چمدان: «لام دوآن» نام فیل 65 ساله کوری است که درحالی‌ که از خوردن ناهارش لذت می‌برد به آوای خوش آهنگ کریسمس گوش می‌دهد.

در استان کانچانابوری در غرب تایلند پناهگاه و آسایشگاهی با نام «جهان فیل‌ها» برای درمان و بهبود فیل‌هایی که پس‌از سال‌ها اسارت و تحمل شکنجه نجات داده شده‌اند وجود دارد. این فیل‌ها به‌ویژه در بخش گردشگری فعال بودند.

براساس گزارش گروه رفاه جانوران سازمان جهانی حفاظت از حیوانات، تقریبا 80 درصد از حدود سه‌ هزار فیل آسیایی که در بخش گردشگری کشورهای تایلند، کامبوج، هند، لائوس، نپال و سریلانکا به‌کار گرفته شده‌اند در شرایط زندگی و رژیم غذایی بسیار بدی بسر می‌برند.

در تایلند فیل‌هایی که با کمک سازمان‌های مردم‌نهاد از دست گردانندگان فیل‌سواری حوزه گردشگری نجات می‌یابند به پارک‌هایی چون «پارک طبیعت فیل‌ها» و «جهان فیل‌ها» منتقل می‌شوند و در آنجا علاوه‌ بر غذای خوب و درمان‌هایی برای بهبود وضعیت جسمی، عشق و محبت بسیار هم برای درمان روح آسیب‌دیده‌شان دریافت می‌کنند.

موسیقی‌درمانی نیز به‌ عنوان راهکاری برای روان‌درمانی فیل‌ها استفاده می‌شود. یکی از افرادی که از چند سال قبل به‌طور داوطلبانه چندبار در هفته به پارک «جهان فیل‌ها» می‌رود و برای آنها پیانو می‌زند، «پل بارتون» پیانیست انگلیسی 57 ساله موسیقی کلاسیک است.

بررسی رفتار‌شناختی این فیل‌ها نشان می‌دهد که این غول‌های مهربان هنگام شنیدن آوای خوش موسیقی بسیار آرام هستند و همانند انسان‌ها سرشان را همگام با نت‌های موسیقی تکان می‌دهند.

[related-post id="187574"]
کد خبر 197408

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =