چمدان: هفت مورد گروگانگیری از اتباع ایران در 20 روز اخیر دستکم به سرکنسولگری جمهوری اسلامی در استانبول گزارش شده است؛ در حالی که به نظر می‌رسد آمارها بیش از این باشد. بیشتر قربانیان نگران از انتقام تبهکاران، تمایلی به افشای ماجرا ندارند. باندهای تبهکاری به شیوه‌های مختلف طعمه خود را از میان انبوه گردشگران ایرانی انتخاب می‌کنند. نقطه شروع برخی اقدام‌ها از داخل ایران و از طریق تبلیغ در شبکه‌های مجازی آغاز می‌شود. اخذ ویزای اروپا و اقامت، کاریابی، خرید ملک و سرمایه گذاری پرسود و مطمئن و در نهایت قرار ملاقات در استانبول!

[related-post id="195332"]

یکی از قربانیان گروه‌های تبهکاری می‌گوید از طریق شبکه‌های مجازی با گروهی به نام کاریابی و مهاجرت آشنا شده و برای اخذ ویزای کانادا اقدام کرده است؛ گروهی که با اسم و رسم و بیش از هزار عضو هم اکنون در حال فعالیت است.

این پزشک ایرانی همراه همسرش در تاریخ معین شده برای انگشت‌نگاری و روند سیر کارهای اخذ روادید به استانبول سفر می‌کند. کسانی در هتل به استقبال می‌آیند تا آنان را به محل کنسولگری کانادا منتقل کنند اما سر از خانه‌ای در می‌آورند که اسارتگاهشان می‌شود. تهدید و زخمی می‌شوند، به ناچار در پیامی ازخانواده‌هایشان در ایران درخواست واریز ارز می‌کنند. پس از 32 ساعت و واریز 10 هزار دلار به حساب تبهکاران در یکی از شعب بانک‌های داخلی ایران سرانجام آزاد می‌شوند.

این زوج بلافاصله به یکی از پاسگاه‌های پلیس استانبول مراجعه کرده و با حمایت نیروهای عملیاتی، خانه مورد نظر شناسایی و شماری از گروگانگیران که همگی از اتباع افغانستان بودند، دستگیر می‌شوند.

خانواده گروگان‌ها هم در ایران با مراجعه به پلیس و شرح ماجرا شماره حساب تبهکاران را اعلام می‌کنند. هرچند پلیس نام و نشان صاحب حساب را شناسایی می‌کند اما اعلام می‌شود به دلیل وقوع جرم در کشور ترکیه فعلا تا طی مراحل قانونی امکان دستگیری فرد میسر نیست.

اخیرا دو گروه 20 و 30 نفره از فوتبالیست‌های جوان و نوجوان ایرانی هم تحت عنوان جذب در تیم‌های اروپایی در دام تبهکاران افتاده‌اند. هر یک از این افراد بین 50 تا 100 میلیون تومان به کلاهبرداران در استانبول پرداخت کرده‌اند اما راه به جایی نیافته‌اند.

خرید ملک و سرمایه‌گذاری پرسود در خارج و تمایل مهاجرت برخی ایرانیان به اروپا زمینه مناسبی را برای تبلیغات فریبنده گروه‌های تبهکاری به شیوه‌های مختلف فراهم کرده است.

تنها در یک مورد، آپارتمانی را در شهر توریستی آنتالیا به 20 تبعه ایرانی فروخته‌اند. نمونه‌های بسیاری از کلاهبرداری‌ها هم از طریق ثبت شرکت و اخذ اقامت گزارش شده که قربانیان صرفا با اعتماد به تبلیغات در دام افتاده‌اند.

سرقت گذرنامه اتباع خارجی و خرید و فروش آن بین دو تا پنج هزار دلار برای استفاده در قاچاق انسان از موارد رایج در استانبول است.
کد خبر 197579

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =