چمدان:این کتاب دعای خطی منسوب به لوئی دوازدهم پادشاه قرن شانزدهم فرانسه بوده که از کاغذ پوستی تهیه شده و ۱۱ نقاشی مینیاتور با عناوین و مضامین مذهبی در خود دارد. تصاویر این کتاب توسط "ژان کلمب" مینیاتوریست و نقاش برجسته فرانسوی در قرن پانزدهم میلادی و تصویرگر نسخ خطی به تصویر کشیده شده است.

براساس اظهارات "ژان پرشه" - مدیر ارشد بخش نسخ خطی کتابخانه ملی پاریس - بعد از مرگ لوئی دوازدهم این کتاب به "فرانسوای اول" و سپس "هانری دوم" از دیگر پادشاهان فرانسه می‌رسد ولی پس از آن اطلاعاتی از کسانی که این کتاب به آن‌ها رسیده در دست نیست.

این نسخه خطی ارزشمند در قرن ۱۸ میلادی مجدد در پاریس صحافی شد و روی جلد آن مزین به نوارهای باریک و عطف آن مزین به گل از جنس طلا شد. همچنین حاشیه این کتاب سفید بوده که با صحافی مجدد از بین نرفته است.

این کتاب شامل مجموعه‌ای از دعاهای روزانه، گفتگو و مناجات‌های مخصوص فرقه کاتولیک است که در ساعات مختلفی از روز یا زمانی که شخصی از خانواده‌ای از دست می‌رود، خوانده می‌شود.

زمان بازدید از این کتاب، از چهارم دی به مدت یک‌ماه از ساعت ۸ تا ۱۶ در موزه کتابخانه اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران است.
کد خبر 197781

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =