چمدان: سال گذشته خودروی شهری فیات 500 (فیات چینکوئه‌ چنتو) همراه با فراری اف‌1، جگوار نوع ای و چیزایتالیا 202 وارد مجموعه دائمی موزه هنر امروزی (موما) در شهر نیویورک شد. اما هنوز شادی فیات از این اتفاق مهم تمام نشده است که این موزه اعلام کرد چینکوئه‌چنتو در نمایشگاه «ارزش طراحی خوب» به معرض دید عموم گذاشته خواهد شد.

این نمایشگاه رویداد جهانی مهمی است که موزه معروف نیویورکی از 10 فوریه تا 27 می 2019 برگزار می‌کند و مربوط به تاریخ طراحی صنعتی جهان است.

فیات 500 نماد تاریخ خودرو به سبک ایتالیایی است که بین سال‌های 1957 تا 1975 وزنه سنگین صنعتی و اجتماعی صنایع خودروسازی ایتالیا بود و فیات توانست در مجموع بیش‌از 4میلیون دستگاه از آن تولید کند. سال 2007 این شرکت تورینی به‌ مناسبت پنجاهمین سال آغاز تولید این خودرو، مدلی جدیدی از آن با نام «500 جدید» (نووآ چینکوئه‌چنتو) تولید کرد که تا به امروز هم تولید آن ادامه دارد.

ویژگی طراحی این خودرو در این است که با وجود ابعاد کم، فضای داخلی آن بسیار وسیع و جادار است و با طول 2.9 متر که کمی بیشتر از طول خودروی دو نفره اسمارت است دارای 4 صندلی است. قیمت اقتصادی و مناسب این خودروی داخل شهری سبب شد که در زمان تولید به‌سرعت با استقبال جامعه آن‌روز ایتالیا روبه‌رو شود.

شخصیت دوست‌ داشتنی لوییجی در انیمیشن «ماشین‌ها» که لاستیک‌های «مک‌کویین» را با سرعت بالایی باد می‌زد هم فیات 500 است.

 
کد خبر 195737

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =