حجم سرمایه‌گذاری‌های خارجی و اسامی کشورهای سرمایه‌گذار در گردشگری ایران | ساخت هتل 20 طبقه در بندر انزلی با حضور خارجی‌ها

چمدان: حسین اربابی درباره وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی در پروژه‌های گردشگری در شرایط تحریم به خبرنگار چمدان گفت: به طور کلی در دولت یازدهم 21 پروژه دلاری به مبلغ بیش از یک میلیارد دلار در حوزه گردشگری سرمایه‌گذاری شده است که باید در نظر گرفت که این تعدادی تنها مربوط به پروژه‌های دلاری است و برخی پروژه‌ها که سرمایه‌گذار خارجی هم داشتند، به طور مشارکتی و ریالی بسته شده‌اند.

او درباره وضعیت فعلی سرمایه گذاری خارجی‌ها گفت: تا کنون در دولت دوازدهم 13 پروژه با سرمایه‌گذاری خارجی‌ها اجرایی شده که مبلغ آن بیش از 500 میلیون دلار است و با وجود تلاش آمریکا برای ایجاد تحریم، سرمایه‌گذاران خارجی در حوزه گردشگری ایران مشکلی برای ورود سرمایه خود به ایران ندارند و تا این لحظه هیچ یک از پروژه‌های گردشگری با سرمایه‌گذاری خارجی‌ها به دلیل تحریم‌ها متوقف نشده است. از سوی دیگر تلاش شده تسهیلات و خدمات خوبی در اختیار این پروژه‌ها قرار گیرد.

[caption id="attachment_189417" align="aligncenter" width="1068"] عراق، افغانستان، ترکیه، ونزوئلا، آلمان، مالزی، امارت، بحرین، آذربایجان و ایرانی‌های مقیم خارج از کشور سرمایه‌گذارانی هستند که در پروژه‌های گردشگری کشورمان حضور دارند[/caption]

معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی درباره کشورهایی که در حوزه گردشگری ایران سرمایه گذاری کرده‌اند، گفت: کشورهای زیادی در پروژه‌های گردشگری مشارکت دارند و گاهی کنسرسیوم چند کشور یک پروژه را پیش می‌برد. به طور مثال در حال حاضر از عراق، افغانستان، ترکیه، ونزوئلا، آلمان، مالزی، امارت، بحرین، آذربایجان و ایرانی‌های مقیم خارج از کشور سرمایه‌گذارانی در پروژه‌های گردشگری کشورمان حضور دارند.

اربابی حوزه گردشگری را قابل تحریم ندانست و گفت: رشد حضور گردشگران در کشور تاییدی بر این است که نمی‌توان گردشگری را تحریم کرد. این حضور گردشگران چرخش مالی ایجاد می‌کند و در این زمان پروژه‌های مختلف نیز مشغول هستند و حتی تعداد آنها افزایش پیدا می‌کند. در کل در دولت یازدهم حدود 2500 مجوز اماکن و تجهیزات گردشگری صادر شده در حالی که تا الان در دولت دوازدهم حدود 3 هزار مجوز صادر شده که نوید دهنده رشد قابل توجه در صنعت گردشگری و امید به این صنعت است.

معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی همچنین درباره آخرین مجوزی که به سرمایه‌گذارهای خارجی داده شده است به چمدان گفت: آخرین پروژه تایید شده در شورای سازمان‌های اقتصادی، یک پروژه 150 میلیون یورویی در بندر انزلی است که قرار است 20 طبقه هتل و بخشی مجتمع تجاری باشد.

معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری 14 آبان ماه در گفت‌وگو با چمدان از منصرف شدن برخی شرکت‌های بزرگ خارجی برای سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری ایران به دلیل تحریم‌ها خبر داده بود در حالی که در این مصاحبه تاکید می‌کند هیچ سرمایه‌گذاری ایران را ترک نکرده است.

[related-post id="189247"]

 
کد خبر 196893

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =