غفلت از مرمت و حفظ ۷۰۰ بافت تاریخی و میراثی پایتخت | شهرداری لایحه صدور پروانه مرمت را ارائه کند

چمدان: سیده فاطمه ذوالقدر از شهرداری خواستار ارائه سریعتر لایحه صدور پروانه مرمت به شورای شهر شد و گفت: بی‌شک با ارائه این لایحه زمینه احیا و مرمت بافت‌های تاریخی و میراثی بیش از پیش فراهم می‌شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت بازسازی و احیای بافت قدیم پایتخت افزود: نباید به هویت سنتی و تاریخی بافت‌ها خدشه‌ای وارد شود.

وی با انتقاد از اینکه 700 آثار تاریخی در پایتخت وجود دارد که توجه چندانی به حفظ و مرمت آنها نشده است، ادامه داد: بافت‌های تاریخی و میراثی زیادی در تهران وجود دارد که در حال تخریب بوده و حفظ آنها مغفول مانده در این رابطه انتظار می‌رود شهرداری و شورای شهر تلاش وافری برای مرمت و حفظ آثار باستانی و تاریخی داشته باشند و از تخریب بیشتر آنها جلوگیری کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه باید از ظرفیت بخش خصوصی برای احیا و مرمت بافت‌های میراثی و تاریخی استفاده کرد، گفت: پتانسیل و ظرفیت‌های گردشگری زیادی در پایتخت وجود دارد که با معرفی آنها می‌توان درآمدزایی مناسبی را رفع مشکلات بیشمار پایتخت ایجاد کرد.

مرز بافت‌های تاریخی و فرسوده شهری مشخص شود

مرز بافت‌های تاریخی و فرسوده شهری باید مشخص شود؛ بافت‌های تاریخی بخشی از هویت معماری، فرهنگی و اجتماعی کشور محسوب می‌شوند بنابراین باید با حفظ اصالت و هویت، آنها را برای آیندگان حفظ کرد

ذوالقدر با تاکید بر اینکه بافت‌های فرسوده نباید با بافت‌های تاریخی اشتباه گرفته شود گفت: مرز بافت‌های تاریخی و فرسوده شهری باید مشخص شود؛ بافت‌های تاریخی بخشی از هویت معماری، فرهنگی و اجتماعی کشور محسوب می‌شوند بنابراین باید با حفظ اصالت و هویت، آنها را برای آیندگان حفظ کرد.

عملکرد میراث فرهنگی در تهران رضایت بخش نیست

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی عملکرد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را در حفظ آثار تاریخی ضعیف خواند و به خانه ملت گفت: متاسفانه عملکرد میراث فرهنگی در حفاظت از بافت‌های میراثی پایتخت قابل قبول نبوده و رضایت بخش نیست و تاکنون نتوانسته با مرمت مناسب آثار تاریخی درآمدزایی مناسبی را از این طریق داشته باشد البته دستگاه‌ها باید همکاری مناسبی را برای حفظ آثار تاریخی با سازمان میراث فرهنگی داشته باشند.
کد خبر 197826

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =