چمدان: كامليا مافي: وقتی صحبت از سفر به شهر قونیه می‌شود خیلی‌ها تصور می‌کنند قرار است وارد شهری مذهبی با مردم به شدت متعصب و عرفانی شوند؛ باید بگویم تا حدودی درست است. این شهر مانند هیچ یک از شهرهای ترکیه که پر از تفریح‌های جور واجور و فروشگاه‌های بزرگ و بازارهای تو در تو هستند نیست. در حقیقت این شهر کوچک در کنار زیارتگاه‌ها، بناهای تاریخی و پارک‌های طبیعی زیبایی قرار دارد.

ديدني‌هاي قونيه

روايت من از قونيه مربوط مي‌شود به سال 96 كه با تور به اين شهر سفر كردم. پرواز ما ساعت 4 بعد از ظهر به زمين نشست و براي آن شب برنامه‌اي نداشتيم به همين دليل تصميم گرفتم با توجه به نزدكي مقبره مولانا به هتل، پياده به آنجا بروم و گشتي بزنم اما چون تاريك شده بود در محوطه بيروني گنبد سبز رنگ را تماشا مي‌كردم كه گروهي با دف و تنبور نزديك شدند و گوشه‌اي نشستند و شروع به خواندن اشعار مولانا به زبان فارسي کردند.

در طول جشنواره بزرگداشت مولانا ايراني‌هاي زيادي از سراسر جهان به اين شهر سفر مي‌كنند و به همين دليل اصلا احساس تنهايي نمي‌كنيد. البته به دلیل وضعیت اقتصادی کشورمان امسال از شمار مسافرانی ایرانی در قونیه به شدت کاسته شده است.

[caption id="attachment_196037" align="aligncenter" width="1280"]قونیه - راهنمای سفر به قونیه قوینه و مولانا ...[/caption]

يكي دو ساعت بعد به سمت هتل برمي‌گشتم كه از حياط بيروني هتل ديگري به نام «هيچ» صداي خنده و دف مي‌آمد که توجه مرا جلب كرد. وارد آنجا كه شدم ايراني‌هاي زيادي دور هم جمع شده بودند. در طول ساعت‌هاي پاياني شب كافه اين هتل براي شب نشيني و گفت‌وگو مكان مناسبي است.

[caption id="attachment_196038" align="aligncenter" width="1280"]قونیه - راهنمای سفر به قونیه - قونیه کجا بریم - قونیه چی بخوریم - مولانا در قونیه - جاذبه های گردشگری قونیه - غذاها قونیه محوطه بيروني مقبره مولانا ...[/caption]

روز بعد به همراه تور به سمت مقبره رفتيم. گنبد اين مقبره ۱۶ وجه دارد و روی کاشی‌های آن ابیاتی به زیبایی نوشته شده است. يكي از جالب‌ترين آنها كه بالای ورودی این مقبره نوشته شده است: «کعبه‌ العشاق باشد این مقام  |  هرکه ناقص آمد اینجا شد تمام».

جدا از مقبره مولانا كه فضاي مملو از آرامش بود شما مي‌توانيد، قبرهای سلطان العلما پدر مولانا و بهاءالدین پسر مولانا و همچنین برخی از شاگردان آن شاعر را در اينجا ملاحظه كنيد.

[caption id="attachment_196040" align="aligncenter" width="960"]قونیه - راهنمای سفر به قونیه - قونیه کجا بریم - قونیه چی بخوریم - مولانا در قونیه - جاذبه های گردشگری قونیه - غذاها قونیه نمايي از مقبره مولانا ...[/caption]

يكي ديگر از قسمت‌هاي جالب اين مجموعه آب نماي آفرينش است که در بالاترین و پایین‌ترین بخش اين آبنما «خود واحد» قرار دارد و در بین طبقات ديگري است كه به جهان کثرت اشاره دارد و در نهايت بازگشت شخص به تنهایی از این عالم کثرت.

بعد از اين بازديد به سمت پارک شمس سمت شمالی مسجد شراف الدین رفتيم كه تربت و مسجد شمس (استاد و پیر حضرت مولانا) در آنجا واقع شده است. به گفته ليدر، در داخل مسجد تربتی است که همگان معتقدند این تربت جایگاه خود شمس تبریز است. بيرون محوطه غرفه‌هايي زده شده پر از تسبيح ساخته شده از هسته خرما ... من يكي از آنها كه به گفته فروشنده معطر بود را خريدم و جالب است بدانيد اكنون بعد از يكسال هنوز بوي آن از بين نرفته است.

[caption id="attachment_196041" align="aligncenter" width="960"]قونیه - راهنمای سفر به قونیه - قونیه کجا بریم - قونیه چی بخوریم - مولانا در قونیه - جاذبه های گردشگری قونیه - غذاها قونیه  آب‌نمای آفرینش ...[/caption]

بازديد بعدي ما از تپه‌هاي علاءالدین بود. این تپه علاوه بر مسجد تاریخی علاءالدین برخی از بقایای کاخ قدیمی آن دوران را هم در خود جای داده است. البته در كنار همين تپه‌ها يك پارك تفريحي هم بود كه من در روزهاي بعد با استفاده از تاكسي به آنجا رفتم و پياده‌روي كردم و در مسير برگشت تعداد زيادي فروشگاه و مركز خريد ديدم كه سوغاتي‌هاي خوبي از آنجا می‌توان خرید. پيشنهاد مي‌كنم براي خريد سوغاتي اصلا سراغ مغازه‌هاي اطراف مقبره مولانا نرويد؛ قيمت آنها چند برابر جاهاي ديگر است.

كافه نشيني تا قبل از ساعت 12 شب

در پايان روز به هتل برگشتيم و من تصميم گرفتم با توجه به علاقه زيادم به كافه نشيني سري به اطراف بزنم. در قونيه بيشتر به جاي كافه، قهوه خانه‌هاي كوچكي را مي‌بينيد كه ميزها و صندلي‌هايشان را در كنار در ورودي چيده‌اند. اما روبروي مقبره يك قهوه‌خانه‌اي را پيدا كردم كه چند خانم ديگر نيز در آنجا حضور داشتند. از پيرمردي كه صاحب آنجا بود خواستم كه يك نوشيدني داغ و مخصوص براي من بياورد و او پيشنهاد داد كه ثعلب بخورم. اين نوشيدني فوق العاده بود و با دارچين سرو مي‌شد. اگر به اين شهر سفر كرديد خوردن اين نوشيدني را از دست ندهيد!

[caption id="attachment_196044" align="aligncenter" width="960"]قونیه - راهنمای سفر به قونیه - قونیه کجا بریم - قونیه چی بخوریم - مولانا در قونیه - جاذبه های گردشگری قونیه - غذاها قونیه اگر به قونیه سفر کردید خوردن اين نوشيدني را از دست ندهيد ؛ این ثعلب است ...[/caption]

جمخانه‌هاي فعال تا سحر

يكي از جاذبه‌هاي قونيه مراسم‌هايي است كه در طول بزرگداشت مولانا در سرتاسر شهر در جمخانه‌ها برگزار مي‌شود، اين جمخانه‌ها بيشتر در نزديكي مقبره قرار دارند و به خانه شماره 5، خانه شماره 17 و... اين معروف هستند. اين شماره‌ها مربوط به پلاك اين خانه‌ها مي‌شود.

در اين خانه‌ها هر شب دارويش دعا و شعرهايي از مولانا مي‌خوانند و سماع مي‌كنند و در نهايت خوردني‌هایي به عنوان نذر بين حضار پخش مي‌كنند.

شب عرس ؛ رقص سماع و مراسم بزرگداشت مولانا

شب وفات مولانا در شهر قونیه به شب عرس معروف است كه در ۱۷ دسامبر برگزار می‌شود. در اين شب دراویش سماع مي‌كنند و شعرهايی از مولانا به زبان تركي خوانده مي‌شود. جالب است بدانيد براي برگزاري اين مراسم سالن مخصوصی ساخته شده است.

من در طول اين مراسم تا پيش از رقص سماع به شدت بي‌حوصله شدم چرا كه تمام ابيات به زبان تركي گفته مي‌شود و اگر اين زبان را بلد نباشيد عملا متوجه نمي‌شويد كه چرا ناگهان حضار براي مجريان و خوانندگان دست مي‌زنند. هرچند كه در طول مراسم گاها شخصي به زبان فارسي خوش‌آمد مي‌گفت يا اعلام مي‌كرد برنامه بعدي اين گروه چه خواهد بود.

اما رقص سماع اين برنامه كه حدود 30 دقيقه بود واقعا ديدني است.

[caption id="attachment_196045" align="aligncenter" width="1280"]قونیه - راهنمای سفر به قونیه - قونیه کجا بریم - قونیه چی بخوریم - مولانا در قونیه - جاذبه های گردشگری قونیه - غذاها قونیه شب عرس ؛ رقص سماع و مراسم بزرگداشت مولانا[/caption]

سفر به كاپادوكيا

در فاصله ۲۰۰ کیلومتری شهر قونیه شهر زیبایی به نام کاپادوکیا قرار گرفته است كه سفر به آن را در طول سفر به تركيه نبايد از دست بدهید. اين شهر همانند كندوان در آذربايجان شرقي در اثر فعالیت‌های آتشفشانی شکل گرفته است. ستون‌های صخره‌ای عظیم، هتل‌های سنگی و صخره‌ای، شهرهای زیرزمینی و بالن‌های رنگارنگ دلايل اصلي براي اصرار به ديدن اين شهر است.

[caption id="attachment_196046" align="aligncenter" width="960"]قونیه - راهنمای سفر به قونیه - قونیه کجا بریم - قونیه چی بخوریم - مولانا در قونیه - جاذبه های گردشگری قونیه - غذاها قونیه چاله‌هاي عميق شهر زيرزميني | اگر دچار مشكل زانو يا كمر درد هستيد ديدن اين شهرها را متاسفانه بايد فراموش كنيد ...[/caption]

 

كدام خوراكي‌ها رو از دست ندهيم؟

خوراك گوشت، انواع پيده به خصوص مرغ، پودينگ برنج، باقلوا و نوشيدني ثلب را در طول سفر به قونيه فراموش نكنيد.

[caption id="attachment_196039" align="aligncenter" width="1280"]قونیه - راهنمای سفر به قونیه - قونیه کجا بریم - قونیه چی بخوریم - مولانا در قونیه - جاذبه های گردشگری قونیه - غذاها قونیه اك مك ؛ يكي از غذاهاي معروف قونيه[/caption]

[caption id="attachment_196042" align="aligncenter" width="1280"]قونیه - راهنمای سفر به قونیه - قونیه کجا بریم - قونیه چی بخوریم - مولانا در قونیه - جاذبه های گردشگری قونیه - غذاها قونیه خوراك گوشت، انواع پيده به خصوص مرغ، پودينگ برنج، باقلوا و نوشيدني ثلب را در طول سفر به قونيه فراموش نكنيد[/caption]

 

بهترين فصل سفر به قونيه چه زماني است؟

قونيه بيشتر به خاطر آرامگاه مولانا به شهرت و محبوبيت رسيده است، آرامگاه سید جلال الدین محمد بلخی اصلي‌ترين دليل سفر گردشگران به اين شهر است. اگر شما هم از علاقمندان عرفان و شعر هستید بهترین زمان سفر برای شما، هنگام ‏برگزاری جشنواره بزرگداشت مولانا است كه در سالگرد درگذشت وي از 19 تا 27 آذر برگزار می‌شود. افراد علاقمند در این بازه زمانی به ‏قونیه سفر کرده و در جشنواره شرکت می‌کنند.

در طول مدت اين جشنواره برنامه‌هاي زيادي در جاي جاي اين شهر برگزار می‌شود اما با توجه به زمان اين جشنواره و با در نظر گرفتن موقعیت مکانی و ‏جغرافیایی قونيه در اين زمان هوا سرد و خشك است و البته اگر دچار بيماري‌هاي تنفسي هستيد بهتر است با خود ماسك‌هاي مناسب همراه داشته باشيد.

البته می‌توانید در زمان بهتری همچون تابستان كه قونیه بهترين آب و هوا را دارد به این شهر سفر كنيد.

چطور باید به قونیه سفر کرد

برای سفر به قونیه راه‌های مختلفی وجود دارد؛ از سفر زمینی گرفته تا سفرهای ترکیبی هوایی و زمینی اما به نظر شخص من بهترین روش سفر به این شهر پرواز مستقیم تهران به قونیه است، بدون دردسر اضافه و قیمت مناسب‌تر!

هزینه سفر به قوینه چقدر است؟

با در نظر گرفتن وعده‌هاي غذايي و هزينه‌هاي بازديد از شهرهاي اطراف و بليت تماشاي برنامه سماع شب اُورس، هزينه سفر به قونيه براي هر شخص با لير (2000 توماني) و دلار فعلي (10000 توماني) برای 6 روز حدود 7 ميليون تومان است.

برخی تورها امسال به دلیل عدم استقبال ایرانی‌ها با حداقل نرخ (یک میلیون و 500 هزار تومان) مسافران را به قونیه می‌برند.
کد خبر 196015

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =