چمدان: نادر فلاحی مدیرکل میراث فرهنگی استان امروز دوم دی ماه در حاشیه جلسه شورای فنی سازمان میراث فرهنگی گفت: اجرای پوشش محافظ در محوطه باستانی مطالبه چندین ساله مردم استان بود که با پیگیری و تلاش کارشناسان اداره کل این امر طراحی و به تصویب رسید.

او افزود: این سازه به شکل پیچ و مهرهای در قالب فلزی شیب‌دار قوسی شکل طراحی شده و به دلیل ویژگی آن برگشت‌پذیر است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل تاکید کرد: سازه محافظ به شکل لایت پنل قابل اجرا بوده و به زودی از طریق برگزاری مناقصه در روزنامه‌های کثیرالانتشار، پیمانکار مجری انتخاب خواهد شد.

فلاحی ادامه داد: با برگزاری مناقصه پیش‌بینی می‌شود سازه محافظ تا پایان سه ماهه نخست سال 98 احداث شود.

او تاکید کرد: برنامه بعدی اداره کل تدوین طرح جامع ساماندهی محوطه باستانی شهریری در 400 هکتار است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل همچنین گفت: تاسیسات خدماتی از جمله باجه بلیط فروشی، نمازخانه، سرویس بهداشتی و ساختمان اداری در دست ساخت است.

فلاحی با اشاره به پیشرفت فیزیکی مطلوب سنگ فرش دسترسی به محوطه از روستای پیرازمیان اضافه کرد: با اجرای طرح جامع ساماندهی شاهد تحول قابل توجه در این محوطه باستانی خواهیم بود.

[related-post id="30629"]

به گزارش چمدان، «شهریری» یک محوطه باستانی در مشگین شهر استان اردبیل و از توابع روستای ارجق است. منطقه باستانی معروف به شهریری در ۶۵ کیلومتری اردبیل و ۳۱ کیلومتری شرق مشگین شهر در کنار رود قره سو قرار دارد.

وسعت این منطقه تاریخی ۴۰۰ هکتار است و از سه قسمت دژ نظامی، معبد و قوشا تپه تشکیل شده است.  قدمت قلعه و معبد به۱۴۵۰ سال پیش از میلاد و قوشا تپه به ۷ هزار سال پیش از میلاد می‌رسد.

اولین بار در حدود 10 سال پیش از انقلاب اسلامی چارلز برنی در این محوطه، عملیات کاوش را آغاز کرد.

سنگ‌افراشت‌های این محل با فرسایش و تخریب زیادی روبه‌رو هستند و در فروردین ۱۳۹۰ گردباد باعث ویرانی بخشی از این محوطه شد.

محوطه باستانی «شهریری» در سال ۱۳۸۱ از سوی میراث فرهنگی استان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
کد خبر 197803

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =