چمدان: اول آذرماه امسال قطار قزوین - رشت حرکت آزمایشی خود را با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه از ایستگاه قزوین آغاز کرده بود و قرار است این خط ریلی با حضور رئیس جمهوری افتتاح شود. راه آهن قزوین - رشت به طول ۱۶۴ کیلومتر احداث شده که ۷۰ کیلومتر آن در محدوده جغرافیایی استان قزوین قرار دارد.

[related-post id="212522"]

راه آهن قزوین - رشت به صورت یک خطه با سرعت۱۶۰ کیلومتر در ساعت برای قطارهای مسافربری و ۱۲۰ کیلومتر در ساعت برای قطارهای باری، از ایستگاه سیاه چشمه در استان قزوین شروع شده و با عبور از روستاهای کوهین و شیرین سو در محدوده شهرهای لوشان، منجیل، رودبار، رستم آباد و امامزاده هاشم ادامه مسیر داده و به ایستگاه رشت می‌رسد.

این مسیر ریلی از ایستگاه رشت دو شاخه شده که یک شاخه با عبور از شهر پیربازار به بندرانزلی متصل شده و شاخه دوم آن به شهر مرزی آستارا منتهی می‌شود. همچنین تعداد ۹ ایستگاه شامل دستجرد، کوهین، شیرین سو، لوشان، منجیل، رستم آباد، امامزاده هاشم، رشت و پیربازار در این مسیر احداث و پیش بینی شده است.

[related-post id="211976"]

ساخت پروژه راه آهن قزوین - رشت از سال ۱۳۸۵ آغاز شده و این خط ریلی قادر خواهد بود سالانه سه میلیون و ۸۰۰ هزار مسافر را جابجا کند.

خط ریلی قزوین - رشت ۵۲ دستگاه تونل به طول ۲۲ کیلومتر دارد؛ همچنین حدود هشت کیلومتر پل‌های ویژه در این مسیر وجود دارد که بزرگترین پل راه آهن کشور به طول یک هزار و ۴۳۰ متر روی سد منجیل است.

[related-post id="194254"]

[related-post id="192156"]

[related-post id="192103"]

[related-post id="192081"]

[related-post id="212632"]

[related-post id="211748"]

[related-post id="194254"]
کد خبر 197865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • Ali ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۷
    سلام برای تهیه بلیط به مقصد لوشان یا منجیل یا رودبار به ایستگاه راه اهن مراجعه کردیم اما گفتند موجود نیست و اعتراض کردم که در رسانه ها اعلام شده که راه آهن رشت تهران ۹ ایستگاه بین راهی داره اما مسئول مربوطه فقط خندید و گفت خیلی دلت خوشه و هر دفعه با تمسخر جواب داد که این خبرها نیست و هفته ای یکبار حرکت داره و بین مسیر توقف نداره و سرعت تندرو و ۱۶۰ کیلومتر و ...گفتند همش الکی است . در اخر هم گفتن با اتوبوس برو و زیاد خودتو خسته نکن..چرا چیزی که اجرایی نشده رو انقدر تبلیغ می کنند .دروغ چرا میگید .آیا دروغ گناه کبیره نیست ؟ واقعا تو اروپا و سرزمین به اصطلاح کفر غرب و آمریکا هم با مردم اینطور رفتار میشه ؟