چمدان:سرهنگ مجید صمدی؛ رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا گفت: روند اطلاع رسانی و استعلام درباره وضعیت ممنوع الخروجی افراد از سال‌های گذشته توسط این پلیس صورت می‌گیرد و هر فردی با مراجعه به پلیس مهاجرت و گذرنامه در استان تهران و رده‌های تابعه در سایر استان‌ها می‌تواند از وضعیت ممنوع الخروجی خود مطلع شود.

وی افزود: در فرایند دیگری، زمان صدور گذرنامه اولیه برای افراد، وضعیت ممنوع الخروجی بررسی و اعلام می‌شود و از طرفی زمانی که فردی برای صدور گذرنامه به پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا مراجعه می‌کند، از سوی این پلیس فرمی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد که افراد در صورت تمایل می‌توانند با درج شماره تلفن همراه خود در آن، هر زمان که به هر دلیلی ممنوع الخروج شدند از موضوع مطلع شوند. در واقع در چنین فرایندی، موضوع از طریق سامانه پیامکی این پلیس به فرد متقاضی اعلام می‌شود. البته تحقق این مهم منوط به این است که فرد متقاضی صرفا شماره شخصی خود را اعلام کند و در صورت واگذاری خط، حتما مراتب را به این پلیس اعلام کند.

سرهنگ صمدی اضافه کرد: بر اساس بند ۵ مصوبه شورای عالی اداری در سال ۷۴، تمام دستگاه‌های صلاحیت‌دار، زمانی که فردی را به هر دلیلی ممنوع الخروج می‌کنند موظف‌اند مراتب را به فرد مذکور اطلاع رسانی کنند.

وی ادامه داد: نظر کارشناسی پلیس این است که در پی راه اندازی سامانه «استعلام ممنوع الخروجی»  ممکن است افشای برخی اطلاعات محرمانه و شخصی افراد  صورت بگیرد و به نوعی این مهم در این میان مغفول مانده است. معتقدیم که با راه اندازی این سامانه، هر فردی با در اختیار داشتن اطلاعات شخص فرد دیگری (مشخصات فردی، کد ملی و ...) می‌تواند به این اطلاعات دست یابد که آیا فرد مورد نظرش ممنوع الخروج هست یا خیر؟  بنابراین پیش از راه اندازی این سامانه به دنبال رفع نقیصه‌ها و معایب هستیم.

وی افزود: از طرفی نیروی انتظامی در تحقق این مهم و راه اندازی سامانه استعلام ممنوع الخروجی، صرفا مجری است و دستگاه‌های متولی دیگری باید بسترهای راه اندازی این سامانه را با در نظر گرفتن ملاحظات محرمانگی اطلاعات اشخاص مهیا کند.
کد خبر 196288

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =