به ارائه آن در این یادداشت نیست. خصوصاَ که این پرونده با دستور ویژه ریاست محترم سازمان و معاونت میراث فرهنگی در حال رسیدگی است.

[related-post id="198115"]
کد خبر 198379

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =